Талбан

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Талбан, -ну, м. Раст. a) Thlaspi arvense L. ЗЮЗО. І. 138. б) Spiraea Filipendula L. ЗЮЗО. І. 137.

Значення

Талаба́н польови́й (Thlaspi arvense)[1] — однорічна рослина родини Капустяних. Їстівна, жироолійна та лікарська культура, місцями поводить себе як бур'ян.

Назва

Назва роду походить від грецьких слів: «Тласпі» (Thlaspi) — означає «здавлений в щит», «тлао» (thlao) — «здавлювати», і пов'язана з формою плодів рослини, та «аспіс» (aspis) — «щит». Видова назва в перекладі з латинської мови — «польовий». Українські народні назви: безвершник, білиця, білка, вередник, волоски, волосник, горобина кашка, гремука, гречичка, дзвінок, дзвонець, дзвонці, клопець, лопатки, талабан, талбан, тоболочник, тоболочник ролевий, чорне ребро, ярошка, ярутка, ярутка польова.

Опис

Талабан має цілісні стрілоподібні сидячі листки, за якими досить легко визначити рід. Чашолистки відлеглі. Пелюстки суцільні, білі. Зав'язь сидяча, стовпчик видовжений, з неглибокою дволопатевою приймочкою. Стручечки здавлені з боків, внаслідок чого їхні стулки мають човникоподібну форму, по краю мають плівчасті вирости. Стручечок сплюснутий з боку швів, округлий, довгастий, еліптичний або клиноподібний. Гнізда дво- або багатонасінні.

Хімічний склад

Хімічний склад рослини майже не вивчений. Відомо, що в насінні талабану польового міститься близько 30 % жирної олії. В листках знайдено аскорбінову кислоту (близько 200 мг/100 г), вуглеводи, вони також містять до 25 % клітковини. Трава і насіння талабану польового містять глікозид синігрін, який надає їм яскраво вираженого часникового запаху.

Промисловість

Цю рослину вирощують у промислових масштабах заради олії, яку переробляють на біодизель. Врожайність становить 1000 фунтів на акр. Там, де талабан поширений як бур'ян, боротися з ним досить важко. Цьому перешкоджає як висока урожайність, так і глибока коренева система, яка певною мірою робить рослину нечутливою до гербіцидів.

Посилання

https://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/6188/talaban-polovij

https://agroscience.com.ua/herba/talaban-poloviy-thlaspi-arvense-l

http://vidpoviday.com/talaban-polovij-likuvalni-vlastivosti