Спілка

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Спілка, -ки, ж. Компанія, товарищество. Чоловік та жінка, то одна спілка. Ном. Тримати спі́лку. Вести компанію. Не тримай з панами спілки.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

СПІ́ЛКА, и, жін. 1. Тісне єднання, зв'язок. Вийшли ми, браття, з народу, Діти робочих родин. Спілка братерська й свобода — Шлях перед нами один (Пісні та романси українських поетів.., II, 1956, 278); Статуї, і садові куртини, І шафи книжкові — все свідчить тут мені, Що спілка з музами твої скрашає дні (Микола Зеров, Вибр., 1966, 395); Якось батько виявив подвійну Юркову бухгалтерію і припинив з ним торговельну спілку (Степан Чорнобривець, Визволена земля, 1959, 92); — Що ви хотіли! Яка ж їх сила, робітників отих, у місті — тисячі. Ну, та й спілка не та, що в нас: дружний народ! (Андрій Головко, II, 1957, 334).

Йти (піти) до спілки — об'єднуватися. Йдуть до спілки тільки рівний з рівним (Леся Українка, I, 1951, 170);Тримати спілку з ким — товаришувати; водити компанію. Не тримай з панами спілки (Номис, 1864, № 1206); У спілці з ким: а) разом, спільно з ким-небудь. Михайло, сам неписьменний, держав у спілці з Іваном газету. Їм вичитувала Іваниха (Лесь Мартович, Тв., 1954, 71); б) у компанії з ким-небудь. — Хочеш ти бути в спілці з нами, то будь по своїй волі, і ніхто тебе до цього присилувати не має права (Панас Мирний, IV, 1955, 331). 2. Об'єднання людей, пов'язаних спільними умовами життя, спільною метою; товариство. Коло Гуші скоро скупчилась молодь.. Од нього вперше почули, що села скрізь гуртуються в спілки (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 66); Європейський соціалізм із самого свого початку не думав тільки виступати проти старого порядку, а зараз же поставив проби й нового впорядкування громадського, зараз же наліг на таку річ, як спілка, толока, праця громадою (Михайло Драгоманов, II, 1970, 72); // Невелике об'єднання людей з спільними інтересами в торгівлі, виробництві тощо. — Що ж, чи помиритесь ви в тому млині? Там же вас п'ять чоловік в спілці? — спитав батюшка (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 95); [Джонс:] Ми, пане майстре, хтіли заложити всі три гончарську спілку (Леся Українка, III, 1952, 94); // Компанія. * Образно. Найкраща спілка і товариство при писанні оригінальних белетристичних речей — се робоча лампа.. і чотири стіни (Леся Українка, V, 1956, 289). 3. Громадське об'єднання, організація (часто в назвах товариств, партій). Всесоюзна Ленінська Комуністична Спілка Молоді — самодіяльна громадська організація молоді, активний помічник і резерв партії (Статут КПРС, 1971, 27); Спілка радянських письменників містилася в затишному особняку на тихій вулиці (Олесь Донченко, V, 1957, 355).

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Спілка, -ки, ж. Компанія, товарищество. Чоловік та жінка, то одна спілка. Ном. тримати спі́лку. Вести компанію. Не тримай з панами спілки.

Словник синонімів Караванського

СПІЛКА єднання, зв'язок; (гурт) товариство, співтовариство, співдружність, ОБ'ЄДНАННЯ, ліґа; (двох) п. тандем; (виробнича) корпорація; (політична) органзація; п! СОЮЗ.

Орфографічний словник української мови

спілка іменник жіночого роду

  • Але: дві, три, чотири спілки

Ілюстрації

Спілка 1.jpg Спілка 2.jpg Спілка 3.jpg

Медіа

Див. також

Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка

Спілкування

Спілкувати

Спільник

Джерела та література

Українська література 8 клас

У 20-х роках літературне життя в Україні набуває нових форм. У Харкові (тодішній столиці) утворюються численні літературні об’єднання. Наприклад, «Плуг», в який увійшли письменники, що цікавилися проблемами села, «Гарт» - спілка пролетарських письменників, «Молодняк», що згуртував літературну молодь.

Зовнішні посилання

Матеріал з Вікіпедії

Громадська спілка — вид організаційно-правової форми в Україні, громадське об'єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи. Це одна з організаційно-правових форм громадських об'єднань.