Совонька

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Со́вонька, -ки, ж. Ум. отъ сова.

Тлумачення у сучасних словниках

Вікіпедія Сова́ (Strix) — рід птахів родини Совові ряду Совоподібні.

Загальна характеристика

Довжина тіла від 30 до 70 см. Оперення рихле, забарвлене у сірі або рудуваті з пестринами тону, широкі крила та вершина недовгого хвоста заокруглені. Райдужна оболонка ока бурого кольору. Характерна заокруглена та велика голова без пір'євих «вушок», але з добре вираженим повним лицьовим диском та сильним, стиснутим з боків дзьобом. Оперені пальці мають гострі, загнуті донизу кігті.

Населяють переважно лісові території у помірному та жаркому кліматичних поясах, охоче селяться в культурному ландшафті. У позагніздовий час ведуть поодинокий спосіб життя. Гніздяться окремими, віддаленими одна від одної парами у дуплах та гніздах інших птахів, тріщинах, нішах старих кам'яних будівель. У кладці 1−5 білих яйця в залежності від географічного положення (у південних регіонах розміри кладки менші) та чисельності гризунів. Насиджування починається з відкладання першого яйця та триває 4 тижні, насиджує самка. Пташенята починають літати у віці шести тижнів, але першу осінь тримаються разом з батьками.

Coruja-pequena 19485-36111.jpg

Живляться переважно гризунами, але також птахами, земноводними та плазунами, дрібними безхребетними. У несприятливі за погодою та кормовими умовами роки кочують, у «мишині» роки осілі. Приносять користь знищенням шкідливих гризунів.

Систематика

За різними системами, рід нараховує 11−15 видів, в Україні зустрічаються три — сова сіра (Strix aluco), сова довгохвоста (Strix uralensis) та сова бородата (Strix nebulosa).

  • Сова сіра (Strix aluco)
  • Сова аравійська (Strix butleri)
  • Сова болівійська (Strix chacoensis)
  • Сова китайська (Strix davidi)
  • Сова чіапська (Strix fulvescens)
  • Сова бразильська (Strix hylophila)
  • Сова бура (Strix leptogrammica)
  • Сова бородата (Strix nebulosa)
  • Сова плямиста (Strix occidentalis)
  • Сова мангрова (Strix ocellata)
  • Сова патагонська (Strix rufipes)
  • Сова таїландська Strix seloputo
  • Сова довгохвоста (Strix uralensis)
  • Сова неоарктична (Strix varia)
  • Сова-лісовик африканська (Strix woodfordii, або Ciccaba woodfordii)

Відмінювання слова "сова"

Всесвітній словник української мови

Відмінок Однина Множина
називний сова́ со́ви
родовий сови́ сов
давальний сові́ со́вам
знахідний сову́ со́ви, сов
орудний сово́ю со́вами
місцевий на/у сові́ на/у со́вах
кличний со́во со́ви

Фразеологізми

не ба́́чити сма́́леного во́́вка. Бути недосвідченим, не зазнавати труднощів, випробувань у житті. Молоді [фабзавучники] ще, зелені, не бачили смаленого вовка. Дома сидячи, загориться — поїду на шахту. Поїде, спробує, аж там не так легко, як гадалось, та й назад (Д. Ткач); — Ви ще не бачили смаленого вовка,— супиться Чигирич.— Бач, їм коржі не вгодили (М. Стельмах). не ба́́чити сма́́леної сови́́. Ти ще не бачив смаленої сови (Укр.. присл..).

як со́ви, зі сл. диви́тися. Широко відкритими очима. Москвини, вже сп’янілі, дивились на дяка, як сови. Один з них вже мацав лаву і мостився лягти. Гостям постелили в комірчині й відвели спочивати з далекої дороги (М. Лазорський).

як (мов, ні́би і т. ін.) со́ви ночува́ли в голові́ у кого, чиїй. Хто-небудь відчуває сильний головний біль від утоми, безсоння і т. ін. Немов сови ночували в моїй голові, .. болить вона уся (Панас Мирний).

Sova-filin-ptica-perya-klyuv-1023.jpg

Совоподібні

Совоподібні (Strigiformes) — ряд птахів, до якого відносяться нічні хижі птахи. Вони мають великі очі, у більшості — бінокулярний зір. У них також добре розвинений слух. Як і в інших хижих, у сов гачкоподібно загнутий дзьоб та гострі кігті на ногах. Це нагніздні птахи. Пір'я у сов дуже м'яке, тому літають вони безшумно. Ряд нараховує близько 200 сучасних видів, поширених на всіх континентах, за винятком Антарктиди та деяких ізольованих островів. В Україні живе близько 13 видів совоподібних. Найпоширеніші — сова сіра, сова болотяна, сова вухата та сич хатній. Найбільша сова в Україні — пугач — стала рідкісною і занесена до Червоної книги України. Сови — осілі або кочові птахи. Вони дуже корисні і потребують охорони.

Сова в культурі

Сова — символ мудрості, атрибут давньогрецької богині Афіни.

В українській культурі сова, пугач, сич — народнопоетичний символ смерті, пітьми. Крик сича віщує пожежу, смерть, біду взагалі. Наприклад, таке використання у Шевченка в баладі «Причинна»: «Сичі в гаю перекликались…»[1].

Совами також називають людей, які звикли пізно лягати спати і пізно вставати (на відміну від жайворонків).

У серії (1997—2007) романів Джоан Роулінг про Гаррі Поттера сови використовуються як засіб зв'язку між чарівниками (совина пошта).

У серії (2008 - 2014) романів Алєки Вольських про Мілу Рудік сова є тотемом головної героїні, а ще намальована на чорній мітці Гільдії.


Ілюстрації

Сова3.jpg 5 2.jpeg Information items 1189.jpg Сова-фото-1024x593.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

  1. Вікіпедія.
  2. Всесвітній словник української мови.
  3. http://raptors.org.ua/ru/112.
  4. Дементьев Г.П. и др. Птицы Советского Союза. — М.: Сов. наука. — 1951. — Т. 1. — 645 с. (Сови) (рос.).
  5. Совоподібні — підбірка статей // Сайт про птахів «Пернаті хижаки Росії» (рос.).
  6. Сучасна чисельність рідкісних видів совоподібних України.

Зовнішні посилання