Сніданок

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Сніданок — перший прийом їжі в день, зазвичай в період від світанку до полудня. У різних країнах існують різні традиції сніданку, зокрема розрізняють:

європейський континентальний сніданок;
англійський сніданок;
кантонський сніданок («дімсам»).

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980) СНІДА́НОК, нку, чол. 1. Їжа, признач. для споживання вранці. З'їв [Аркадій Петрович] без апетиту сніданок і пішов по хазяйству (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 396); Хазяїн збудив Шевченка о шостій годині. На столі вже чекав ситий і смачний сніданок (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 90).

  • Сніданок — перший прийом їжі в день, зазвичай в період від світанку до полудня. У різних країнах існують різні традиції сніданку, зокрема розрізняють:

європейський континентальный сніданок; англійський сніданок; кантонський сніданок («дімсам»). Як правило, сніданок входить до вартості послуг готелів і є невід'ємною частиною напівпансіону та повного пансіону.

«Правильний» сніданок

Сніданок — це найважливіший прийом їжі, його ніколи не потрібно пропускати чи якось на ньому економити. Якщо ваш сніданок правильний, то він зарядить вас енергією на весь день і додасть гарного настрою. Але якщо у вашому сніданку бракує деяких елементів, ви ризикуєте протягом усього дня відчувати незадоволеність, дратівливість і дискомфорт. Правильний сніданок означає, що ти повинен отримати достатню кількість вітаміну С, кальцію, калію, заліза, клітковини та вуглеводів. Сніданок, який забезпечує всі ці потреби досить простий: тарілка несолодкої чи трохи солодкої каші (рисової, перлової, пшеничної, гречаної з молоком) чи вівсянки з фруктами, стакан апельсинового чи грейпфрутового соку, шматок хліба змуки грубого помолу чи булочки з джемом. Також непогано включити до раціону пару варених яєць, які містять багато білка.

  • Хліб

Хліб або тости мають бути багаті на вітамін В. Деякі види хліба містять недостатню кількість вітаміну В, що відповідає за утворення в організмі серотоніну, гормону, який «відповідає» за відчуття щастя і спокою. Перш за все, коли ви наступного разу вибиратимете хліб, зверніть увагу на те, щоб він містив потрібну кількість вітаміну В. Про це можна дізнатися на його упаковці або запитати у продавця. Зазвичай на вітамін В багаті сорти хліба, що містять горіхи або цілісні зерна. Якщо вам все ж таки не вдалося знайти сорт хліба, багатий на вітамін В, тоді запийте свій сніданок склянкою апельсинового соку — це компенсує брак вітаміну в організмі.

  • Страви зі зниженим вмістом жирів

У більшості кондитерських виробів із низьким вмістом жиру, приготованих на кукурудзяному маслі, наявні шкідливі кислоти і жири, деякі з них можуть зробити вас млявими і дратівливими. Урізноманітніть свій раціон корисними жирами. Їх ви зможете знайти у волоських горіхах, насінні льону і деяких інших зернових культурах. Просто додайте їх до йогурту або каші, і ви побачите, що ваш настрій протягом дня значно покращає.

  • Фрукти на сніданок

Сніданок не повинен складатися лише з фруктів. Фрукти багаті на живильні речовини, клітковину і вітаміни, проте в них не вистачає магнію — речовини, яка запобігає появі симптомів депресії і покращує настрій. Додавши до свого фруктового салату трохи мигдалевих горіхів, ви зможете без проблем заповнити недостатність магнію в організмі.

  • Випічка

Збагатіть випічку протеїном. Якщо ви регулярно їсте на сніданок солодку випічку або млинці, то пам'ятайте, що через півтори-дві години після сніданку рівень цукру у вас в крові може знизитися, а це призведе до погіршення настрою і дратівливості. Додайте до свого раціону небагато протеїну. Все, що від вас вимагається — намастити свою улюблену булочку арахісовим або мигдалевим маслом або з'їсти кілька варених яєць або йогурт. В усіх цих продуктах міститься багато протеїну, що дає мозку енергію, яка дозволяє йому протистояти стресу.

  • Кава

Не забудьте про каву. Це, перш за все, стосується того, хто п'є каву щодня. Організм звикає до певної дози кофеїну, і якщо він її не одержує, то людина починає відчувати млявість і дискомфорт. Якщо ви хочете перестати пити каву, то не слід робити це різко. Зменшуйте дозу поступово. Спробуйте замінити звичну каву на льодяники, що містять кофеїн.

Ілюстрації

Сніданок1.jpg Сніданок 2.jpg Сніданок3.jpg Сніданок 4.jpg

Див. також