Слідком

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Слідко́м, нар. Слѣдомъ, вслѣдъ. За ним слідком іде. Рудч. Ск. II. 84.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках:

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

СЛІДКО́М, присл., звичайно у сполуч. з прийм. за.

1. Те саме, що слідом. Дві Бочки їхало колись селом, Одна з горілкою, повненька, Друга — порожня, тож слідком (Леонід Глібов, Вибр., 1951, 17); Галасуючи, побігли всі слідком за коноводами (Борис Грінченко, II, 1963, 296); Слідком за ними висунулись чорні густі хмари (Нечуй-Левицький, II, 1956, 389)

2. У напрямі руху, переміщення кого-, чого-небудь. Микола довго дивився слідком за нею, як синів оддалеки на возі її керсет і чорніли коси на голові проти вечірнього сонця (Нечуй-Левицький, II, 1956, 230).

Можлива синонімія/антонімія/фразеологія тощо

Синонімія

1. ВСЛІД [УСЛІ́Д] звич. з прийм. за (безпосередньо за ким-, чим-небудь). Віз покотився вслід за іншими (Г. Хоткевич); - Не вибігала ж за ним услід моя паніматка, як у тій пісні, не хапала за стремена (П. Куліш) 2. СЛІ́ДО́М, СЛІДКОМА́ За орачами слідом літало гайвороння (С. Чорнобривець) 3. НА́ЗИРЦІ, НА́ЗИРЦЕМ, НА́ЗИРКОМ діал. Ходить Дувид, зблід. За ним назирці - мати, суха й біла, як мармур (С. Васильченко); Мокрина, що ходила назирцем за комісією, вголос виявляла свій подив (К. Гордієнко); Та й пішов [Гриць], а я за ним назирком (Марко Вовчок) 4. НА́СЛІДЦІ діал. (слідкуючи). Селаброс.. рушив наслідці за нею (І. Нечуй-Левицький).

Фразеологія

Іти́ / піти́ слі́дом за ким (по сліда́х чиїх). Діяти, робити що-небудь так, як хтось інший, наслідувати кого-небудь. Не хочу йти слідом за своїм двоюрідним братом (М. Стельмах).

Ілюстрації

Слідком.jpg

Див. також

Джерела та література

1. "Словники України" online 2. Академічний тлумачний словник (1970—1980) 3. Словарь української мови (Б. Грінченко)