Скло

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Скло, -ла, с. Стекло.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

СКЛО, а, сер.

Прозора речовина, яку одержують плавленням і хімічною обробкою кварцового піску з деякими іншими домішками. В республіці поряд із значним зростанням виробництва основних будівельних матеріалів — цементу, шиферу і скла різко збільшується випуск місцевих будівельних матеріалів (Наука і життя, 12, 1957, 4); Невеличка чарка з грубого зеленого скла лежала перекинута (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 20);

УСЕ (Універсальний словник-енциклопедія)

Матеріал, який утворюється внаслідок такого переохолодження розплавлених неорганічних компонентів, що вони не кристалізуються; сировина для с., гол. чином, кварцовий пісок, а також польові шпати, бура, сода і, залежно від типу с., окиси різних металів; с. погано проводить тепло і електричний струм, крихке, стійке до дії кислот (крім фтористоводневої або плавикової); скляні вироби застосовують у будівництві, хіміч., харчовій, фармацевтичній промисловості, у побуті, для частин оптичних інструментів і як художні вироби.

Фразеологічний словник української мови

Як скло - бездоганний у моральному відношенні. Було п'є [Нечипір] ніч, гуляє, з парубками бурлакує, а удень як скло перед хазяїном (Кв.-Осн., II, 1956, 101); Нас тут триста, як скло! Товариства лягло! І земля не приймає (Шевч., II, 1963, 8).

Застосування

Зі скла виробляють волокно, вату, тканини тощо. Ці матеріали відзначаються, значною механічною міцністю, негорючістю, кислотостійкістю і високими тепло- і електроізоляційними властивостями. Вони мають широке застосування в різних галузях техніки і будівельній справі.

Скло також застосовують для виготовлення низько- та високовольтних ізоляторів, балонів і ніжок освітлювальних та електронних ламп, газорозрядних приладів, тонко- та товстостінних газонепроникних і вакуумщільних оболонок, різних електровакуумних приладів, рентгенівських трубок, компонентів електричних ланцюгів, що мають специфічні електрофізичні властивості.

Виробництво

При виробництві скла використовують:

  • головні або склотвірні матеріали, до яких належать кварцовий пісок, сода, вапняк, доломіт, поташ, бура, каолін, пегматит, свинцевий сурик тощо;
  • допоміжні матеріали, до яких належать сульфат натрію, селітра, триоксид миш'яку і сурми (для просвітлення скла), фториди, перекис марганцю, селен та інші речовини (для знебарвлювання скла), оксиди хрому, міді, кобальту, заліза (барвники).

Види скла

До основних видів скла можна віднести:

  • Листове скло - основний матеріал, що використовується для виготовлення скляних дверей, перегородок, душових кабін, дверей у шафу купе або окремих елементів інтер'єра. Скло випускається восьми марок товщиною від 2 мм до 19 мм.
  • Захисне скло (багатошарове стекло, триплекс) – складається із двох або більше стекол, склеєних між собою полімерною плівкою або ламинирующей рідиною. У теж час, ламіноване скло не втрачає властивостей листового скла, а тільки надає йому міцності, надійності й безпеки. До таких стекол можна віднести ударостійке скло або кулестійке скло.
  • Загартоване скло – являє собою листове скло, піддане спеціальній термічній обробці, у результаті чого воно здобуває поліпшені властивості (міцність, термостійкість, безпека). Загартоване скло застосовують для безпечного засклення світлопрозорих будівельних конструкцій (скляні двері, скляні вітрин магазинів, скляні офісні перегородки, скляні душові кабіни, скляні козирки й т.д.), фасадного засклення (балконів і лоджій), а також для виготовлення вишуканих меблів.
  • Армоване листове скло - листове скло, усередині якого паралельно поверхні покладена металева сітка із крученого або звареного відпаленого, хромованого або нікельованого сталевого дроту діаметром 4, 5-6 мм із шестикутними або квадратними осередками. Його використовують в облаштуванні ліхтарів верхнього світла, перегородок з підвищеними запитами до безпеки й вогнестійкості засклення, огороджень сходових маршів, балконів. Хвилясте армоване скло використовують у покрівельних конструкціях. До армованих стекол також відносять триплекс. Триплекс — це один з видів безпечного скла, що представляє собою скло із двох або більше шарів, "склеєних" разом за допомогою спеціальної ламінуючої плівки (плівковий триплекс) або ламінуючої рідини (заливний триплекс). Тому триплекс також називають ламінованим або багатошаровим склом. (докладніше див. Триплекс і армоване скло)
  • Енергозберігаюче скло – скло з нанесеним на поверхню нізькоемісійним оптичним покриттям, що забезпечує збереження тепла в приміщеннях. Рекомендується для приміщень із підвищеними вимогами до захисту від інфрачервоних променів. (докладний опис у статті "Енергозберігаюче скло")
  • Візерункове скло – найчастіше використовується для декорування елементів інтер'єра. Вироби мають підвищену стійкість до зовнішніх впливів і довговічність.

Цікаві факти

  • Температура плавлення скла від 300 до 2500 ⁰С, в залежності від компонентів, що входять до його складу. В склад скла входять кварцовий пісок (близько 70%), вапно і сода.
  • Скло є рекордсменом за часом розкладання, яке складає близько 1 мільйона років.
  • Для створення броньованого (куленепробивного) скла, накладають кілька шарів стекол один на одного, пов’язуючи полімерною плівкою, потім цей «бутерброд» нагрівають в печі і під високим тиском прокочують верстатом.
  • Перше куленепробивне скло було встановлено в 1941 році в вікна Овального кабінету Білого дому США
  • У Європі в середні століття, широке поширення мав психічний розлад, при якому хворий стверджував, що зроблений зі скла і може в будь-який момент розбитися. Страждали таким розладом, чомусь переважно вельможі, одним з яких був французький король Шарль VI. Він категорично забороняв торкатися до себе і носив тільки м’який товстий одяг, що б ненароком не «розбитися».

Ілюстрації

Скло.jpg Rozbute sklo.jpg

Медіа

Див. також