Симоненко Катерина Семенівна

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Виробнича (за спеціалізацією «Управління електронним навчанням») практика студентки
Симоненко Катерини Семенівни студентки VІ курсу Педагогічного інституту заочної форми навчання освітній рівень: другий (магістерський) спеціальності «Дошкільна освіта».

База для проведення практики:ЗДО (ясла-садок) № 170 (Деснянський район, пр-т Маяковського, 7-В)



Моніторинг впровадження ІКТ в освітньому процесі в закладі дошкільної освіти

1.1Аналіз освітньої політики з питань впровадження ІКТ. Інтерв’ю з керівником закладу.

Використання інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ), не відмовляючись від традиційних засобів, дає змогу підняти на новий рівень усю роботу в ДНЗ. Наприклад, можна створити батьківську групу в інтернеті, повідомляти їм про справи в дитсадку за допомогою засобів масової інформації (сайтів,сторінок в соціальних мережах), навчати дітей через комп’ютерні ігри, строго дотримуючись вікових гігієнічних норм.
Нормативні документи, що регламентують упровадження ІКТ у діяльність ДНЗ:

- Закон України «Про основні засади розвитку інформаційного суспільства на 2007-2015 роки» від 9 січня 2007 року № 537^;

- Указ Президента України «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні» від 30 вересня 2010 року № 926/2010;

- Наказ МОН «Правила використання комп'ютерних програм у навчальних закладах» від 2 грудня 2004 року № 903;
- Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Концепції Державної цільової програми впровадження у навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів інформаційно- комунікаційних технологій „Сто відсотків” на період до 2015 року» від 27 серпня 2010 року № 1822 - р.
Інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) - це сукупність програмних, технічних, комп'ютерних і комунікаційних засобів, а також способів та новаторських методів їхнього застосування для забезпечення високої ефективності й інформатизації освітнього процесу. Інформатизація освітнього закладу - це впровадження інформаційних технологій в усі напрями і види освітньої діяльності.

До основних цілей інформатизації належать:

- підвищення якості, доступності та гнучкості освіти;

- підвищення ефективності управління;

- формування інформаційної культури.

- їх реалізація можлива лише при комплексному підході до інформатизації, коли в освітньому закладі створено єдине інформаційне середовище (ЄІС), до якого входять матеріально-технічні, інформаційні та кадрові ресурси, що забезпечує автоматизацію управлінських та педагогічних процесів, узгоджену обробку та використання інформації, повноцінний обмін нею.
Інформатизація ДНЗ передбачає використання ІКТ в адміністративній, фінансово- господарській, педагогічній та методичній діяльності й охоплює всіх учасників освітнього процесу: вихованців, батьків (або осіб, що їх замінюють), педагогічних та адміністративних працівників.

Використання ІКТ в адміністративній, фінансово - господарській та методичній діяльності дає змогу:

- ефективно керувати ресурсами, контингентом, освітнім процесом;

- забезпечити комунікацію, створення електронних баз даних, архівів, електронної адреси, сайта дошкільного закладу.
Способи впровадження ІКТ в освітній процес ДНЗ:

- підготовка педагогів до набуття ними практичних навичок роботи в новому інформаційному середовищі;

- створення творчої групи вихователів для розробки, апробації та впровадження новітніх засобів навчання на базі ІКТ;

- розміщення розроблених вихователями навчальних матеріалів на власних веб-сайтах і сайті ДНЗ;
- планування роботи консультативних пунктів, семінарів, майстер-класів із використання ІКТ у навчально-виховному процесі;

- співпраця через інтернет-комунікації з колегами інших закладів та регіонів щодо проблем оптимізації навчального процесу засобами ІКТ.

Переваги використання засобів ІКТ в організації та плануванні діяльності ДНЗ:

- підвищення ефективності навчального процесу;

- можливість управління з використанням результатів попередньої діяльності;

- прийняття більш ефективних управлінських рішень;

- підвищення об'єктивності в оцінці діяльності педагогів;

- більш ефективне управління пізнавальною діяльністю вихованців;

- можливість прийняття більш виважених рішень, які стосуються підвищення результативності навчання;

- оперативний доступ до організаційної інформації стосовно діяльності дошкільного навчального закладу;

- економія як матеріальних, так і людських ресурсів;

- вільний час на вирішення важливих питань;

- скорочення обсягу рутинної роботи.

Інтерв’ю з керівником закладу.
Інтерв’ю було проведено з директором закладу Рабош Оленою Миколаївною.
1. Ваш заклад впроваджує ІКТ?
Так, звичайно! Сьогодні, мабуть, жодна людина, від малого до старого, користується ІКТ. Нам пощастило жити в епоху інформаційних технологій, тому, без них зараз ніде, навіть в дошкіллі. Це саме той період дитини, коли ми можемо навчити їх правильно та безпечно користуватись ІКТ, а головне, з користю.
2. На вашу думку яка головна мета впровадження ІКТ в освітній процес в закладах дошкільної освіти?
По-перше, покращити якість освіти дошкільників, модернізувати її до сучасних вимог суспільства. По-друге, підвищити кваліфікаційний рівень самого педагога. Адже перш, ніж навчити дитину чомусь, він має вміти це робити сам.
По-третє, ІКТ є невід’ємною частиною життя сучасної особистості. Вони зараз всюди і було б дивно, як би ми не впроваджували їх в ДО. Сьогодні від цього залежить багато в житті маленької особистості – соціалізація, комунікаційні якості, розвиток розумових якостей, психічних процесів тощо.
3. У вашому закладі є матеріально – технічна база для подальшої роботи педагогів з ІКТ?
Так, база є. Вона постійно поповнюється та поновлюється. Кожен педагог має можливість використовувати ІКТ у своїй роботі.
4. Педагогічні працівники вашого закладу під час роботи з дітьми і батьками використовують ІКТ? В якій формі?
Так, використовують. Педагоги користуються ІКТ на заняттях у вигляді інтерактивних ігор з дошкільниками, ознайомленню їх з ПДР та БЖД, навколишнім світом, складанні фотозвітів освітнього процесу на сайті закладу. Під час роботи з батьками це можуть бути також ігри та презентації, консультації тощо.
5. На вашу думку використання ІКТ в закладах дошкільної освіти покращують рівень освіти?
Впевнена, що так! Використання ІКТ не тільки збільшує швидкість передачі інформації дітям та підвищує рівень її засвоєння, а й сприяє розвитку таких процесів як увага, пам'ять, мислення, уява, мовлення, розвиває почуття кольору, композиції, бере участь у інтелектуальному, емоційному та моральному розвитку дітей.
6. Яку методичну роботу ви проводите з педагогічним колективом для їх кращої обізнаності в використанні ІКТ ?
Це тренінги, консультації, майстер-класи. Робота в мережі Інтернет з питання самоосвіти та накопичення інформаційного матеріалу, оформлення стендів, інформаційних куточків. Розробка презентацій до семінарів, методичних об’єднань, конференцій, педагогічних рад, консультацій для вихователів, накопичення ілюстративних матеріалів для випуску санбюлетнів, порад для батьків, оформлення презентацій, буклетів та обмін досвідом роботи з іншими педагогічними колективами.
7. Чи плануєте й в подальшому впроваджувати ІКТ в своєму закладі?
Так, бо комп'ютерні технології покликані стати невід'ємною частиною цілісного освітнього процесу, значно підвищувати його ефективність. Невід'ємною і важливою частиною цих процесів є комп'ютеризація освіти.

1.2 ІК-компетентності педагогічних працівників, та вихователів закладу. Створення анкети. Проведення анкетування. Аналіз результатів анкетування.

Посилання на тест "ІК-компетентності педагогічних працівників, та вихователів . " https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe8l5BD192AZvAe3j5tPvFFE4ORF97P_RiazDcHbJeJ_8w6Mg/viewform?usp=sf_link

Посилання на відповіді до тесту: https://docs.google.com/forms/d/1QH7qlfNz03Bs2lYtetJiQRJCQUF1yxgIQAh19kYC40w/edit#responses

В анкетуванні взяли участь 26 педагогів
Аналіз результатів анкетування показав:

1. Під час роботи з компютером у педагогів досить різні рівні знаннь, тому відповіді різняться :

На початковому рівні - 3(11,5%)
На середньому рівні - 15(57,7%)
Досить досвідчений користувач - 8(30,8%)
Отже, можна зробити висновки , що не всі педагоги можуть вільно користуватись компютером під час підготовки до занять, розробок матеріалів, пошуку інформації для батьків та дітей.
2.Деяким педагогам, а саме 6(23,1%) взагалі незнайоме поняття ІКТ в освітньому процесі.
3. Педагоги а саме 25 (96,2%) вважають впровадження сучасних інформаційно-комунікаційних технологій -пріоритетом розвитку освіти, та забезпечить удосконалення освітнього процесу, доступність та ефективність освіти в закладах дошкільної освіти.


6. 4(15,4%) незнають про те яке бладнання входить до складу ІТ- інфраструктури,і дали неправильну відповідь на поставленне запитання.
7. Порадувало те, що всі учасники хотіли б підвищити свій рівень знань з ІКТ, тому , що розуміють, що на даному етапі часу це потрібно для покращеної роботи педагогів в ЗДО .
8. Форма науково-методичної роботи яка підходить для подальшої обізнаності педагогів під час роботи з ІКТ в освітньому процесі для всіх різна, та залежить від рівня сприйняття та форми подачі інформації.


9.Оцінка важливості використання комп’ютера як помічника в освітньому процесі в в даний час ще досі є різнобічною. Тому як не всі педагоги досить вільно можуть користуватись ІКТ.



10.І на останок не всі педагогічні працівники хотіли б підвищити свій рівень знань 4(15,4%) з ІКТ і як для самоосвіти навчатись на запропонованих відкритих онлайн курсах. Які позитивно впливають на рівень компетентності та обізнаності педагогів з ІТ - технологій в освітньому процесі в закладі дошкільної освіти.

1.3 Аналіз ІТ інфраструктури навчального закладу (апаратне, програмне, інформаційне, навчально-наукове забезпечення).


На базі дошкільного закладу під час аналізу ІТ інфраструктури було виділено таке забезпечення.


Сайт установи

https://sites.google.com/view/kssymonenko/%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0%D1%8F

Сайт був створенний для свіх учасників освітнього процесу, педагогів, батьків, відвідувачів сайту. Для кожного відвідувача сайту можна знайти цікаву інформацію,а саме нормативні документи, програми розвитку дітей, сайти для створення дидактичних матеріалів онлайн, також можна ознайомитись з відкритими онлайн - курсами для самоосвіти та підвищення рівня компетентності. Для батьків фотогалерея, відеогалерея, корисні інтернет посилання.

Семінар - практикум для педагогічних працівників закладу дошкільної освіти.


Використання ІКТ в освітньому процесі в ЗДО. Знайомство педагогів з відкритими онлайн - курсами для підвищення рівня кваліфікації. </big>https://drive.google.com/file/d/1DYq7RwgcYIdCOMRy8I5L6GxbXx2wgkv3/view?usp=sharing


Методичні рекомендації щодо впровадження ІКТ в закладах дошкільній освіті


1. На протязі року сприяти формуванню інформаційного освітнього середовища яке забезпечує якісну освіту у закладах дошкільної освіти.
2. Забезпечити методичний супровід для впровадження інформаційно- комунікаційних технологій в освітній процес в ЗДО.
3. На протязі року здійснювати моніторинг на визначення рівня володіння інформаційно- комунікаційними технологіями педагогічних працівників під час освітнього процесу в ЗДО.
4.Проводити методичні заходи (навчальні та тематичні семінари, семінари - практикуми, курси для підвищеня кваліфікації) щодо формування ІКТ-компетентності,та з метою удосконалення умінь та навичок педагогів в дошкільних закладах.
5. Проводити заходи для педагогів ДНЗ щодо взаємодії з батьками шляхом використання Інтернет-технологій соціальних комунікацій.
6. Надавати методичну допомогу закладам дошкільної освіти щодо узагальнення досвіду роботи з питань використання ІКТ в освітнбому процесі, управлінській і методичній роботі.
7. Протягом усього року розвивати власні навички володіння ІКТ, займатись самоосвітою використовуючи якісні джерела – Інтернет-адреси, наукову літературу про застосування ІКТ в закладах дошкільної освіти .
Для успішного створення єдиного інформаційного середовища ДНЗ слід виконати такі умови:
1) забезпечити комп'ютерами всі блоки інформаційного простору;

2) розвинути мотивацію використання інформаційних систем у кожного з виконавців на своїй ділянці роботи;

3) забезпечити підвищення кваліфікації в галузі інформаційних технологій усіх співробітників;
4) розподілили весь обсяг інформації за виконавцями;

5) організувати локальну мережу в закладі;

6) обладнати мультимедійний кабінет;

7) забезпечити вільний доступ до Інтернету;

8) організувати обмін досвідом у самому дошкільному закладі.