Рябчик

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Рябчик, -ка, м. 1) = Рябко 2. Рудч. Ск. І. 201. 2) Сортъ арбузовь, у которыхъ корка съ темными полосами. Лохв. у.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Ря́бчик, а, ч.; у зверт. рябчику. 1. Лісовий птах родини тетерукових (з рябим оперенням); м'ясо цього птаха, що вживається як їжа. □ рябчиковий. Рід багаторічних трав’янистих рослин родини лілійних з квітами різного забарвлення, переважно з рябим малюнком. (Тлумачний словник української мови)

Ря́бчик, -а, ч. 1. Лісовий птах родини тетерукових з рябим оперенням. 2. перен. М'ясо цього птаха, що вживається як їжа. 2. Рід багаторічних трав’янистих рослин родини лілійних з квітами різного забарвлення, переважно з рябим малюнком. (Великий тлумачний словник української мови)

Ря́бчик, -а, ч. 1. Лісовий птах родини тетерукових з рябим оперенням. // М'ясо цього птаха, що вживається як їжа. 2. Рід багаторічних трав’янистих рослин родини лілійних з квітами різного забарвлення, перев.. з рябим малюнком. (Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.))

Ілюстрації

Ryabchik1.jpg Ryabchik2.jpg Ryabchik3.jpg Ryabchik4.jpg Ryabchik5.jpg Ryabchik6.jpg

Медіа

Рябчик


Рябчик-квітка


Див. також

Легенда квітки рябчик

Квітка царська корона відомий і під іншою назвою - Рябчик Імператорський. Помаранчево-коричневі чи жовті дзвіночки вінчає корона із соковитих зелених листя. Рослина цвіте разом з тюльпанами і нарцисами, будучи гордістю господарів на їх дачних клумбах. Царська корона належить до сімейства лілійних. Її добре знають в північній півкулі. Вона зустрічається також і в Азії, і в Північній Америці, і на середземноморської території. У Європі відома легенда про походження царської корони. Нібито ця квітка цвіла в Гефсиманському саду в ту пору, коли Ісуса Христа заарештовували через зраду Юди. Його дзвіночки були сніжно-білого кольору і не звисали, а росли вгору. Коли Христос пішов молитися, залишивши своїх учнів, всі навколишні квіти схилили свої голівки до самої землі. І тільки царська корона продовжувала триматися прямо. Коли Христа вели під арешт, він глянув на квітку. У погляді його було стільки смутку, що царська корона не витримала і схилила свої квітки. Пелюстки її забарвилися фарбою сорому, дзвіночки навічно схилилися і більше ніколи не розпрямлялися.

Рябчик руський

В Червоній книзі України повідомляється, що рябчик руський (Fritillaria ruthenica Wikstr ) - це багаторічна трав`яниста рослина заввишки 40-50 см. Цибулина куляста. Стебло від середини облиснене. Листки лінійні, загострені, верхні дуже вузькі, спірально-закручені. Квітки завдовжки 2-З см, повислі, з шаховосітчастим темно-пурпуровим малюнком. Цвіте у квітні - травні. Плодоносить у травні - червні. Плід - крилато-шестигранна коробочка. Розмножується насінням і цибулинами. Ксеромезофіт. Назва роду походить від латинського слова, що в перекладі означає «келих» (від форми квітки). Видова назва в перекладі з латинської мови — «шаховий» (пов'язана із забарвленням квіток).

РЯБЧИК

Порівняно невеликий птах, масою 400-450 г. Оперення на спині сіре з темними поперечними смугами, інколи рудуватого відтінку. Горло в самця чорне, в самки білувате, на животі пір'я бурого кольору з світлим краєм, на голові пір'я довші та стирчать, на хвості чорна смуга шириною 1-3 см. Широко поширений по всій лісовій зоні, за винятком Камчатки. Живе в мішаних лісах, надаючи перевагу ялинково-вільшаним насадженням і молодим лісам з добре розвиненим підліском. Літом і восени харчується горобиною, малиною, аґрусом, брусницею. Взимку їсть бруньки та насіння вільхи, берези, навесні та на початку літа - минулорічне насіння листяних дерев. В безсніжний період ковтає невеликі камінці, котрі потрібні для кращого подрібнення грубої твердої їжі в шлунку. На відміну від інших тетеревоподібних, рябчики моногамні: з осені вони об'єднуються в постійні пари. Шлюбний період починається в квітні, коли розкриваються бруньки на вербі та вільсі, наприкінці квітня самка відкладає в влаштоване на землі гніздо яйця (6-12 шт.) і висиджує їх 18-20 днів. Пташенята вилуплюються в кінці травня - на початку червня. До кінця серпня молоді рябчики по розмірах та оперенню мало чим відрізняються від дорослих. Молоді рябчики часто гинуть в холодні дощові весни, багато молодих птахів знищують хижаки.

Рябчик (діалектні назви - рябець, рябок, орапка, курочка дика) - споріднене зі словом «рябий». Птах названий так за характерне строкате, темно-плямисте з пістрявинами забарвлення свого оперення.

Джерела та література

  • Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / Уклад. і голов. ред. В. Т. Бусел. – К.: Ірпінь: ВТФ «Перун», 2005. – 1728 с.
  • Великий тлумачний словник української мови / Упоряд. Т. В. Ковальова; Худож.-оформлювач Б. П. Бублик. – Харків; Фоліо, 2005. – 767 с. – (Б-ка держ. мови).
  • Тлумачний словник української мови: Понад 12500 статей (близько 40000 слів) / За ред. Д-ра філологічних наук, проф. В. С. Калашника. – 2-ге вид., випр.. і доп. – Х.: Прапор, 2005. – 992 с.

Зовнішні посилання