Родзинки

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Родзинки, -нок, ж. мн. Изюмъ. Мкр. Н. 31. Св. Л. 184. Каплоуху хоч родзинками годуй, а все буде каплоуха. Ном. № 2832. Ум. родзи́ночки.

Сучасні словники

Російсько-український словник (Українська академія наук)

Родзинки (-нок и -нків), ум. родзиночки (-чок), (вост., пров.) озюм, узюм (-му). изюм — родзинки ( нок и нків), ум. родзиночки ( чок), (вост., пров.) озюм, узюм ( му). [Винограду він нарвав, каже: «висушу його дома, будуть у мене родзинки» (Грінч.)]. * * * озю/м, у, родзи/нки, нок не фунт изюм му в знач. сказ. не фунт озю/му; киш…

Родзинки(ізюм) — це сушений виноград. Родзинки виробляють у багатьох країнах світу, зокрема у США, Австралії, Чилі, Аргентині, Мексиці, Греції, Туреччині, Індії, Ірані, Пакистані, Афганістані, південній та східній Європі. Родзинки використовують для приготування багатьох страв, в тому числі, куті. Також родзинки можна вживати в їжу як самостійний продукт.

Ілюстрації

Index.jpeg Photoicon.png

Медіа

Цікаві факти

Родзинки володіють безліччю корисних властивостей. Тому вони допомагають під час лікування різних хвороб. До складу родзинок входять елементи, які зупиняють ріст небезпечних бактерій і захищають не тільки від карієсу, але й від хвороб ясен. Крім того, вони корисні тим, хто: — Бажає зміцнити імунітет. У родзинках містяться речовини-антиоксиданти, зокрема олеанолева кислота. Завдяки їй клітини не руйнуються під дією вільних радикалів, які нас безперервно атакують, а отже, стає міцнішим увесь організм. — Дратівливий, страждає від безсоння, часто скаржиться на поганий настрій. Завдяки вітамінам В1, В2 і В5, які зберігаються в родзинках, і мікроелементу магнію налагоджується робота нервової системи, людина заспокоюється, у неї поліпшується сон. — Страждає від остеохондрозу, остеопорозу. У зморщених ягодах міститься рідкісний мікроелемент — бор, без якого неможливе нормальне засвоєння кальцію, основного будівельного елемента кісток. — Хворий на анемію. Родзинки — одне з ліпших джерел заліза, — мікроелемента, який входить до складу гемоглобіну (головного компонента червоних кров’яних тілець). Тому вживайте родзинки якомога частіше, замініть ними солодощі, додавайте у страви. Протипоказання. Не рекомендується вживати родзинки за ожиріння, гострої серцевої недостатності, виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки у стадії загострення, цукрового діабету


Джерела та література

Зовнішні посилання