Прописувати

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Прописувати, -сую, -єш, сов. в. прописа́ти, -шу́, -шеш, гл. 1) Писать, написать; написать въ письмѣ. Драг. 114. Од своїх рук листи писав.... а в листах прописував. АД. II. 23. Чому ж ти мені зараз сього не прописала? МВ. (О. 1862. III. 36). См. Приписувати 2. 2) Проводить, провести черту.

Сучасні словники

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Прописувати, -сую, -єш, сов. в. прописа́ти, -шу́, -шеш, гл. 1) Писать, написать; написать въ письмѣ. Драг. 114. Од своїх рук листи писав.... а в листах прописував. АД. II. 23. Чому ж ти мені зараз сього не прописала? МВ. (О. 1862. III. 36). Cм. приписувати 2. 2) Проводить, провести черту.

Російсько-українські словники

Писа́ть, написа́ть, писну́ть – 1) писа́ти, написа́ти, писну́ти, (о мног.) понапи́сувати, пописа́ти, пропи́сувати кому́, допи́сувати до ко́го, черка́ти, черкну́ти. [Як виїзди́в, каза́в, що бу́де допи́сувати (Крим.)]. • Учиться -ть – вчи́тися писа́ти, ази́ писа́ти. • Учиться -ть без посторонней помощи – учи́тися писа́ти само́писки (само́ту́жки). • Вензеля -ть – мислі́те писа́ти, зато́чуватися. • -ть стихами – віршува́ти. • -ть под диктовку – писа́ти з го́лосу; 2) (красками) малюва́ти, намалюва́ти, писа́ти, написа́ти, (о мног.) понамальо́вувати, помалюва́ти, пописа́ти, понапи́сувати (фа́рбами); 3) (выводить узоры) мережа́ти, помережа́ти. • Пи́шущий (прил.) – пису́чий. • -щая братия – письма́цтво. • -щая машина – скоропи́ска, самопи́ска, друка́рська маши́нка. Пи́санный – 1) пи́саний. • Как по -нному – як по-пи́саному. • Говорит словно по -нному – гово́рить, мов з кни́ги вичи́тує, мов з ли́сту бере́. • -нный стихами – віршо́ваний, ві́ршем пи́саний; 2) (красками) мальо́ваний, пи́саний. [Карти́на на полотні́ пи́сана].

Англійсько-українські словники

Пропис||увати, ~ати дієсл. (паспорт) to register, to vise; (ліки, лікування) to prescribe, to order.

Ілюстрації

Propisyvat.jpg

Медіа

Цікаві факти про письмо
   Найдавніший і найпростіший спосіб письма з'явився, як вважається, ще в палеоліті - "розповідь в картинках", так зване піктографічне письмо. Письмо це, звичайно ж, дуже недосконале, адже прочитати розповідь в картинках можна по-різному. Тому піктографію як форму письма далеко не всі фахівці визнають початком писемності.
   Надзвичайним досягненням людської цивілізації стало так зване складове письмо , винахід якого відбувалося протягом III-II тисячоліть до н. е. Впорядкувати запис складами, здавалося б, що може бути природніше! Та й складів багато менше, ніж складаються з їх допомогою слів. Але щоб прийти до такого рішення, знадобилися багато століть. Адже ми говоримо складами, і дітей вчать читати по складах. Складовим письмом користувалися в Східному Середземномор'ї. Наприклад, переважно складовим письмом є знаменита клинопис. (Складовий способом досі пишуть в Індії, в Ефіопії.)
   Наступним етапом на шляху спрощення писемності стало так зване звукове письмо , коли кожного звуку мови відповідає свій знак. Але додуматися до такого простого і природного способу виявилося складніше всього. Перш за все треба було здогадатися розчленувати слово і склади на окремі звуки. Але коли таке нарешті сталося, новий спосіб продемонстрував безсумнівні переваги. Потрібно було запам'ятати лише два-три десятка букв, а точність у відтворенні мовлення на письмі непорівнянна ні з яким іншим способом. Згодом саме буквене письмо стало вживатися майже повсюдно.
   Один з перших алфавітів на Землі - фінікійський . У алфавіті фінікійців було 22 букви.От фінікійців - жителів східного узбережжя     Середземного моря, морських торговців і мандрівників - буквено-звукове письмо перейшло до греків. Від греків даний принцип письма проник в Європу. А від арамейського письма, як вважають дослідники, своє походження ведуть майже всі буквено-звукові письмові системи народів Азії.
   Найдовший алфавіт в світі - камбоджійський. У ньому 74 букви.
   Найменшим алфавітом в світі вважається алфавіт мови ротокас. На ньому говорять жителі частини острова Бугенвіль, що входить до групи Соломонових островів в Тихому Океані. У алфавіті ротокас всього 12 букв, в основі яких - латиниця: AEGIKOPRSTU V. Ці літери використовуються для запису одинадцяти звуків. Мовою ротокас говорять всього 4,3 тис. Осіб.
   У китайському письмі більше 40,000 символів.
   У китайському письмі ієрогліф, що позначає "трудність, неприємність" зображається як дві жінки під одним дахом.
   В арабській мові 28 букв, які на кінці слова пишуться інакше, ніж в середині, в єврейському - 5 таких букв, в грецькій - одна, а в інших європейських мовах таких букв немає.