Поєдинок

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Поєди́нок, -нка, м. 1) Хозяинъ, имѣющій только одну пару воловъ. КС. 1901. III. 14.3. 2) род. пад.: поєдинку. Поединокъ. Запорожці, скоро було заспорять, зараз на поєдинок на пістолети. ЗОЮР. І. 302. Поганський царь летит вже кілканайцять миль до мене на поєдинок. Драг. 316.

Сучасні словники

Поєдинок, нку, чол. Бій сам на сам між двома супротивниками, звичайно за викликом одного з них; двобій. — Так виймай же шаблю й боронись: за сю уразку я визиваю тебе на чесний поєдинок!.. — Не чесний буде поєдинок биться з шаблею проти голих рук, а давай чим здужаєм! (Олекса Стороженко, I, 1957, 338); Смертельний поєдинок [Прудивуса й Покивана] ставав стрімкіший, шаленіший, і бряжчала Климкова шабля (Олександр Ільченко, Козацьк. роду.., 1958, 230); * Образно. Надходила та драматична пора, коли в невидимім поєдинку літо схоплювалося із осінню (Михайло Стельмах, I, 1962, 603); // Боротьба, зіткнення, бій двох ворожих сил, сторін. Не поєдинок армій, а боротьба двох світів знайшла відображення в епізоді визволення Києва (Радянська Україна, 10.I 1948, 2); В небі розгорівся смертельний поєдинок. і Ревіли потужні двигуни, розривалися ракети, снаряди (Вечірній Київ, 7.III 1968, 3); * Образно. Лікар мудру руку Покладе на пульс дитині І в бурханні хорих жил Бачить нам усім незримий Поєдинок невловимий Поміж смертю та життям (Максим Рильський, I, 1960, 216); // Те саме, що дуель 1. Треба було щось зробити. Але що? Побити? Ні. Кинути в лице рукавичку?.. Викликати на поєдинок? (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 407); Метнулась постать з парку до будинку — В руці чи ніж, чи витертий пістоль. Два автомати, мов на поєдинку, Звелися враз: — Пароль!.. (Платон Воронько, Тепло.., 1959, 167); // Боротьба двох супротивників у спортивних змаганнях. Поєдинок боксерів; // перен. Запекла суперечка, змагання двох осіб, двох угруповань і т. ін. Заявив [Гриня], що не голитиметься доти, доки перукарня не буде-таки відкрита, і.. весь радгосп стежить за цим нерівним їхнім поєдинком, а завідувач робкоопу щоразу ховається, як побачить хоч здалеку молоду Мамайчукову бороду (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 117); Поєдинок між Уласом і Гнатом на тому не закінчився, що вони обмінялися дошкульними репліками (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 149).

Поєдинок ДВОБІЙ, ГЕРЦЬ, дуель, турнір; УР. боротьба; П. змагання.жоли в улику (Нечуй-Левицький, III, 1956, 278); Він товкся в саду зранку й до ночі, як та молода бджола (Олесь Гончар, Таврія, 1952, 244).

Іноземні словники

ЯНДЕКС словари

Словари и энциклопедии на Академике

Ілюстрації

ПОЄДИНОК.jpg ПОЄДИНОК1.jpg ПОЄДИНОК2.jpg

Медіа

Див. також