Писулька

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Грінченка словник

Писулька, -ки, ж. 1) Записка, письмецо. Писулька до мого братухи. О. 1862. X. 31. 2) У горшечниковъ: палочка въ толщину гусинаго пера, съ двумя острыми кончиками вилочкой, для проведенія двойныхъ углубленныхъ линій (при раскрашиваніи посуды). Вас. 183.

Сучасний словник

ПИСУ́ЛЬКА, и, жін., розм. Коротенький лист або записка; цидулка. От ґедзь напав Петра: не спить, не їсть ніколи, Бажає бачить П'ятембурх [Петербург] І, знай, черка писульки до Миколи (Гулак-Артемовський, Байки.., 1958, 138); Голубонько моя! Я такий радий, що одібрав сьогодні від тебе писульку, що аж поцілував її замість тебе (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 133); Семенко писульки нам слав коротенькі, а відвоювався — великого листа від нього Софійка одержала (Ігор Муратов, Буковинська повість, 1959, 189).

ВІДМІНОК ОДНИНА МНОЖИНА
називний писулька писульки
родовий писульки писульок
давальний писульці писулькам
знахідний писульку писульки
орудний писулькою писульками
місцевий на/у писульці на/у писульках
кличний писулько писульки

Цікаві факти

З часів китайських, єгипетських і шумерських старожитностей, писарі та художники використовували для свого ремесла палички, якими креслили, писали, малювали на глині, камені, папері, шкірі, на будь-якому підручних матеріалів. Спочатку писали звичайними паличками, паличками з бамбука, стеблами трави, але зображення ставали все складніше, ієрогліфи і букви - витонченішими, а людина - розумніші, тому йому знадобилися спеціальні предмети для фіксації своїх думок і вражень. Так виникли стило, ручка, олівець і пензель. Всі перераховані предмети породили навколо себе цілий сонм культурних об'єктів, що ввійшли в мову і побут. Священне писання і почерк, лист і складаний ніж, канцелярська робота і канцелярія. Письменник і писака, писар, писар і переписувач, відписка і писулька, лист і записка. Грамотність і рукопис. Фількіна і китайська грамоти. Література і словесність, прописна азбука, листоноша. Чітке, чисте, зв'язне лист. Письмові стіл, мову і душа. Брати на олівець. Проба пера, жваве перо, володіти пером і безліч інших виразів.

Стило, перо, ручка

Писальний перо, стило, кисть, олівець знаменують собою творче, творче начало. Це те, чим творять. У Єгипті очеретяна ручка - каламус - була атрибутом бога знань та писемності Тота і символізувала пробудження душі. Нею, записували те, чому судилося бути. Так каламус творив форми і долі.

Ці предмети є продовженням руки, рука направляється розумом і спостерігається оком. Книга з ручкою, перо разом з книгою символізують активне творче вплив на статичне буття, вони впливають на відсталу матерію так, як плуг - на ріллю, яка дає сходи. Перо, ручка - символи мистецтва письменника.