Орел

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Орел, орла, м. 1) Орелъ. Ой зза гори, ізза кручі орли вилітають. Мет. 106. Орла не можна бити; а як його стріляти, то треба спитать тричи: чи нажився на світі. Чуб. І. 64. Летять сини України вірли і соколи. Млак. 80. Употребляется какъ ласкательное слово въ приложеніи къ мужчинѣ, преимущественно козаку. Ой куди ж ти од’їзжаєш, сизокрилий орле? Мет. 38. 2) Названіе вола съ большими, вертикально поднимающимися рогами, концы которыхъ загнуты назадъ. КС. 1898. VII. 45. Ум. Орлик, орличок, орлонько.

Сучасні словники

Орел

  • Орли — позатаксономічна група великих хижих птахів родини яструбових, що переважно мешкають в Євразії і Африці. За межами цих континентів тільки два види орлів мешкають на півночі Мексики та півдні США (білоголовий орлан і беркут), кілька видів в Центральній і Південній Америці і три в Австралії.

Орел Степовий орел – горда , красива , велична птиця. Він схожий на беркута , але дрібніші . Птах любить відкриті простори , живе в степах і напівпустелях .

Орли

Всі орли належать до родини яструбових, проте не формують монофілетичної групи і належать до кількох окремих родів. Орли відрізняються від інших хижих птахів переважно великим розміром, могутнішою статурою і більшими головою і дзьобом. Навіть найменші орли, такі як карликовий орел (приблизно рівний за розміром звичайному канюку та червонохвостому саричу), мають відносно довші і ширші крила, та здатні до швидшого польоту. Більшість орлів, проте, більша за розміром за інших хижих птахів крім грифів. Подібно до більшості інших хижих птахів, орли мають дуже крупний гачкуватий дзьоб для розривання плоті здобичі, сильні ноги і могутній кігті. Вони також мають надзвичайно гострий зір, що дозволяє їм знаходити здобич на великій відстані. Цей зір орли мають перш за все завдяки надзвичайно великим зіницям, які забезпечують мінімальну дифракцію світла. Орли будують свої гнізда на високих деревах або на високих кручах. Більшість видів відкладають по два яйця, але старше, більше пташеня часто вбиває свого молодшого брата одразу після вилуплення. Орли інколи використовуються для соколиного полювання. Вони є дуже популярними персонажами міфів та літературних творів багатьох культур. У Старому Світі, під орлом найчастіше мається на увазі беркут або пов'язані види, поширені у районах з теплим кліматом.

Класифікація

Згідно з основними таксономічними базами даних, орли не складають монофілетичної групи в межах родини яструбових, тому розглядаються як набір непов'язаних родів, хоча ці дані залишаються суперечними і можуть бути переглянуті. Історично орли виносилися до підродини канюків (Buteoninae, разом з канюками). За пізнішими класифікаціями орлів або відносять до кількох незалежних підродин: справжніх орлів (Aquilinae), гарпій (Harpiinae), морських орлів (Haliaeetinae) та змієїдів (Circaetinae), проте через численні суперечливі питання класифікації, багато джерел, включаючи основні таксономічні бази даних (наприклад, ITIS, NCBI) відкидають поділ на численні підродини, відносячи всі ці роди до підродини яструбових. Класифікація видів в межах родів також не остаточна, протягом останніх років багато видів були перенесені між родами, а головні роди Aquila і Hieraaetus вважаються немонофілетичними і ймовірно будуть рекласифіковані в майбутньому, з перенесенням деяких видів до родів Lophaetus або Ictinaetus.

  • Підродина Справжні орли або Орлині (Aquilinae)

o Рід Орел (Aquila)

o Рід Яструбовий орел (Hieraaetus)

o Рід Орел-яйцеїд (Ictinaetus)

o Рід Гребінчастий орел (Lophaetus)

o Рід Траурний орел (Oroaetus)

o Рід Бойовий орел (Polemaetus)

o Рід Чубатий орел (Spizaetus)

o Рід Чорно-білий орел (Spizastur)

o Рід Вінценосний орел (Stephanoaetus)

  • Підродина Гарпії або Орли-гарпії (Harpiinae)

o Рід Гарпія (Harpia)

o Рід Новогвінейська гарпія (Harpyopsis)

o Рід Довгохвоста гарпія (Morphnus)

o Рід Філіппінська гарпія або мавпопїд (Pithecophaga)

  • Підродина Орлани або Морські орли (Haliaeetinae)

o Рід Орлан (Haliaeetus)

o Рід Орлан-риболов (Ichthyophaga)

  • Підродина Змієїди або Орли-змієїди (Circaetinae)

o Рід Справжній змієїд (Circaetus)

o Рід Африаканський змієїд (Dryotriorchis)

o Рід Чубатий змієїд (Spilornis)

o Рід Орел-скоморох (Terathopius)

  • Підродина ?

o Рід Орел-відлюдник (Harpyhaliaetus)

Ілюстрації

Орел1.jpg Орел2.jpg Орел3.jpg Орел4.jpg Орел5.jpg

Орел - символ

ОРЕЛ - символ відваги і сміливості, справжньої гордості та чоловічої краси. А ще він символізує зарозумілість і самовпевненість - тоді його політ може завершитись падінням... Однак, він був і залишається цар-птахом. Його не можна вбивати, особливо, якщо він дивиться не на мисливця, а в бік. Коли ж дивиться на мисливця, то, тим більше, рука на нього не підніметься... А коли загине, то його не їдять черви, і тіло орлове не гниє, а засихає, вбираючи сонячне проміння і подих вітру з небес. Хоча він вважається царем птахів і господарем позахмарних висот, однак його символічне значення поступається символіці сокола. Вважають, що орли можуть залишатись на зимівлю. Тоді господарі, в котрих є худоба, мають зробити все, навіть пожертвувати частиною худоби, аби ці горді птахи взимку не загинули від холоду. Допомігши, жоден господар у збитках не буде - орли вміють віддячити щедродавцям не тільки поверненням втраченого, а й розширенням багатства. Орел, як відомий птах Фенікс, здатен омолоджуватись і повертатись до нового життя: коли він остаточно старіє (а показником цього стає сліпота очей та відростання дзьоба до непридатності), то здіймається у небесну височінь і звідси каменем падає вниз на скелі, щоб відламати потворний дзьоб; після цього, викупавшись у золотому озері, гріється в сонячних променях, а, зігрівшись, скидає з себе пір'я і знову стає пташеням, готовим вирости у гордого і відважного молодого орла. То він є царем птахів і господарем повітряних висот не стільки тим, що є сильний і гордий, а більше тим, що може знову і знову повертати собі втрачені сили та зневажену гідність...

Медіа


Див. також