Одуд

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Одуд, -да, м. Птица удодъ, upupa. Вх. Пч. II. 15.

Сучасні словники

Одуд

  • О́дуд (лат. upupa epops; місцеві назви: худотут, вудвуд, вудко, худко, одітут) — невеликий яскраво забарвлений птах із довгим вузьким дзьобом і чубком, що розкривається у вигляді віяла. Найбільше поширений у південних і центральних областях Європи й Азії, а також майже на всій території Африки. Улюблене житло — відкрита місцевість з рідкісними чагарниками або деревами, така як савана, луг або пасовище. Також зустрічається на антропогенних ландшафтах у фруктових садах і виноградниках. Обережний, але не полохливий — як правило, сторониться людей і відлітає при їх наближенні. Багато часу проводить на землі, полюючи на комах.
  • Це єдиний сучасний представник родини одудових , однієї з родин ряду одудоподібних. Думки орнітологів про систематичне положення цього виду вельми різноманітні. Деякі вчені розглядають підвиди звичайного одуда як окремі види, а інші, за традицією, відносять одудів до ряду сиворакшеподібних .
  • За даними Міжнародного союзу охорони природи, це досить численний вид. Не зважаючи на те, що загальна популяція одудів за останні роки зменшилася, її динаміка в наш час не дозволяє розглядати цей вид як вразливий. У Червоному списку МСОП одуд має статус виду мінімального ризику .

Одуд- птах з чорно-білими смугами на крилах і екзотичним зовнішнім виглядом. Європейські популяції одуда е перелітними. У наші дні в Центральній Європі одуд зустрічається досить рідко.

Це цікаво

  • У молодих одудів є дуже дієва зброя. Коли ворог забереться в дупло і пташенятам загрожує небезпека, вони виділяють з копчикової залози речовину з гидким запахом, якою вистрілюють у нападника. Цей запах відганяє ворога й рятує життя пташенятам. За цю здатність одудів називають „смердючими півниками".
  • В одній старовинній легенді розповідається, що колись давно одуд мав чубок із золота. Люди постійно переслідували птахів заради дорогоцінного металу. Птахи попросили допомоги у царя Соломона, який замість золотої корони дав їм окрасу з пір'я.
  • Одуда дуже цінували в Давньому Єгипті. Відомий навіть ієрогліф, що зображає голову одуда з піднятим чубком на тімені.
  • У літні місяці одуда бачили далеко на півночі, навіть в Ісландії. Проте гніздуватися в таких холодних районах цей птах не може.
  • Одуд, якого хижий птах під час польоту застав на відкритій місцевості, рятується хитрим способом. Він притискається до землі, дуже широко розкриває крила та хвостове пір'я, а дзьоб піднімає догори. Тоді згори видно лише контрастні візерунки на крилах, завдяки яким одуд практично зливається з оточенням, і хижак його не помічає.

Ілюстрації

Одуд 1.jpg Одуд 2.jpg Одуд 3.jpg Одуд 4.jpg

Медіа

Див. також