Огонь

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Огонь, -ні, ж. = Огоня. Борз. у.

Ого́нь, огню, м. Огонь. По тім боці огонь горить, по сім боці видно. Мет. 39. Ого́нь пускати. Поджигать. Огнем піти. Сгорѣть. Бодай сіно огнем пішло і коса зломилась. Чуб. Який то він собі дом коштовний збудував, то він громовим огнем пішов. КС. 1882. ХП. 503. Ум. Огник, о́гничок.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ОГО́НЬ див. вогонь. ВОГО́НЬ (розм. ОГО́НЬ), гню, чол. 1. тільки одн. Розжарені гази, що виділяються під час горіння й світяться сліпучим світлом; полум'я. У великих печах палав такий вогонь, що аж на вулиці ставало душно (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 124); Підкинули іще одно поліно, Воно стріляло, схоплене вогнем (Микола Бажан, Роки, 1957, 306); * У порівняннях. — До вас гості наїхали! — Які? — питаю, а саму як огнем обхопило (Марко Вовчок, I, 1955, 12).

Мандрівний (блукаючий) вогонь — блідо-синє світіння, що виникає під час згоряння болотного газу — метану. Розповів [Тихозоров] про блукаючі вогні на болоті, про фіолетові плями на воді (Олесь Донченко, II, 1956, 69). 

♦ Боятися (стерегтися) як вогню — дуже боятися, стерегтися. 2. тільки одн., перен. Душевне піднесення, натхнення. Та не має такої сили мій вогонь! І от чому він не потішив мене в моїй тузі великій (Леся Українка, III, 1952, 690); Біля чийогось двору гурт. Власне, який і гурт: Грицько-гармоніст. — Е, мало лишилось од того колишнього Грицька — занепав зовсім: не ті вже кучері з-під кашкета.. Та й у грі — нема вогню, ледве пілікає (Андрій Головко, I, 1957, 336); // чого і без додатка. Пристрасть, запал. [Кречет:] Коли вогонь шукання гасне... холоне серце від утоми (Олександр Корнійчук, I, 1955, 127); В огнем, жагою, пориванням Вона [М. К. Заньковецька] серця палила всім, Страждання граючи, стражданням Сама була вона живим (Максим Рильський, I, 1956, 376); // Про того, хто має дуже енергійну, запальну вдачу. Параска в її літа вогонь-дівка була. Весела, співлива... (Костянтин Гордієнко, II, 1959, 239); — Вогонь, не дівчина, — сказав Зуб.. В неї горить усе під руками (Вадим Собко, Справа.., 1959, 29). 3. Те саме, що вогнище 1. Коло одного шатра горить багаття, висить казанок, а коло вогню сидить циганка в червоній хустці на голові (Нечуй-Левицький, III, 1956, 269); [Лев:] От ліпше хмизу пошукай по лісі та розпали вогонь (Леся Українка, III, 1952, 209); Не доходячи до байрака, він помічає у густоліссі, не так далеко від смолокурні, золотий кущик вогню (Михайло Стельмах, I, 1962, 501). 4. Світло сонця, освітлювальних приладів. О. Хведор підняв чарку проти свічки. Кришталева чарка неначе засміялась проти вогню (Нечуй-Левицький, I, 1956, 119); Темно по хатах. Тільки в Матюхи всі вікна в огнях (Андрій Головко, I, 1957, 54); Повільно врізалися [новобудови] в тайги сліпучими лезами електричних вогнів (Олесь Донченко, II, 1956, 9); // перен. Блиск очей, що звичайно відображає якийсь внутрішній стан людини. Музо винозора, не сліпи Мене вогнем твоїх очей безсмертних! (Леся Українка, I, 1951, 133); Очі йому горять упертим вогнем (Іван Микитенко, II, 1957, 58). 5. тільки одн., розм. Про жар, підвищену температуру тіла. [Комісар:] Важко, товариші... Вогонь пішов у ноги, руки, у жилах розійшовся... (Олександр Корнійчук, І, 1955, 32); Пекла і вогнем розливалася рана У лівім плечі під корою бинтів (Леонід Первомайський, II, 1958, 403). 6. тільки одн. Стрільба з гвинтівок, гармат і т. ін. Справа і зліва озвалися кулемети, взялися люто сікти по мосту перехресним вогнем (Олесь Гончар, Людина.., 1960, 138); — Як я команду дам, щоб огонь відкривали? Горло ж зовсім захрипло (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 261). 7. у знач. виг. Військова команда для здійснення пострілу; наказ стріляти. [Сергій:] Дужче вогонь! Дужче!.. Чекаленко, третій шрапнеллю! (Олександр Корнійчук, II, 1955, 57); Один з солдатів раптом скочив на вікно, розбив його кулаком і подав команду: — Вогонь! (Олександр Довженко, I, 1958, 141).

"Словопедія"

ВОГОНЬ полум'я, полуміння, поет. полумінь, жевриво, дит. жижа; (у вікні) світло, світіння; (очей) блиск; (душі) надхнення; У ФР. запал, пристрасть; (у хворого) жар, гарячка, температура.

Іноземні словники

ЯНДЕКС словари

вогонь перевод с украинского на английский Существительное ч 1. fire; flame розводити вогонь — to light a fire, to kindle a fire, to make a fire у вогні — in the fire, aflame, aglow, ablaze 2. військ. fire; firing вести вогонь — to fire гарматний вогонь — gunfire залповий вогонь — volley fire • • (світло) light; (жарини, цигарки) glow розпізнавальний вогонь — recognition lights (pl) топовий вогонь — мор. steaming (top) light гратися з вогнем — to play with edged tools бенгальський вогонь — Bengal light, Indian light, sparkler

Ілюстрації

Огонь3.jpg Вогонь.jpg Огонь.jpg Огонь1.png

Медіа

Цікаві факти

Вогонь

Цікаві факти про огонь ( вогонь )

1. У вузькому сенсі вогонь — це сукупність розпечених газів і плазми, які виділяються в результаті нагрівання горючого матеріалу, хімічної реакції або дотику струму з горючим матеріалом.

2. Якщо нагріти тіло в вакуумі до температури горіння, вогонь не виникне. Тіло лише розжариться. Таким чином з деревини видобувають вугілля і смолу.

3. При горінні різних хімічних речовин колір вогню може змінюватися. Так, бор горить синьо-зеленим полум’ям, калій — фіолетовим, літій і кальцій — червоним, мідь, фосфор і барій горять зеленим полум’ям.

4. Люди раннього палеоліту, що відкрили вогонь під час обробки каменів, використовували дим для відлякування літаючих комах. І тільки через деякий час були відкриті кулінарні функції вогню.

5. Вогонь використовувався в перукарському мистецтві ще в часи Клеопатри. Цариця за допомогою палаючих свічок вкорочувала собі волосся.

6. Запальничка з’явилася в 1823 році. Її винайшов хімік Іоганн Вольфганг Деберейнер. Перші сірники з’явилися дещо раніше, в 1805 році. Їх винайшов Жан Шансель. У 1826 році Джон Уокер почав виробництво сірчаних сірників.

7. У спекотну погоду рослина під назвою білий ясенець здатне самозайматися. У процесі горіння сама рослина не страждає, так як горять тільки виділяються їм ефірні масла.

8. У часи Давньої Русі якщо траплявся пожежа від блискавки, його НЕ гасили водою. Такий вогонь вважався божественним, і його гасили молоком.

9. Найстаршим Вічним вогнем є вогонь на меморіалі невідомого солдата, який знаходиться в тріумфальній арці в Парижі. Він горить з 1921 року на честь солдатів, загиблих у Першій світовій війні.

10. В одній з шахт КНДР бешкетував самий тривалий пожежа в історії, який тривав 130 років. Щорічно полум’я спалює близько 2 мільйонів тонн вугілля. Більше читайте тут: [1]