Оврах

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Оврах, -ха́, м. Сусликъ. У меншого (брата) або градом виб’є (хліб), або оврах понівечить. Стор. І. 18. Ум. Овражок, оврашо́к. Стор. МПр. 44.

Сучасні словники

Словник української мовиАкадемічний тлумачний словник (1970—1980)

ХОВРАХ, а, чол. Невелика тварина з роду гризунів родини білячих, поширена в Європі, Азії та Північній Америці; завдає великої шкоди посівам. Старшому бог у всьому помагає: посіє пшеницю, то вона виросте заввишки з чоловіка і по четверті з копи зерна дасть; а у меншого — або градом виб'є, або ховрах понівечить (Олекса Стороженко, I, 1957, 30); Польові миші, ховрахи і хом'яки тягли зерно одним їм відомими стежками і ходами під землею, де влаштовували цілі комори запасів на зиму (Оксана Іваненко, Ліс. казки, 1954, 134); Жирні, відгодовані ховрахи бігають по полю, інколи зупиняються на горбиках, щоб свиснути (Вадим Собко, Шлях.., 1948, 173); * У порівняннях. Імлистими ранками, коли ворог пострілював навмання, піхотинці вилізали з своїх глеюватих окопів, як ховрахи (Олесь Гончар, III, 1959, 208); — Тихо? Тихо... Коли, бачу, вискочила з хати Юхимиха, глянула туди-сюди. А потім рукою знак подає. Висунувся тоді Ступчак, мов ховрах із нори (Семен Журахович, Вечір.., 1958, 350). ▲ Крапчастий ховрах — дрібна короткохвоста тварина цієї родини, яка відзначається виразною плямистістю хутра; один з видів цієї тварини, поширених на Україні.

Ілюстрації

Оврах1.jpg Оврах2.jpg Оврах3.jpg Оврах4.jpg

Медіа

Див. також

Ховрах

У світі тварин

Цікаві факти

Ховрах5.jpg
Оврах5.jpg

-Сірий ховрах зустрічається на півдні Західної і Центральної Європи на схід до західної частини України і Молдови. На сході ареал сягає Балканського півострова, а в Росії — річки Волга.

-Під час льодовикового періоду в Європі жило значно більше видів ховрахів, ніж у наші часи. Сьогодні на території Європи живуть тільки сірі і крапчасті ховрахи.

-Перед тим, як впасти у зимову сплячку, ховрахи закривають вхід до нори пробкою із землі й трави, щоб туди не потрапляли холод і сніг.

-В Україні та Росії шкірки ховрахів використовують як підкладку для зимових пальто. 3 цієї причини мисливці щорічно вбивають тисячі ховрахів.