Обговорення:Ялинонька

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Сучасні словники

http://sum.in.ua/s/jalynka Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980) ЯЛИ́НКА 1. Зменш.-пестл. до ялина 1. На блакитні очі білявого Василька набігли сльози. Йому жаль стало зеленої стрункої ялинки, що одна звеселяла зимою садок (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 78); Чотири сріблясті ялинки посаджено.. посеред палісадника (Іван Ле, В снопі.., 1960, 185); * Образно. Від перенісся в нього побігла глибока лінія, а ялинки зморщок, в які навічно в'ївся рудяний [рудний] пил, стали немов густішими (Олекса Гуреїв, Наша молодість, 1949, 363); * У порівняннях. Пішла до дверей, ота хутка Яринка, строга, як ялинка, струнка, як хвоїнка (Олександр Ільченко, Козацьк. роду.., 1958, 146); // у знач. присл. в ялинку, ялинкою. Про візерунок, що своєю формою нагадує гілки ялини (вишивка, візерункова кладка цегли, паркету і т. ін.). Паркет викладено ялинкою. 2. Зрубана й прикрашена ялина в свято Нового року або різдва. Виблискує вбрання на ялинці, під ялинкою парти(Степан Васильченко, III, 1960, 118); В залі стояла висока ялинка, обвішана електричними лампочками (Леонід Смілянський, Сашко, 1954, 258); На площах Києва встановлювали величезні ялинки і розвішували кольорові лампочки та іграшки (Юрій Мокрієв, Слід.., 1969, 196); // Дитяче новорічне або різдвяне свято з танцями, іграми навколо прикрашеної ялини. Наближалося різдво. У кожного мимоволі заворушилася таємна журба. Згадувалося дитинство, різдвяні колядки й щедрівки, ялинка (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 308); До цього часу Ольга бувала в Народному домі лише з нагоди таких парадних оказій, як новорічний бал.., концерти, огляд мод, а ще в дитинстві — з нагоди ялинки (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 463); Правда, школа добре придумала влаштувати ялинку? А ще буде в школі новорічний карнавал (Оксана Іваненко, Таємниця, 1959, 34). 3. Доїльний майданчик, на якому станки розташовані по обидва боки проходу для доярок під певним кутом до нього. Світле, просторе приміщення з паровим опаленням. В центрі — «ялинка», де одночасно можна поставити під електродоїльні апарати чотири пари корів

"Словопедія"

ЯЛИНА хвойне дерево родини соснових конусоподібної форми; утворює бори в Карпатах (в горішній зоні), низинні ліси Пн.-Сх. Європи; голки короткі, гострі; шишки звисаючі, після дозрівання всі опадають; в культурі декоративні види; цінна деревина (напр., для виготовлення музичних інструментів); зі стовбура одержують живицю, з кори - дубильні речовини.

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Ялинка, -ки, ж. 1) Ум. отъ ялина. 2) Длинный шесть съ желѣзнымъ наконечникомъ, которымъ упираются съ барокъ на Днѣпрѣ, идя противъ теченія. Мнж. 194. 3) Раст. Equisetum arvense

«Словники України on-line»

відмінок однина множина називний яли́нонька яли́ноньки родовий яли́ноньки яли́ноньок давальний яли́ноньці яли́нонькам знахідний яли́ноньку яли́ноньки орудний яли́нонькою яли́ноньками місцевий на/у яли́ноньці на/у яли́ноньках кличний яли́нонько* яли́ноньки*

Все словари: БОЛЬШАЯ КОЛЛЕКЦИЯ СЛОВАРЕЙ

ЁЛКА О высоте, толщине, характере ствола; о форме, густоте кроны; о цвете. Ветвистая, вечнозеленая, высокая, гибкая, громадная, густая, густоветвистая, длинная, жидкая (разг.), замшелая, зеленая, зубчатая, кондовая, корявая, косматая, кудлатая (простореч.), лохматая, могучая, мохнатая, невысокая, низкая, обомшелая (обомшалая, разг.), огромная, острая, островерхая, остроконечная, пирамидальная, поседевшая, приземистая, пухлая, пушистая, пышная, развесистая, разлапая (простореч.), разлапистая (разг.), размашистая, раскидистая, редкая, седая, серебристая, синяя, стройная, сухая, темная, толстая, тонкая, тонковерхая, хилая, чахлая, черная, широкая, широковетвистая. О возрасте. Вековая, многолетняя, молодая, старая, столетняя, юная. О впечатлении, психологическом восприятии. Величавая, величественная, задумчивая, изящная, мрачная, нахмуренная, нахохленная, нелюдимая, немая, печальная, сумрачная, суровая, угрюмая, хмурая, царственная. О елке, служащей украшением. Веселая, красивая, нарядная, сверкающая, украшенная. Гробовая, густобровая, крылатая, пышнотелая, траурная, франтоватая, хохлатая. Болотная, горная, городская, детская, искусственная, лесная, новогодняя, праздничная, рождественская, школьная и т. п.

Іноземні словники

українська-англійська Словник

Переклад на англійську мову: Christmas tree


Ілюстрації

reWalls.com-8689.jpg
041ae27-3e7ba7b-1.jpg
img_863030825386ed7b53abfc4969d12d3a.jpg
80.jpg

Медіа

http://www.youtube.com/watch?v=c3VSQQM_AiA

http://www.youtube.com/watch?v=YeZiTM3A2v4

Цікаві факти

Ялинкові прикраси

Наші пращури щиро вірили, що в кожному дереві живуть духи. Для того, щоб утихомирити духів, на гілках дерев вішали предмети, наприклад, яйця, які вважалися символом родючості, горіхи символізували незбагненність Божого промислу, або ж яблука. Прикрашали тільки вічнозелене дерево, так як думали, що воно здатне відлякувати різні негаразди і хвороби.

- Спочатку було прийнято в оселях вішати тільки гілки сосни або ж ялинки, а лише набагато пізніше вирішили, що, ціле дерево - оберіг надійніший.

- Перша новорічна ялинка була встановлена у французькій провінції Ельзас. Це було в 1600 році. Першу ялинку прикрасили трояндами, зробленими з паперу.

-В Німеччині з 1737 ялинку було прийнято наряджати мішурою і паперовими обрізками. Минуло 38 років і новорічну ялинку вже прикрашали картоплею, яка була або позолоченою, або посрібленою. До речі, в ті часи картопля в Європі була справжньою рідкістю.

- Ялинку стали прикрашати палаючими свічками з 1815 року. Більш звичні нам іграшки зі скла почали вішати в 1850 році. Хоча виготовлена перша скляна кулька на новорічну ялинку була в 16 столітті в Саксонії.

- На сьогоднішній день наймодніші іграшки на новорічній ялинці - кульки з склопластику, що не б'ються. У магазинах сьогодні полиці ломляться від кількості та різноманітності прикрас на ялинку. Тут є і матові кулі, і скляні. Кому не до вподоби - «засніжені» або ж «мармурові». Вибирайте на свій смак. Зовсім нещодавно почали продаватися прозорі фігурки і дзеркальні мозаїки.

- Багато людей обходяться без прикрас зовсім. Вони створюють так звану «тропічну ялинку»: її прикрашають ківі і мандаринами. Головне, правильно підібрати фрукти, щоб гілочка ялинки змогла без проблем впоратися з вагою фрукта. Пофантазуйте! Можна створити, наприклад, «комп'ютерну ялинку» і прикрасити підвішеними на нитці дисками, яскравим кабелем або мишками, які своє відпрацювали. Або ж ось варіант: «джентльменська ялинка»! А прикрасити її можна краватками або порожніми пачками з-під цигарок, а також бляшаними і банками з-під пива.

Як з’явилась новорічна ялинка?

Одна з найпопулярніших легенд про новорічні ялинки розповідає: якось у морозний ясний святвечір ватажок німецької Реформації Мартін Лютер повертався додому. Дорога пролягала через густий ліс. Раптом чоловік побачив дивовижне видовище: крізь пухнасте віття однієї з ялинок просвічували зорі!.. Той зимовий пейзаж настільки запам’ятався Мартіну, що він поставив ялинку у себе вдома і прикріпив до неїсвічки. Яскраві вогні робили ялинку особливо прекрасною та загадковою, і нагадували чоловікові про зорі. А звідки взялася срібна мішура на Твоїй ялинці, знаєш? Ні? Тоді слухай ще одну легенду. Давним-давно жила на світі бідна, але дуже добра жінка. І мала вона багато дітей. Наближалося Різдво, тому жінка прикрасила ялинку. Різдвяна красуня вийшла скромною, лише кілька прикрас виблискували у вечірніх сутінках. Уночі, коли всі міцно спали, ялинку ще й обплели павуки. Та Христос, побачивши безмежну доброту серця бідної жінки, благословив ялинку, а густу павутину перетворив на сяюче срібло. Існує повір’я, що Діда Мороза першими вигадали гуни. Вони вірили у бога Йерлу, який першого дня нового року завжди спускався на землю. Цього дня гуни традиційно ставили ялинку. Ця традиція з 5000-літньою історією розповсюдилась по всій Європі. Саме з Баварії, де мешкали гуни, новорічна ялинка потрапила у домівки європейців. Згідно зі стародавнім французьким літописом, пеші святково вбрані ялинки з'явилися 1605 року в Ельзасі, Франція: «На Різдво в тутешніх будинках встановлюють ялинки, а на їх гілки вішають троянди з кольорового паперу, яблука, печиво, шматочки цукру і мішуру».Згодом традицію прикрашати ялинку перейняли німці, а пізніше й інші європейці. Та розкіш святкової ялинки на той час була доступною лише багатим дворянам і купцям. Першу скляну іграшку-кулю видули у ХVI ст. в Тюрінгії (Саксонія). Саме тут з’явилося і перше промислове виробництво іграшок. Традиція встановлювати різдвяні ялинки набула широкого вжитку відносно недавно — на початку ХIХ століття. Спочатку вічнозелені красуні з'являлися лише в імператорських палацах Франції, Німеччини, Англії, Норвегії, Данії і Росії. Загальнодоступною ялинка стала тільки в другій половині ХIХ ст. У Росії Новий рік стали відзначати згідно з указом Петра І з 1 січня 1700 року. До цього початок нового року відзначали 1 вересня.В указі Петра I йшлося: «Знатними і проїжджими вулицями, біля воріт і будинків, учинити деякі прикраси з древ і гілок соснових і ялинкових, чинити стрілянину з невеликих гармат і рушниць, пускати ракети і запалювати вогні.А людям убогим кожному хоча б по древу чи гілці на воротях поставити.» Це свято припало до вподоби російському народові.Ну, а вже в ХХ столітті ошатна ялинка була незмінним атрибутом зимових свят. Коли ж у 1918 році радянська влада заборонила ставити ялинки, дехто все одно святкував Різдво підпільно. Ялинка була забороненою аж до 1935 року, коли з'явилася ідея святкувати не Різдво, а Новий рік. А 1 січня стало вихідним тільки в 1949 році

Матеріал з Вікіпедії

Материал из Википедии