Нікуленко Ольга Вікторівна

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
ПРАКТИКА

Фото школа п.jpg

База для проведення практики: КЗ «Богданівське   НВО»
      Контактна інформація:
 Індекс:07433
 Адреса:  Броварський район, с. Богданівка, вул. Богдана Хмельницького, 148
          Коротко про заклад:
На сьогодні в школі налічується 11 класів,  в яких навчається 400 учнів. 
Потужність школи 540 учнів.
Мова навчання - українська.
Педагогічний колектив складається з фахівців високого рівня,  ентузіастів, які віддані своїй праці .
    Завдання 1
 Моніторинг впровадження цифрових технологій у закладі освіти/освітній установі

Аналіз освітньої політики з питань впровадження ІКТ. Інтерв'ю з керівником закладу В Богданівському НВО ІКТ використовують в наступних цілях:

      В управлінській діяльності закладу
   1.	Робота з документацією;
   2.	Робота в районній освітній мережі;
   3.	Опрацювання нормативно-правової документації;
   4.	Участь у форумах, чатах, конференціях;
   5.	Створення портфоліо педагогічних працівників.
      В методичній роботі
   1.	Оформлення конспектів занять, матеріалів педагогічних рад.
   2.	Оформлення атестаційних матеріалів;
   3.	Оформлення стендів, інформаційних куточків;
   4.	Розробка презентацій до педагогічних рад, консультацій для вихователя;
   5.	Робота в мережі Інтернет з питання самоосвіти та накопичення інформаційного матеріалу.
  Інтерв'ю з заступником директора з навчально-виховної роботи Йовенко Ольгою Дмитрівною
 Інтернв'ю.jpg
   Запитання які були мною підготовлені для проведення інтерв'ю та відповіді на них.
  Добрий день, Ольго Дмитрівно! Я проводжу аналіз впровадження ІКТ у Вашому закладі, дозвольте поставити Вам декілька запитань, це займе менше 5-ти хвилин.
       1.	Як розуміється процес інформатизації школи в українському суспільстві? 
 Інформатизація – процес змін змісту, методів та організаційних форм навчальної роботи в сучасних умовах розвитку школи. Навчальні результати ХХІ століття Групова робота, навчальні проекти… Навчання за межами класної кімнати, Інтернет навчання Навички навчання протягом всього життя Учитель, знайомий зі світом ІКТ, – ключова фігура школи, що оновлюється. Використання комп'ютерних програм на уроках породжує в учнів інтерес, якого так часто не вистачає під час навчання. Сама присутність комп'ютера робить урок незвичним та незабутнім, а значить, запам'ятається велика частина того, про що йшлося. Сучасній школі потрібні не тільки вчителі, які є звичайними носіями і трансляторами знань та вмінь, а й педагоги – мислителі, які можуть конструювати нові знання. Технології самі по собі не можуть виконати якісні виміри знань Комп’ютер не замінює самого вчителя і в майбутньому замінити не зможе. Дійсно, інтелектуальний технічний засіб в певному ступені моделює діяльність вчителя. Але ця модель далека від потужної «экспертної системи» спеціаліста-предметника, тим більше не претендує на роль педагога-вихователя. Сучасний учитель – це учитель, який, володіє усіма элементами педагогічної майстерності, іде в ногу з часом і активно використовує інформаціонно-коммунікаційні технології в навчально-виховному процесі. 
 Актуальною нині стала фраза "Хто володіє інформацією, той володіє світом". Сучасний стан застосування інформаційних технологій у всіх галузях потребує розширення їх впровадження в освітній діяльності.
  Кількість показників, що визначають рівень досягнень у цій галузі, достатньо велика і включає в себе такі: 
  ● Забезпеченість науки і освіти технічними засобами (кількість комп’ютерів на одного учня, процент навчальних закладів і бібліотек, що мають доступ до мережі Інтернет тощо); 
  ● Показники використання ІКТ (процент учнів та відвідувачів бібліотек, які використають Інтернет в процесі навчання тощо); 
  ● Інтенсивність використання ІКТ (середня кількість годин, які проводить учінь за комп’ютером у мережі Інтернет на тиждень або місяць); 
  ● Показники якості лінії доступу до спеціалізованих освітніх мереж. 
       2.	Яка мета впровадження ІКТ в вашому закладі? 

Головна мета впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в закладі - підготовка підростаючого покоління до повноцінної плідної життєдіяльності в інформаційному суспільстві, підвищення якості, доступності та ефективності навчально-виховного процесу. На сьогоднішній день неможливо уявити навчальний процес у школі без використання інформаційних технологій і засобів навчання. Саме сучасні інформаційні технології зробили можливим доступ кожного фахівця до величезної кількості різних видів інформації. Застосування інформаційних технологій у системі управління освітою є особливо необхідним, оскільки саме управлінські рішення спроможні змінити всю систему в цілому, а від їх правильності та своєчасності залежить ефективність системи освіти.

   З власного досвіду хочу відмітити, що впровадження ІКТ у правлінську діяльність надає унікальні можливості для адміністрації закладу: 
Ведення та оформлення внутрішньошкільної документації; 
Складання розкладу уроків; 
Створення та використання бази даних учителів та учнів; Моніторинг діяльності вчителів; 
Робота з електронними базами даних в Інтернеті, електронними бібліотеками, юридичними консультаціями тощо; 
Оперативне управління навчальним закладом шляхом інтерактивних віртуальних нарад, передачі термінової інформації тощо; 
Пошук та збір інформації за допомогою Інтернету (від нормативно-правової до інформації про придбання навчально – методичного забезпечення); 
Використання електронної пошти та «хмарних» сервісів для зв'язку; Налагодження творчих зв'язків з іншими навчальними закладами; 
Психологічне тестування працівників школи та дітей;
Створення рейтингів педагогічних працівників;
Оформлення робочих місць і створення локальної мережі між директором, заступниками, секретарем, бібліотекою, кабінетом інформатики, педагогами. 
        3.	Як ви впроваджуєте ІКТ в школі? 
 Колектив нашої школи працює над впровадженням ІКТ в навчально – виховний процес вже не один рік. Ми розуміємо, що величезний потік інформації, яка старіє швидше, ніж учень закінчує школу, вже не можливо вмістити до шкільної програми. Втрачає сенс необхідність перенавантажувати пам’ять дитини додатковими знаннями, необхідно навчати дитину знаходити їх і користуватися ними. Тому, дієвим інструментом поліпшення якості освіти визначають застосування компетентнісного підходу до освіти, який на перше місце ставить не поінформованість учня, а вміння на основі знань розв’язувати проблеми, які виникають у різних ситуаціях. Щоб навчити цього дітей, потрібно змінити технологію навчального процесу.
 Одним з напрямків застосування ІКТ у нашій школі є використання мультимедійних засобів навчання, які дозволяють учням, педагогам, батькам спілкуватися з комп’ютером, використовуючи різноманітні, природні для себе середовища: графіку, гіпертексти, звук, анімацію, відео. Педагоги школи активно застосовують засоби мультимедіа в навчальному процесі, серед яких: 
використання електронних лекторів, тренажерів, підручників, енциклопедій; 
розробка ситуаційно-рольових та інтелектуальних ігор з використанням штучного інтелекту; 
моделювання процесів і явищ; 
забезпечення дистанційної форми навчання; 
проведення інтерактивних освітніх веб-конференцій; 
побудова систем контролю й перевірки знань і умінь учнів (використання контролюючих програм-тестів); 
створення і підтримка сайтів педагогів, учнів; 
створення презентацій навчального матеріалу; здійснення проектної та дослідницької діяльності учнів та педагогів тощо.
        4.	Як особисто ви використовуєте ІКТ технології?
 Проведення засідань педради, методичної ради школи, засідань творчих та проблемних груп, методоб’єднань, батьківських лекторіїв та інших заходів ми не уявляємо без мультимедійних презентацій, у яких представлені аналітичні дослідження, результати психологічних тестувань і тренінгів, індивідуальний досвід учителів та багато іншої інформації. На базі школи систематично проходять міські методичні заходи (майстер – класи, творчі майстерні, відкриті уроки, презентації досвіду), які також не обходяться без використання ІКТ.
    ІК-компетентності науково-педагогічних працівників, вчителів та співробітників закладу. Створення анкети. Проведення анкетування. 
           Аналіз результатів анкетування
       У анкетуванні взяли участь 15 педагогів закладу освіти:
   Опитування 1.jpg    
   Оля (1).gif  
   Оля (2).jpg  
   Оля 4 (4).gif  
   Оля 5 (5).gif      
     Результати анкетування:
   Результат 1.gif    
   Результат 2.gif  
   Результат 3.gif  
   Результат 4.gif  
   Результат 5.gif
   Результат 6.gif
   Аналізуючи результати анкетування, можна зробити наступні висновки: педагоги використовують мережу Інтернет у своїй професійній діяльності постійно, переважно з комп'ютерів чи ноутбуків, всі респонденти  мають Google акаунти, проте більшість з них, з Google сервісами ознайомлені поверхнево. Результати анкетування показали, що буде доречним провести семінар з педагогами закладу «Google сервіси та їх можливості».
               
        Аналіз ІТ інфраструктури навчального закладу (апаратне, програмне, інформаційне, навчально-наукове забезпечення.
  Аналіз проведено на даних початкової школи.
      Апаратне забезпечення
  №	Найменування	Кількість
  1	Комп'ютер	10
  2	Ноутбук	15
  3	Телевізор	8
  4	Інтерактивна дошка	4
  5	Проектор	15
  6	Ксерокс	8
  7	БФП	18
  8	Документ-камера	8
   Мережева інфраструктура. В закладі є точка доступу до Інтернету, використовуються роутери, що забезпечують швидкість передачі даних до 100 Мбіт/с. та включення робочих 
місць до локальної мережі. Це дозволяє спільно користуватися загальнодоступними робочими документами.
   Програмне забезпечення. Всі ПК працюють з використанням операційної системи Windows 10. Для роботи з документами встановлено пакети продуктів Microsoft Office та Adobe 
Acrobat. Для роботи в мережі Internet встановлено браузери Google Chromе, Mozilla Firefox. Для роботи з електронними журналами встановлено програми Єдина школа.
     Інформаційне забезпечення  Сайт школи http://bogdanivka.ucoz.ua/
   Завдання 3
  Проведення семінару «Огляд сервісів для дистанційного навчання» для вчителів початкової школи.
 Файл:Огляд сервісів для дистанційного навчання.pptx
 Семінар 1.gif    
 Семінар 2.gif   
  
   Завдання 4
  Методичні рекомендації для педагогічного колективу Богданівського НВО
       Проектування інформаційного освітнього середовища
    1.	Створення сайту закладу;
    2.	Створення бази даних в допомогу вчителям;
    3.	Створення електронної бібліотеки.
       Модернізація ІТ-інфраструктури
    1.	Урізноманітнити програмне забезпечення;
    2.	Розробляти і використовувати власне програмне забезпечення і цифрові освітні ресурси.
       Формування ІКТ-компетентності педагогів
    1.	Брати участь у різноманітних семінарах щодо застосування ІКТ у навчальній практиці.
    2.	Проведення індивідуальних консультацій за запитом.
    3.	Проведення майстер-класів, де вихователі матимуть змогу навчитись методам і прийомам роботи з дітьми з використанням інформаційних технологій.
    4.	Проведення тренінгів, на яких вчителі матимуть змогу практично попрацювати з новими сервісами.
    5.	Участь у вебінарах для обміну досвідом з іншими навчальними закладами щодо впровадження та використання ІКТ в навчально-виховній діяльності.
    6.	Проведення моніторингу ІТ-компетентності вчителів.
    7.	Відвідування спеціальних курсів з підвищення ІТ-компетентності педагогів.