Ніж

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ніж, сз. Нежели, чѣмъ. Бог має більше, ніж роздасть. Ном. № 58. Лучче було дівчиною, ніж тепера молодицею. Мет.

Ніж, ножа, м. 1) Ножъ. Складений ніж. Карманный, складной ножъ. Левиц. Пов. 228. Ум. Но́жик. 2) — у плузі = Чересло. Шух. І. 165.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Ніж (зменшені — ножик, ножи­чок) — знаряддя, інструмент для різання, що складається з леза та ручки (колодки); символ сили, боротьби, захисту, жертвоприно­шення та справедливої помсти, ос­кільки здавна служив ручною зброєю.

Іншомовні словники- Російської мови

Нож - 1.Предмет для резания, состоящий из лезвия и ручки, а также режущая часть инструментов. 2.Стальная, или наваренная сталью железная полоса, в черене, в колодке, для резанья.

Медичний словник(русс)

Нож в медицине - режущий инструмент, имеющий рабочую часть с одним лезвием, предназначенный, напр., для рассечения тканей, разрезания гипсовых повязок.

Ілюстрації

E3e.jpgA8a73bfeac94.jpgKnife1.JPG

Медіа

Аудіо

  • Михаил Шифутинский - Не наточены ножи
  • Vladimir Vysockij - U tebya glaza kak nozh

Синоніми

Ніж-(великий) різак; (складаний) цизорик; (хірурга) скальпель

Види ножів

Припустимо, якщо говорити про туристичні ножі, то до цієї галузі необхідно віднести мачете, а також ножі виживання. Мачете використовуються саме для того, щоб різати лісову стежку. Ножі для виживання зберігають в собі більшість можливостей, тому що є набором інструментів і пристосувань, розташованих в широкій ручці. З подібним ножем вільно можна жити в складних умовах. Мисливські ножі і ножі для риболовлі також підрозділяються на декілька підвидів. До мисливських варто віднести табірні ножі, скиннери - леза для знімання шкури із здобичі і леза для добування здобичі. Якщо ж заводити мову про ножі для рибалок, то серед цих ножів виділяють ножі для потрошіння і оброблення риби, і ті, які виконують додаткові завдання в період риболовлі. Наприклад, вимагається відмітити, що ніж рибалки має відмітну конструкцію, що відрізняє цей ніж від подібних варіантів ножів. У такого ножа існує неслизька ручка, а лезо - довге і вузьке.

Кухонні ножі діляться на безліч підвидів, чим туристичні і мисливські. Ніж для нарізки хлібних виробів має зубчасте лезо, а інструмент для усунення кісток з риби, птаха і мяса - гостре і пряме лезо. У обробного ножа вістря не товсте, ніж-колун по своїй формі нагадує сокиру і потрібний для розділення кісток і нарізки інгредієнтів. У електричного ножа є два вістря, які скріплені воєдино, а ніж для розкриття виділяється недовгим і тонким лезом. Ще існує французький ніж(чи ніж шеф-кухаря), столовий ніж а також інші варіації.

Ну і, звичайно ж, не варто упускати з пам'яті про таку категорію, як універсальні ножі. Такий варіант ножів застосовується в щоденному житті для виконання різних функцій. Якщо заводити розмову про види подібних ножів, у такому разі, до підвидів слід віднести канцелярський ніж - маленький ножик, найчастіше зроблений з пластмаси зі змінним сталевим лезом, що висувається, мультитули - доладні ножі з різноманітними можливостями і ножі повсякденного носіння, які можна використати в будинку і для захисту(головна гідність цього ножа - законність їх володіння). Універсальні ножі знадобляться у буденному житті практично кожного з нас, оскільки можуть виконувати безліч необхідних функцій.

Види медичних ножів: Ніж ампутаційний великий НЛ 315х180 - 490,00 Ніж ампутаційний малий НЛ 250х120 - 370,00 Ніж резекційний брюшистый НЛ 165х55 - 295,00 Ніж хрящовий ребровий НЛ 205х75 - 445,00

Джерела та література

Сучасний Російсько- український українсько-російський словник/О. В. Грушевський, Г. М. Коляда/2005

Зовнішні посилання

http://www.youtube.com/watch?v=wdgqhWdoKAQ