Ніготь

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ніготь, -гтя, м. Ноготь. Правди на ніготь, а прибавиться на лікоть. Ном. № 7018. Ум. Нігтик, і на нігтик не дав. Ничего не далъ. Челядників, челядок держав, свої плугатарі були; а нам і на нігтик нічого не зоставив. Г. Барв. 174.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

НІ́ГОТЬ, гтя, чол. Рогове захисне покриття на кінцях пальців людини. Від болю він кусав собі нігті, пучки.. (Панас Мирний, II, 1954, 199); Стадницький не витримує колючих поглядів дядьків, примружує очі, опускає голову донизу і бачить темні, землею пересушені ноги? покалічені пальці, позбивані нігті (Михайло Стельмах, I, 1962, 628). ♦ До нігтя — знищити, ліквідувати. — Треба тільки за діло дружно братись, урожай виростити, голод перемогти, спекулянтів — до нігтя (Юрій Збанацький, Сеспель, 1961, 405); Нігтя не варт (не вартий) — хтось нічого не вартий порівняно з ким-небудь. [Ганна:] Ховатимеш очі від людей та щоразу оглядатимешся, щоб яка-небудь мерзота, котра не варта твого нігтя, не осоромила тебе привселюдно!.. (Марко Кропивницький, II, 1958, 59); Під ніготь — повністю підкорити або й знищити. — Ти дивись мені, командуй як слід! — Добре, добре, — відповів Щорс. — Щоб порядок був, чуєш? Коли хто не так — під ніготь! (Олександр Довженко, I, 1958, 138). Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, 1974. — Стор. 419.

"Словопедія" 

НІГОТЬ видира́ти / ви́дерти з-під ні́гтів. Говорити, стверджувати що-небудь без будь-яких підстав, не спираючись на факти; вигадувати що-небудь. — Ти все з доносами? — гримнув до Івася батько, слухаючи, що розказував він про Галю матері.— Так і ходиш по нишпорках, так і видираєш з-під нігтів (Панас Мирний); — Як скажена собака, бігає (Ольга) по сусідах та оббріхує мене, вигадала казна-що, з-під нігтя видерла наговір (З журналу). до ні́гтя. 1. Знищити, ліквідувати, притиснути і т. ін. — Треба тільки за діло дружно братись, урожай виростити, голод перемогти, спекулянтів — до нігтя (Ю. Збанацький); — А я примусив би їх (хазяїв крамниць) халяндри скакати… До нігтя…всіх до одного…— люто блиснув очима Ярошенко (В. Речмедін). під ні́готь. — Ти дивись мені, командуй як слід! — Добре, добре,— відповів Щорс. — Щоб порядок був, чуєш? Коли хто не так — під ніготь (О. Довженко). 2. Повністю, цілком, до кінця. Все тут було до його. До нігтя (З усн. мови). до ні́гтів. Очі в неї блакитні.., на півобличчя очі. Отут природа потрудилась. До нігтів. Хоч би якась вада... (З газети). до оста́ннього ні́гтика. Тато весь належить тобі, весь, до останнього нігтика: ні з ким не було Васькові так цікаво, як із татом (А. Дімаров). (і) на ні́готь. Ніскільки, нітрохи, зовсім. Він стискував зуби.— Волоцюги, п’яниці, а не люди! У них доброго на ніготь не було (Панас Мирний); Він нікому й на ніготь не заподіяв лиха, не завдав гіркоти (Є. Гуцало). і на ні́гтик. Челядників, челядок держав, свої плугатарі були, а нам і на нігтик нічого не зоставив (Сл. Б. Грінченка). не ва́ртий (не варт) (і) ні́гтя (мізи́нця) чийого, кого. Нікчемний, набагато гірший порівняно з іншим, недостойний кого-небудь. (Ганна:) Ховатимеш очі від людей та щоразу оглядатимешся, щоб яка-небудь мерзота, котра не варта твого нігтя, не осоромила тебе привселюдно! (М. Кропивницький); Хіба вона (Нюра) варта Ясногорської? Мізинця не варта... Ми з вогню не вилазимо, а Нюра наша більше за кавалерами бігає... (О. Гончар); — Кому ноги миєш? Якомусь босяку? Та він твогомізинця не вартий! (І. Григурко). як за ні́гтями, зі сл. землі́. Дуже мало, незначна кількість. Будувати було ні на чому — в селі про Дудашів казали: стільки землі мають, як за нігтями (В. Поліщук).

УКРЛІТ.ORG_Cловник

НІ́ГОТЬ, гтя, ч. Рогове захисне покриття на кінцях пальців людини. Від болю він кусав собі нігті, пучки.. (Мирний, II, 1954, 199); Стадницький не витримує колючих поглядів дядьків, примружує очі, опускає голову донизу і бачить темні, землею пересушені ноги, покалічені пальці, позбивані нігті(Стельмах, І, 1962, 628.

◊ До ні́гтя — знищити, ліквідувати. — Треба тільки за діло дружно братись, урожай виростити, голод перемогти, спекулянтів — до нігтя (Збан., Сеспель, 1961, 405); Ні́гтя не варт (не ва́ртий) — хтось нічого не вартий порівняно з ким-небудь. [Ганна:] Ховатимеш очі від людей та щоразу оглядатимешся, щоб яка-небудь мерзота, котра не варта твого нігтя, не осоромила тебе привселюдно!.. (Кроп., II, 1958, 59); Під ні́готь — повністю підкорити або й знищити. — Ти дивись мені, командуй як слід! — Добре, добре,— відповів Щорс. — Щоб порядок був, чуєш? Коли хто не так — під ніготь! (Довж., І, 1958, 138). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 5. — С. 419. Ніготь, гтя, м. Ноготь. Правди на ніготь, а прибавиться на лікоть. Ном. № 7018. Ум. Нігтик, і на нігтик не дав. Ничего не далъ. Челядників, челядок держав, свої плугатарі були; а нам і на нігтик нічого не зоставив. Г. Барв. 174. Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 2. — С. 566.

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Ніготь, -гтя, м. Ноготь. Правди на ніготь, а прибавиться на лікоть.Ном. № 7018. Ум. нігтик, і на нігтик не дав. Ничего не далъ. Челядників, челядок держав, свої плугатарі були; а нам і на нігтик нічого не зоставив. Г. Барв. 174.

«Словники України on-line»

ні́готь – іменник чоловічого роду відмінок однина множина називний ні́готь ні́гті родовий ні́гтя ні́гтів давальний ні́гтю, ні́гтеві ні́гтям знахідний ні́готь ні́гті орудний ні́гтем ні́гтями місцевий на/у ні́гті, ні́гтю на/у ні́гтях кличний ні́гтю* ні́гті* НІ́ГОТЬ, ПА́ГНІСТЬ заст.; ПА́ЗУР перев. мн., розм. (довгий, гострий). Зрізувати нігті; Ухопила [жінка] мене рукою своєю.. згострими чорними пазурами (Панас Мирний). видира́ти / ви́дерти з-під ні́гтів. Говорити, стверджувати що-небудь без будь-яких підстав, не спираючись на факти;вигадувати що-небудь. — Ти все з доносами? — гримнув до Івася батько, слухаючи, що розказував він про Галю матері.—Так і ходиш по нишпорках, так і видираєш з-під нігтів (Панас Мирний); — Як скажена собака, бігає [Ольга] по сусідах таоббріхує мене, вигадала казна-що, з-під нігтя видерла наговір (З журналу).

РУпедия Этимологический русскоязычный словарь

Ноготь м. Роговой покров на конце пальца.

Все словари: БОЛЬШАЯ КОЛЛЕКЦИЯ СЛОВАРЕЙ

НОГОТЬ род. п. ногтя, укр. ноготь, блр. ногоць, др.-русск., ст.-слав. ногъть (Супр.), род. п. мн. ч. ногътъ тв. мн. ногъты и т. д. (Дильс, Aksl. Gr. 164), болг. нокът (Младенов 359), сербохорв. нокат, род. п. нокта, словен. nohet, род. п. nohta, др.-чеш. nohet, род. п. nehte, чеш. nehet, слвц. neht – то же, польск. nogiec, nokiec, в.-луж. nohc, н.-луж. noks. Праслав. *nogъtь преобразовано из основы на согласный *nogъt- по аналогии основ на -i. Следы согласной парадигмы обнаруживает ст.-слав., др.-русск., др.-чеш., др.-польск. Ср. также ногтоед (Преобр. I, 610); *nogъt- – уменьш. образование от нога. Родственно лит. nagutis "ноготь, коготь" (t-основа; см. Френкель, ZfslPh 20, 61), вост.-лит. nagute "скунец; ноготь", др.-прусск. nagutis "ноготь (на пальцах руки)", далее д.-в.-н. nаgаl "ноготь", гот. ganagljan "пригвождать", лат. unguis, греч. , "ноготь, коготь"; см. Траутман, ВSW 192; Арr. Sprd. 382; М.–Э. 2, 688; Френкель, там же; Педерсен, IF 5, 50 и сл.; Бругман, Grdr. 2, 1, 427. Относительно фонетической характеристики ср. также Шпехт у Хаверса (64).

Іноземні словники

Словник українська-англійська

ніготь англійська переклад та визначення "ніготь", українська-англійська Словник онлайн Переклад на англійська: fingernail (Noun ) (noun ) [] covering near the tip of finger The hard, flat, translucent covering near the tip of a human finger, useful for scratching and fine manipulation. nail (verb, noun )

The hard, flat, translucent covering near the tip of a human finger, useful for scratching and fine manipulation. Автоматичний переклад: nail

ЯНДЕКС словари

ноготь Существительное м.р. nail; finger-nail (на руке); thumb-nail (большого пальца); toe-nail (на ноге)3 источника прибрать кого-л. под ноготь — to get smb. under one's thumb2 прижать к ногтю — to come down hard on smb.2 вогнутый ноготь — spoon nail, koilonychia9 ещё 5 примеров unguis; onyx1 источник • наперстковидный ноготь — onychia punctata9 ноготь на ноге — toenail9

Словари и энциклопедии на Академике

ніготь ч nail; (на нозі) toenail щіточка (ножиці) для нігтів — nailbrush (nail scissors) Українсько-англійський словник 2ніготь -гтя ноготь Українсько-російський словник 3ніготь nihot' ч. paznokieć Українсько-польський словник 4ніготь ფრჩხილი Українсько-грузинський словник 5ніготь пазногаць пазур Українсько-білоруський словник

Ілюстрації

Ніготь.jpg Ніготь1.jpg Ніготь2.jpg Ніготь3.jpg

Медіа

https://www.youtube.com/watch?v=7zeQBGsc8yg

https://www.youtube.com/watch?v=b6f9MzTEmo4

Цікаві факти

Нігті

Ідеальні нігті

Як це не дивно, але чоловічі нігті ростуть швидше жіночих приблизно на 20%; Більше читайте тут: [1]

Красиві, доглянуті жіночі руки, акуратний манікюр.

Зростання нігтів посилюється вночі, а вдень сповільнюється;

Більше читайте тут: [2]

Українські традиції

Нігті (сонник) Довгі нігті вві сні - задуми ваші пропали, не здійсняться; короткі, зрізані - поспішність, суєта. Бачити, як ростуть - глибока старість.