Ночви

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Б.Д Грінченка

Но́чви, -чо́в, ж. мн. Корыто (для стирки бѣлья). Ум. Ночовки, ночовочки.


Публічний електронний словник української мови

НО́ЧВИ, чо́в, мн. Довгаста посудина з розширеними доверху стінками для домашнього вжитку: виготовлення тіста, прання білизни, купання і т. ін. Молодиці місили діжу та тісто на паляниці в здорових ночвах (Н.-Лев., III, 1956, 73); Кума Глафіра в дерев’яних ночвах купала свого одинадцятого сина (Чорн., Визвол. земля, 1959, 183); Галька в ночвах оджимала сорочку (Головко, І, 1957, 160); Вся долівка і полиці [у сінях] заставлені ночвами з холодцем, баняками й макітрами з їжею (Кучер, Трудна любов, 1960, 164).

НОЧО́ВКИ, вок, мн. [Зменш. до ночви. В пекарні на грубі сушилось в ночовках питльоване борошно (Нечуй-Левицький, III, 1956, 189); У маленькі ночовки наливали [батьки] теплої води, підстеляли пелюшку і обережно клали на неї дитинча (Наталя Забіла, Катруся.., 1955, 151); Оля прийшла з роботи додому і, схилившися над ночовками, взялася допомагати матері прати білизну (Іван Сенченко, Опов., 1959, 86).

НОЧО́ВОЧКИ, чок, мн. Зменш.-пестл. до ночовки. З тугою та жалем промовляла Одарка до дитини, обливаючи його водицею. Воно тілько-тілько одтягало голову та болізно вилося у ночовочках у воді (Панас Мирний, I, 1954, 52).

Фразеологічний словник української мови

Як макогі́н на но́чви, перев. зі сл. схо́жий, ірон. Уживається для вираження повного заперечення змісту зазначеного слова; зовсім не (схожий). Авжеж, схожий, як макогін на ночви, як свиня на коня (З журналу).

Ілюстрації

Wooden washtub.jpg

Загруженоавава.jpgДжерела та література

http://ukrlit.org/slovnyk/ночви http://slovopedia.org.ua/49/53405/359196.html