Нирка

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Б.Д Грінченка

Нирка, -ки, ж. Почка (у животнаго и человѣка).

Публічний електронний словник української мови

НИ́РКА, и, ж. Орган хребетних тварин і людини, через який з організму виділяються надлишок води та розчинені в ньому кінцеві продукти обміну речовин — азотисті сполуки, солі, отруйні речовини і т. ін. Основною видільною системою є нирки (Курс патології, 1956, 303); Його [лікаря] затримано тут, а там чекали відповідальні операції. Треба вирізати нирку, зробити резекцію шлунка (Смолич, Прекр. катастр., 1956, 131).

Універсальний словник-енциклопедія

НИРКИ парні органи хребетних, де утворюється та виділяється сеча; типи н.: переднирка, первинна н., а також вторинна н. (у плазунів, птахів і ссавців).

Медичний словник

Нирка (Kidney) - парний орган, що здійснює видалення з крові і виведення з організму азотовмісних шлаків, особливо сечовини (див. рис.). Нирки розташовуються забрюшинно в поперековій області з обох сторін від хребта, вони забезпечуються кров'ю з ниркових артерій. Кожна нирка оточена фіброзної капсулою; на фронтальному розрізі нирки видно зовнішнє коркову (cortex) і внутрішня мозкова (medulla) речовини. Кожна нирка утворена безліччю (до 1 мільйона) нефронів, кожен з яких складається з ниркового тільця і ​​канальця. У нирковому тільце відбувається фільтрація первинної сечі з крові, що надходить в них під деяким тиском, в канальцях - реабсорбція води і різних речовин назад в кровоносне русло. Настає сеча через систему трубочок надходить в ниркові чашки, потім у ниркову балію (renal pelvis), а звідти через сечовід у сечовий міхур.

Джерела та література

http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/33027-nyrka.html http://ukrlit.org/slovnyk/нирка http://slovopedia.org.ua/29/53405/16629.html http://mediclab.com.ua/index.php?newsid=23512