Неохайність

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Б.Д Грінченка

Неохайність, -ности, ж. Неопрятность. Жиди все біднійші, все більше неохайности. Св. Л. 23. Хата вдарила Чіпці в вічі своєю неохайністю. Стіни пооблупувані... Мир. ХРВ. 177.

Всесвітній словник української мови

НЕОХА́ЙНИЙ (про людину - який не дотримується чистоти, порядку в одязі, приміщенні тощо; про одяг, приміщення і т. ін. - який не підтримується в чистоті, в порядку),НЕЧЕПУРНИ́Й, НЕЧУПА́РНИЙрозм.; НЕАКУРА́ТНИЙ (про людину та її зовнішній вигляд, одяг); НЕДБА́ЛИЙ (про зовнішній вигляд, одяг). Княгиня Ольга побачила бідність Константинополя, гидоту й бруд, які звичайно заводяться у пихатого, але неохайного господаря (С. Скляренко); Черниш спалахнув: - Товаришу сержант! ..Чому у вас такий розхристаний, неохайний вигляд? (О. Гончар); Похилилась [хата] набік, як стара баба, комиш з криші [даху] висить аж до вікон, наче очіпок у старої та нечепурної баби(Дніпрова Чайка); Обстава кімнати стара і нечепурна (С. Васильченко); До неї підходить.. якась нечупарна молодиця в старезному широкому пальті, запнута брудною хусткою, взута в чоботи (А. Хижняк); Дома вона мерзла в обідраній нечупарній хаті (Б. Грінченко); Коли він проводив її додому.., високий, з невиразними рисами обличчя, в полотняному, трохи недбалому одязі, Олена зовсім освоїлася з ним (Ірина Вільде).

Словник української мови

НЕОХА́ЙНИЙ, а, е. Який не дотримується чистоти, порядку або має неакуратний, брудний вигляд. З натури нечепурна, неохайна, Олександра зовсім опустила руки (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 26); Завжди [Сани] неохайний, невмитий, з чорними, як вугляний пил, руками (Олександр Копиленко, Сон. ранок, 1951, 105); Княгиня Ольга побачила бідність Константинополя, гидоту й бруд, які звичайно заводяться у пихатого, але неохайного господаря (Семен Скляренко, Святослав, 1959, 169); // у знач. ім. неохайні, них, мн. Люди, що не дотримуються чистоти, порядку. Нещадно ганяла [Шура] неохайних за немиті руки, за нестрижені чуби, за брудні казанки (Олесь Гончар, III, 1959, 194); // Наспіх, недбало зроблений, виконаний. Неохайна робота.

Український тлумачний словник

неохайність — ності, ж. Абстр. ім. до неохайний … свинство — а, с., розм. 1) Бруд, неохайність; відсутність культурних навичок, невігластво. 2) Непорядний, низький вчинок; нечесна, підступна поведінка; неподобство

Зведений словник застарілих та маловживаних слів

Неохендозство — неохайність …

Джерела та література

http://uk.worldwidedictionary.org/неохайний http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/32607-neokhajnist.html http://sum.in.ua/s/neokhajnyj http://sum.in.ua/s/svynstvo http://storinka-m.kiev.ua/article.php?id=213