Медявник

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Медявни́к, -ка́, 1. Те саме, що медяник, [2-й чоловік:] Подивився б ти, як він було увійде у хату, то так дітвора і вкриє його: тому медівника дасть, тому бублика, іншому копійку... (Кроп., І, 1958, 479); [Бабуся:] Зрозумійте, маю свято, А роботи ще багато... Чи спеклись медівники, Чи готові пиріжки? (Олесь, Вибр., 1958, 486); * У порівн. Голубив [капітан] її словами, як медівниками (Черемш., Тв., 1960, 181). 2. бот., діал. Підмаренник.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках:

Медівник (медовий пряник, пряник, праник) — солодке печиво. Мед доводили до кипіння, гасили в ньому невелику кількість соди, додавали борошно (на одну частину меду приблизно дві частини білої муки) й місили у руках доти, доки тісто не білішало й не ставало м'яким. Потім клали на стіл, розкачували качалкою до товщини в палець і витискували спеціальними формами фігурки людей чи тварин або різали на ромби ножем. Випікали на підсипаних крохмалем сухих листах у гарячій печі. Медівник роздавали дітям — посівальникам і щедрувальникам на Новий рік, колядникам на Різдво, ними повитуха пригощала своїх "онуків", ними ж обдаровували на свята своїх хрещеників хрещені батьки; їх брали з собою як гостинці до породіллі на одвідки. Зараз у домашньому господарстві медівник майже не печуть. Натомість громадське харчування освоїло їх виготовлення досить активно.

Ілюстрації

Images-1.jpeg Images.jpeg

Рецепт

Інгрідієнти:

-Борошно пшеничне - 2 склянки.

-Мед - 1 ст.л.

-Яйце куряче - 2 штуки.

-Масло - 125 г.

-Цукор – 2 склянки.

-Сода (гашена оцтом або лимонним соком) - 0,5 ч.л.

-Сметана (для просочення) - 400 г.

-Склянка = 200 г.

Спосіб приготування:

Масло розминаємо з цукром (1 склянка), додаємо мед та яйця, добре перемішуємо до однорідної кремоподібної маси. В масляно-яєчну суміш поступово додаємо просіяне борошно. Соду гасимо кислотою (оцтом або лимонним соком), додаємо до тіста. Добре вимішуємо. Застеляємо форму пергаментом або добре змащуємо її маслом. Рівномірно розподіляємо тісто по формі і ставимо в розігріту духовку до 220 градусів на 20 хвилин. Через 10 хвилин від початку випікання накриваємо форму фольгою.

Поки печеться корж, робимо пропитку. Змішуємо сметану та решту цукру. Має вийти рідкий крем, інакше він не просочить коржі.

Дістаємо корж з духовки, виймаємо з форми. Обрізаємо краї, вони нам ще знадобляться для обсипання.

Тепер акуратно, довгим ножем розрізаємо коржі навпіл. Кладемо половинку коржа на піднос і починайте наносити рідкий крем. Зверху кладемо другу половину коржа (запеченою стороною вниз, щоб крему було легше просочуватися) і повторіть процедуру. Сметанна пропитка досить рідка, вона буде стікати з коржа. Це нормально. Ножем або чайною ложкою повертаємо крем назад на корж. Хвилин чере 5 крем почне просочувати коржу і перестане витікати. Тоді його можна ставити в холодильник на ніч.

Тепер приготуємо обсипку. Обрізки коржів подрібнюємо до крихти. Наступного дня дістаємо торт з холодильника і широким довгим ножем рухами від низу до верху акуратно наносимо обсипку на верхню сторону торта, потім на бічні краї.

Медівник готовий.

Відео-рецепт

.




Джерела та література

https://smakotainfo.com/vipichka/medivnik-prostii-recept.html

https://traditions.in.ua/kukhnia/tradytsiini-stravy/1314-medivnyk