Лід

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Лід

Словник Грінченка

Лід, леду и льоду, м. Ледъ. На язиці мід, а під язиком лід. Ном. № 3055.


Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання

Сучасні словники

Лід - Вікіпедія

 • Лід, крига (рос. лёд,англ. ice, нім. Eis n) — вода в твердому стані.
 • Лід — це тверда фаза оксиду водню хімічної будови Н2О.
 • Лід — одне з найпоширеніших твердих тіл на земній поверхні.
 • Лід – низькотемпературна мономінеральна гірська порода, найлегший мінерал.

Лід - Словник української мови

 • Замерзла вода, вода, що перейшла в твердий кристалічний стан.
 Лід кріпкий, хоч гармати коти (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 299); 
 Лід, як і більшість твердих тіл, має правильну геометричну форму будови (Наука і життя, 10, 1956, 10); 
 • У порівняннях.
 Руки й ноги були в мене, як лід (Панас Мирний, IV, 1955, 347); 
 Нам треба нещадно боротися проти байдужого, холодного, як лід, віршописання (Андрій Малишко, Думки.., 1959, 38); 
 • перен. Про що-небудь холодне, позбавлене душевної теплоти.
 В його голосі чувся вже лід (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 391); 
 І як у серці поєднати розлуки лід, любові жар! (Володимир Сосюра, II, 1958, 96); 
 • Льодови́к — багаторічне природне накопичення льоду на земній поверхні. Утворюється з твердих атмосферних опадів у тих районах, де протягом року таких опадів випадає більше, ніж тане та випаровується.

На Землі 99% льодовикового льоду міститься у величезних льодах полярних областей, однак льодовики трапляються також у гірських хребтах усіх континентів, окрім Австралії, (у Гімалаях, Андах, Кордильєрах, Альпах, на Памірі, Кавказі, деяких високих горах Східної Африки, Мексики тощо), та на кількох високоширотних океанських островах.

Льодовиковий лід — найбільший резервуар прісної води на Землі, який підтримує одну третину світового населення. Оскільки льодовикові маси залежать від довгострокових змін клімату (наприклад, опадів, середньої температури, хмарності), зміни льодовикових мас вважаються одними з найчутливіших індикаторів зміни клімату і є основним джерелом змін рівня океану.

Льодовик

Основні характеристики

Загальні запаси льоду на Землі становлять близько 30 млн км³. Основні запаси льоду на Землі зосереджені в полярних країнах (головним чином в Антарктиді, де товщина льодового покрову досягає 4 км). Штучний лід отримують охолодженням, що досягають шляхом розчинення деяких солей у воді чи кислотах або охолодженням при випаровуванні рідин у розрідженому просторі. Лід — це тверда фаза оксиду водню хімічної будови Н2О.

Утворюється лід у кріосфері при зниженні температури нижче 0 °С (льодовики, підземний лід тощо). За температури 0 °С плавиться, перетворюючись у воду. Дослідженням льоду займається кріологія. Найбільш вивченим є лід 1-ї модифікації — єдиної модифікації, виявленої в природі.

Лід — одне з найпоширеніших твердих тіл на земній поверхні (близько 30 млн км3).

У природі є багато видів льоду різного віку. Тривалість існування одних видів визначається годинами, вік інших — сотні тисяч років.

Лід – низькотемпературна мономінеральна гірська порода, найлегший мінерал.

В умовах Землі він перебуває в стані, близькому до фазового переходу його у воду. Тому лід зустрічається тільки у верхніх шарах літосфери і гідросфери. Лід вельми стійкий відносно чужорідних домішок, не вступає з ними в хімічні взаємодії і не утворює твердих розчинів та зростків з кристалами інших речовин. Фізико-генетичні і петрографо-генетичні основи формування крижаних порід дозволяють поділити їх на конжеляційні, сеґреґаційні осадові і метаморфічні.

Іноземні словники

 • Іспанський

El «hielo» es el agua congelada. Es uno de los tres estados naturales del agua. La forma más fácil de reconocerlo es por su temperatura, y por su color blanco níveo; además es muy frío al tacto. El agua pura se congela a 0 °C cuando se halla sometido a una atmósfera de presión.

 • Португальський

O gelo é o estado sólido da água, seu aspecto é vítreo, semitransparente.

 • Польський

Lód – minerał z gromady tlenków o wzorze chemicznym H2O. Jest to stan stały wody.

Ілюстрації

Лід.jpg Baikal лід.jpg Led.jpeg Lid.jpg

Медіа

Цікаві факти

 • Чи задумувались ви хоч раз про те, як люди зберігали продукти харчування раніше, коли не було холодильників? А адже це чудо техніки було винайдено не так давно - в 1930 році. Протягом дуже довгого часу єдиним способом охолодження і заморожування продуктів був природний лід. Його збирали в холодну пору року за допомогою гігантських льодорубів, а зберігали в спеціальних місцях - льодовиках. На Русі в якості льодовиків виступав вкопаний у землю зруб, накритий товстим настилом, землею і дерном. А в 1800- х роках на заводах і м'ясокомбінатах почали з'являтися перші льодогенератори.
 • Першою людиною в світі, який здогадався торгувати льодом, був Фредерік Тюдор. Молодий чоловік, виходець із забезпеченої бостонської родини, почав видобувати лід з водойм Массачусетсу і продавати його навіть у такі віддалені місця, як острів Мартініка. Саме тому винахідливого підприємця незабаром прозвали « Крижаним королем ».
 • Одним з цікавих властивостей льоду є те, що він розширюється в міру утворення. Іншими словами, вода замерзає, і, володіючи колишньої масою, починає займати більше місця (приблизно на 9 %). Це означає, що лід має меншу щільність в порівнянні з водою - його молекули розташовані далі один від одного, ніж молекули води. Цей факт пояснює причину утворення ям на дорогах в регіонах з холодним кліматом - вода може випаровуватися під асфальтом і замерзати, а вийшов у підсумку лід робить свою справу.
 • Лід буває різних типів: колотий, кубічний, рідкий, лускатий, блоковий і т.д. Також вченим відомі 15 струтурних модифікацій льоду. Всі вони відрізняються один від одного взаємним розташуванням молекул води та вихідними з цього властивостями. Лід IV модифікації ви можете знайти у себе в холодильнику.
 • Чи замислювалися ви про те, чому лід слизький? На гладко натертому підлозі легше подскользнуться, ніж на звичайному - здавалося б, те ж саме повинно відбуватися і на льоду, тобто гладкий лід повинен бути більш слизьким, на відміну від горбкуватими або шорсткого, але це не так. А справа в тому, лід не утворює гострих кристалів при замерзанні. Під дією теплої температури він трохи тане, що утворює на ньому прошарок води і перетворює його в ще більш слизьку поверхню. Кожен раз, коли ми наступаємо на лід, порушується його термодинамічна рівновага - він трохи плавиться під ногами.
 • Мало хто задумується про те, що виробництво льоду - процес складний і досить капіталомісткий. Сучасні льодогенератори виготовляють блоковий, трубчастий лід і крижану стружку. Блочний лід найчастіше використовують для зберігання риби, трубчастий - для продажу не тільки риби, але і салатів, фруктів, овочів і напоїв, крижану стружку - як правило, для приготування напоїв.
 • Лід застосовується в будівництві. Наприклад, інуїтських племена будують з нього свої житла - голку. Також лід використовується для будівництва крижаних готелів в якості пам'яток в північних областях, які не можуть інакше залучити багато туристів взимку.
 • Кількість води в льодовиках Землі в 7 разів більше всіх вод суші. І якби всі льодовики розтанули, рівень світового океану підвищився б на 800 метрів.
 • Лід неоднаково холодний: в льодовиках Антарктиди його температура становить -60 ° С, в Гренландії лід тепліше - його температура -28 ° С; а найтеплішим вважається лід в Альпах - близько 0 ° С.
 • Існують теорії, згідно з якими життя на нашій планеті зародилася з льоду. Багато геологи вважають, що Земля пройшла через кілька стадій, в ході яких була повністю покрита льодом. Життя в таких умовах могла зберегтися в невеликих морях, де залишилася рідина навіть незважаючи на заледеніння - частина водойм могла взагалі не замерзнути. Відповідно до іншої теорії, ранні форми життя розвивалися в дивних крижаних трубах, схожих на сталактити і дрейфували під плавучим морським льодом в полярних океанах.

Див. також

15 фактів про воду

Интересные факты о льде

Чому лід не тоне у воді?

Сухий лід

Готель із Льду

Підземний лід

Донний лід

Льодовик

Джерела

Мала гірнича енциклопедія

Велика радянська енциклопедія