Льоток

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Льото́к, -тка́, м. Отверстіе въ ульѣ, куда летаютъ пчелы.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках Льоток (рідше, вічко) — отвір в штучному гнізді. У вулику для зальоту і вильоту бджіл, для вентиляції гнізда та видалення із вулика сміття. У гніздах птахів для залітання птахів (наприклад, в шпаківнях чи голуб'ятниках).

У природних бджолиних домівках має вигляд круглого отвору (невелике дупло). У вуликах, льотки роблять знизу у вигляді подовгуватої щілини заввишки 8-22 мм та завдовжки 200-250 мм, та зверху, можуть бути також як і подовгуваті, так і круглі, з діаметром 20-25 мм[1]. У сучасних вуликах льотки забезпечуються спеціальною ґратчастою або цілісною засувкою, щоб надати пасічнику можливість регулювати ширину вічка чи повністю закривати його. Можливість швидко закрити льотки на всій пасіці допомагає при транспортуванні бджіл на актуальні медоноси, а також при загрозі «отруєння» (обробки сусіднього поля отрутохімікатами) і в інших випадках. Звуження розміру вічка може значно полегшити бджолам захистити гнізда від бджіл-злодійок.

У природі в дуплах дерев бджоли регулюють ширину вічка за допомогою прополісу. Для зручності приземлення бджіл біля вічка розміщують прилітну дошку.

Ілюстрації

Pzheli091018.jpg Vulik091018.jpeg Bdzoly091018.jpg Pchilky091018.jpg

Медіа

Див. також

Вулики для бджіл роблять легкі, з верхнім і нижнім льотками (Овочівництво закритого і відкритого ґрунту, 1957, 51); На «прохідній» кожного вулика коло льотка жвавий рух: одні бджоли залітають, другі вилітають (Петро Колесник, Терен.., 1959, 108).

Джерела та література

Алексєєнко Ф. М.; Бабич І. А.; Дмитренко Л. І.; Мегедь О. Г.; Нестероводський В. А.; Савченко Я. М. (1966). У Кузьміна М. Ф.; Радько М. К. Виробнича енциклопедія бджільництва (українською). Київ «Урожай». с. 247.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 586.

Зовнішні посилання

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%8C%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BA