Личко

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

І. Ли́чко, -ка, с. Ум. отъ лице.

ІІ. Личко, -ка, с. 1) Ум. отъ лико. 2) мн. Личка. Лапти. Ой у твоєї мами дубовії личка, а в нас двораченьків жовті черевички. КС. 1883. IV. 906.

Сучасні словники

Словник української мови

1) ЛИЧКО, а, с. Пестл. до лице 1, 4. А щоб личко не марніло З чорними бровами, - До схід сонця в темнім лісі Умийся сльозами (Шевч., І, 1951, 39); Його червоні личка мішалися з китицями рож, а білу сорочечку не можна було доглянути поміж роєм білого цвіту (Март., Тв., 1954, 147).

2) ЛИЧКО, а, с. Зменш.-пестл. до лико. Пожалієш личка, не поможе й вірьовка! (Укр.. присл.., 1955, 106); [Старша дружка (до боярина):] Старий боярин, як качан.. Личком підперезався, У бояри прибрався (Н.-Лев., II, 1956, 427).

Не личком шитий - те саме, що Не ликом (з лика) шитий. [Петро:] Воно, значить, і ваша гімназія не личком шита! Таки часом і вона засіва добре насіння... (Мирний, V, 1955, 157).

3) ЛИЧКО, а; мн. лички, чок; с ., розм. Вузька поперечна нашивка на погонах. - Ти, сержант, зловживаєш своїми личками, - нарікали товариші (Гончар, І, 1954, 95).


Словник української мови

ОБЛИЧЧЯ, я, с. 1. Передня частина голови людини. Дарка поклала квача коло відра, втерла обличчя рукавом (Л. Укр., III, 1952, 650); Сьогодні юнацьке обличчя Сіверцева грало якимось особливо ясним рум 'янцем (Гончар, III, 1959, 263); * Образно. Вечір над містом нахилив своє хмурне обличчя (Головко, І, 1957, 168). 2. перен. Загальний вигляд, зовнішні обриси чого-небудь. Перемога соціалізму перетворила обличчя країни, змінила її економіку, її культуру і побут (До 40-річчя Вел. Жовтн. соц. рев., 1957, 21);


Тлумачний словник української мови

ЛИ́КО а, с. 1. Внутрішня частина кори молодих листяних дерев, перев. липи, що легко відокремлюється від стовбура і ділиться на стрічки; лубок (у 1 знач.).

2. Стрічки з такої частини кори дерева, що їх використовують для виготовлення різних побутових предметів.

3. Виріб з такої частини кори.

Ілюстрації

МилоеЛицо24.jpg Личка погони.jpg Лапти2411.jpg Лико підперезався.jpg

Медіа

Див. також

Лико

Обличчя

Лице

Лапоть

Джерела та література

Словник української мови

Словник української мови

Тлумачний словник української мови

Цікаві факти

Читаємо людину як книгу

Читаємо по очам Всі ми пам’ятаємо слова класика про те, що очі — дзеркало душі. Досвідчена людина легко вгадує по очах почуття. З особливою легкістю це вдається жінкам — їм взагалі досить побіжного погляду, щоб оцінити душевний стан чоловіка, нічим себе при цьому не видавши.

А ще, як стверджують психологи, очі не вміють брехати. Втім, вміло приховувати правду можна навчитися, як і розпізнавати брехня.

Отже, ось кілька порад, як сприймати ті чи інші рухи очей.

1. Блукаючий погляд говорить про небажання йти на зближення. Якщо співрозмовник час від часу ловить ваш погляд, це означає, що він хоче встановити зоровий контакт і налаштований конструктивно. Немигающий погляд в упор — найчастіше ознака агресії, прагнення порушити ваш особистий простір. Втім, якщо мова йде про стосунки чоловіка і жінки, то тут, навпаки, відкритий прямий погляд означає зацікавленість і прагнення продовжити знайомство.

2. Якщо людина відводить очі вправо, значить, він щось хоче згадати. Якщо він дивиться вліво, а потім вгору і до того ж починає потирати очі, почухувати ніс або лоб, доторкається до підборіддя або вух, — він явно тягне час, намагаючись якось викрутитися з ситуації, придумати виправдання, словом, збрехати. Про це ж свідчить і часте моргання. Якщо співрозмовник дивиться на вашу перенісся, він налаштований по-діловому. Погляд, спрямований на шию, припустимо для друзів і хороших знайомих. Якщо ж візаві ковзає поглядом нижче, це може означати його далеко не платонічний інтерес до вас.

3. Розширені зіниці прийнято трактувати як свідчення порушення, зацікавленості. Звужені — як прояв злісних почуттів. Але тут все не так однозначно, адже зіниці реагують на світло, розширюючись в темряві, і звужуючись при яскравому освітленні.


Оцінюємо посмішку

Зазвичай посмішку ми розцінюємо як прояв доброзичливості, щирості, відкритості. Але не всяка посмішка відображає ці почуття. Ось що кажуть психологи.

1. Якщо людина посміхається, але при цьому його очі залишаються широко відкритими, — він лицемірить, зображує радість, насправді відчуваючи протилежні почуття. Адже щира посмішка передбачає звужені очі в промінцях зморшок.

2. Якщо усмішка не сходить з лиця, це також має насторожити. Можливо, вона з усіх сил намагається вам сподобатися, заслужити ваше схвалення, тоді як ви налаштовані по відношенню до нього критично.

3. Крива посмішка свідчить про спробу приховати нервозність.

4. А існує і так звана зміїна посмішка. Це коли і очі правильно сощурены, і рот до вух, а вас починає бити нервове тремтіння і хочеться відсахнутися від володаря такої посмішки. Бо він явно не щиро з вами або щось затіває.

5. Якщо візаві, посміхаючись, здивовано піднімає брови, — він готовий підкорятися, якщо опускає — демонструє свою перевагу.

6. Піднесена одна брова плюс злегка крива посмішка — сигнал про недовіру.


Інтерпретуємо вираз обличчя

1. Широко відкриті очі, підняті брови, складочки на лобі, посмішка — так може проявлятися щира радість чи здивування.

2. Спалахнув рум’янець, увлажнившиеся очі, закушенная губа — людина відчуває сором.

3. Почервоніле обличчя, погляд опущений, зведені брови, щільно стислі губи — ознака сорому.

4. Почервоніле обличчя, щільно стислі губи, суворий погляд — людина сердиться.

5. Погляд зверху вниз, підняті брови і підборіддя — людина сигналізує про власній перевазі.