Лепорт

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Лепорт, -ту, м. Рапортъ. Іул, як комендант ісправний, Енеїві лепорт подав. Котл. Ен. VI. 34.

Словник української мови в 11 т.

РА́ПОРТ, у, чол.

1. Усне або письмове офіційне повідомлення про що-небудь вищій інстанції, керівництву. Всю ніч Кутузов приймав генералів, що Один за одним з'являлися з рапортами (Панас Кочура, Золота грамота, 1960, 302); Політрук вислухав короткий рапорт ординарця з батальйону про призначення старшого лейтенанта, товариша Билини, командиром роти (Іван Ле, Право.., 1957, 163); Йшов [дід] простоволосий, повторюючи нишком черговий рапорт про рої, котрі вилетіли за день і котрі взяті без перешкод (Олесь Донченко, VI, 1957, 60); // Доповідна записка, в якій стисло, але докладно викладена суть якої-небудь справи. Начальник санслужби флоту повернув Заброді обидва рапорти, в яких Павло просив послати його на фронт (Василь Кучер, Голод, 1961, 430); Овцин відіслав до Адміралтейств-колегії рапорт, в якому докладно доповідав про зроблене за 1734 рік (Видатні вітчизняні географи.., 1954, 30); * У порівняннях. — А він удає з себе байдужого. Мучиться, кипить, переживає, а листи їй пише холодні, як Чумаченкові рапорти. От натура! (Олесь Гончар, III, 1959, 336).

2. Звіт про виконання взятих соціалістичних зобов'язань, про досягнення у певній сфері діяльності. Творчий рапорт українських митців — почесний і відповідальний іспит (Літературна газета, 14.VI 1951, 1); * Образно. Іду на клич гудків... Асфальтова дорога Десь повела дроти Від шахти у поля — То линуть рапорти Про наші перемоги (Григорій Бойко, Про 17 літ, 1958, 17); // У піонерській організації — коротке усне повідомлення перед строєм про стан справ у загоні, дружині.

Інші значення

Рапорт притаманний діловому спілкуванню в деяких організаціях, наприклад у військових. Таке повідомленя може бути усним, або письмовим, із дотриманням встановленої форми. Як правило рапорт включає звернення, саме повідомлення та представлення того, хто повідомляє. Наприклад: «Товаришу генерал-майоре. Перший механізований полк — на заняттях (навчанні, обслуговуванні техніки, прийманні їжі, відпочиває). Командир полку полковник Лісогор». Письмовий рапорт, у звернені містить замість звання назву посади керівника у давальному відміннику якому адресується документ. Після чого указують назву документа — «Рапорт», що пишеться посередині аркуша. Нижче йде викладення доповіді. Підписуючи рапорт ставлять дату, указують посаду і звання, ставлять підпис та зазначають ініціали і прізвище доповідаючого.

Ілюстрації

Рап.jpg Рап2.jpg Рап1.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання