Кунтуш

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Кунтуш, -ша, м. Кунтушъ, верхняя мужская и женская одежда. Взяла очіпок грезетовий і кунтуш з усами люстровий, пішла к Зевесу на ралець. Котл. Ен. Коли син женивсь козацький, доня любо бралась, той в жупан, а ся у кунтуш любо одягались. Мкр. Н. Гуляй душа без кунтуша, лиха прикупивши. Ном. № 12502. Єремія... був у багатому кунтуші. Стор. МПр. 76.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник(1970-1980)

КУ́НТУ́Ш, кунтуша, чол. Верхній розпашний чоловічий і жіночий одяг заможного українського і польського населення XVI — XVIII ст. Взяла [Венера] очіпок грезетовий І кунтуш з усами люстровий, Пішла к Зевесу на ралець (Іван Котляревський, I, 1952, 69); На другій стіні висів портрет якогось давнього Сухобруса в кунтуші, з прорізаними рукавами (Нечуй-Левицький, I, 1956, 349); Юнак в кунтуші польського селянського строю підвівся з полика, щоб дати місце хворій жінці (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 174).Академічний тлумачний словник (1970—1980)

Зведений словник застарілих та маловживаних слів

Кунтуш — козацький одяг, що нагадує кафтан.Зведений словник застарілих та маловживаних слів

Ілюстрації

Кунтуш.jpg Кунт.jpg Ку.jpg Кунту.jpg

Медіа

Український народній одяг

Кунтуш, як верхній одяг військового та шляхетського станів, з’явився на Україні в середині ХVІ-го століття. Дехто з дослідників думає, що ми, українці, кунтуш запозичили від турків або від татар і це нам здається дуже імовірним, бо ж безпосередніх зв’язків з турками і татарами в Україні ніколи не бракувало. Хведір Вовк уважає, що кунтуш перейшов до нас від поляків.

Характеристичною особливістю кунтуша є довгі і вузькі рукава з широкими прорізами повздовж. Через ці прорізи просувалися руки, а саміж рукава звисали додолу, або їх відкидали через плечі на спину. Шляхта і високі козацькі старшини шили свої кунтуші з шовкових або парчевих дорогих тканин. Інші прошарки населення, для яких такі кунтуші були задорогі, шили цей одяг з тонкого сукна. Суконні кунтуші обшивалися галунами та кольоровими шнурками.

Кунтуші були не тільки чоловічим, а й жіночим одягом. Ріжниця поміж чоловічими і жіночими кунтушами полягала в тому, що чоловіки одягали під кунтуш жупан або піджупанник і вузькі рукава того одягу просовувалися у подовжні розрізки кунтушових рукавів. Жінки під кунтуш жупан не одягали, а пришивали додаткові вузькі рукава з іншого матеріялу, іншого і якістю, і кольором. Одягнувши додаткові рукава на руки, жінка просовувала їх у подовжні розрізки кунтушового фальшивого рукава. Отже, жіночий кунтуш мав аж дві пари рукавів: одна пара справжніх, а друга фальшивих.

Кунтуші трималися в Україні досить довго. і тільки в самому кінці ХVIII-го століття цей одяг вийшов з моди.