Кропива

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Кропива, -ви, ж. Раст. Крапива. І на жалку кропиву мороз буває. Ном. № 3824. Глуха, біла кропива, мертва кропива. Раст. Lamium album L. ЗЮЗО. І. 126. Глуха кропива еще: Leonorus cardiaca. Лв. 99. Ум. Кропивка. Там же при долинці, в зеленій кропивці. Грин. III. 663.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

КРОПИВА́, и, жін. Трав'яниста рослина, стебло та листя якої густо вкриті жалкими волосками. Бур'ян, Будяк колючий з кропивою Коло криниці поросли (Тарас Шевченко, II, 1953, 317); Віра.. шугає в зарості кропиви, обжалює собі ноги (Анатолій Шиян, Баланда, 1957, 184); Кропива — дводомна загальновідома рослина, дуже поширена біля людських жител (Практикум з систематики та морфології рослин, 1955, 172).

▲ Водяна кропива — те саме, що кушир. Водяна кропива, хитаючись і сюди і туди, покрива увесь діл річки (Панас Мирний, V, 1955, 349); Глуха кропива див. глухий; Собача кропива — багаторічна медоносна та лікарська рослина. Оля дивилась на всі ці мертві руїни, що густо поросли собачою кропивою (Леонід Юхвід, Оля, 1959, 33).

Іноземні словники

українська-англійська Словник

nettle

(noun) (verb, noun)

stinging herb of genus Urtica

ЯНДЕКС словари

nettle

Ілюстрації

Кропива1.jpg Кропива2.jpg Кропива3.jpg Кропива4.jpg

Медіа

Цікаві факти

Кропива - легендарна рослина. У народі побутує історія, що Бог нагородив кропиву пекучими волосками для лікування нею людей і тварин.

  • У багатьох творах народної творчості зустрічається кропива. Пісні, прислів'я і приказки, казки, загадки, висловлюють всю суть цієї пекучої рослини. Кропива в народній творчості порівнюється з бджолою, осою, окропом, вогнем і т.д. Адже головна відміна властивість кропиви - «палити»,«жалити»,«колоти».
  • Цікаво, що в стародавній народній культурі існує пісня, кропива в якій описана як оберіг. Охоронні властивості кропиви описані і в деяких казках. Наприклад, героїня казки Андерсена «Дикі лебеді», щоб врятувати братів від чар, сплела їм сорочки з кропиви.
  • На гербі старовинного російського села Кропивна (Щекинский район, Тульська область) можна побачити зображення цієї легендарної рослини. З 2012 року тут проводиться щорічний «Фестиваль кропиви». Тут кожен бажаючий може спробувати вишукані страви з цієї дивної рослини, придбати з кропив'яного волокна речі ручної роботи, побувати на майстер-класах.
  • У 2004 році Великобританія провидила «Національний тиждень поваги до кропиви». Мета - популяризація корисних властивостей цієї рослини.