Квас

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Квас, -су, м. 1) Кислота. 2) Квасъ. Чуб. VII. 446. Знайте нас: ми кислиці, із нас квас. Ном. № 2524. 3) Закваска. Остерегайтесь квасу фарисейського. Єв. Мр. VIII. 15. 4) Также квас шевський. Квасъ для выдѣлки кожъ. Шух. І. 253. Вас. 157. Ум. Квасо́к.

Сучасні словники

Квас

  • Квас — традиційний слов'янський напій отриманий способом «живого» бродіння. Об'ємна частка етилового спирту у квасі складає не більше 1,2 %.

Не слід плутати із напоєм так названої лимонадної технології на барвниках, ароматизаторах та підсолоджувачах, продукція якої виробниками маркується як «квас» — це креатив рекламних технологій на основі національного фольклору. Квас — найдавніший і найпоширеніший літній напій, відомий ще з часів Русі. Вже тоді розрізняли кваси черстві (свіжі) та викислі. Від 1056 р. зафіксовано першу згадку про алкогольний напій під назвою «квас», — він вважався найміцнішими трунком, який вміщував найбільшу кількість сивушних масел.Проте, слід зазначити, що оскільки у Х-ХІ ст. поняття «пиво» вживалося для означення будь-якого напою, так і поняття квас слугувало для означення широкого спектру напоїв, отриманих шляхом бродіння. Семантичний зсув, очевидно, відбувся внаслідок глибшої конкретизації та появи у мові нових слів. Це дуже корисний напій. У ньому містяться вуглеводи, білки, вітаміни групи В, сполуки кальцію, марганцю, фосфору та магнію, які легко засвоюються організмом людини.Хімічний склад квасу визначає його дієтичні і навіть лікувальні властивості.Цей напій тамує спрагу і стимулює секрецію траних залоз, тим самим сприяючи підвищенню апетиту і кращому засвоєнню їжі. Існує (готують) квас із садових суниць, малиновий квас, смородиновий квас, журавлиновий квас, грушевий квас, буряковий квас, моркв'яний квас, ревеневий квас та ін. Подають квас охолодженим у графинах, п'ють із склянок або кухлів.

Це цікаво

Квас – універсальний корисний напій.

У слов’янських народах він був дуже популярний. Рецепти приготування смачного напою знали у кожному домі і полюбляли усі - від членів царської родини до звичайних селян. Його варили і в монастирях, і солдатських казармах, у лікарнях.

З давніх-давен цей напій використовували у лікувальному харчуванні, щоб швидше одужати, а також лікували цингу та авітаміноз, компенсуючи в організмі, дефіцит аскорбінової кислоти (вітаміну С). Квас “був на обов’язковому довольстві” армії царської Росії, його щодня давали солдатам. Люди, які важко працювали брали на роботу не воду, а саме квас. Був він основою харчування у періоди православних постів – робили страви типу окрошки, додаваючи різноманітні овочі сирі чи варені, зелень. У чому ж цілющість цього напою?

“Квас це надзвичайно чудовий абсолютно природний напій, бо у ньому, крім ячменю, жита з яких робиться солод, цих природних продуктів бродіння, немає нічого штучного, - розповідає лікар-дієтолог Наталя ВЕЛИКА. - Ці злакові ніде у світі ще не піддавали генній модифікації, тому цей продукт насправді не містить ГМО. У процесі пророщування зерна дуже активуються ферментативні процеси, відбувається накопичення біологічно активних компонентів”.

Квас відновлює фізичну працездатність і витривалість організму, стверджує лікар-дієтолог. Окрім поширених макроелементів калію та магнію, квас містить багато заліза, марганець, кобальт, а також цинк, що є антиоксидантом, імуномодулятором і дуже корисним для чоловічого репродуктивного здоров’я.

У ячміні, з якого робиться квас, є такий рідкісний елемент як кремній. Він забезпечує захист від утворення каменів у нирках. “Зараз у багатьох у сечі виявляють солі, у нирках камінчики, а все тому, що ми споживаємо мало кремнієвмісних продуктів. Окрім гарбуза, його насіння і польового хвоща, цей елемент мало де знайдеш. І якраз дуже багато кремнію саме у ячмені,” – наголошує лікар-дієтолог.

Слід зауважити, що квас є достатньо калорійним продуктом. Н.ВЕЛИКА радить обмежити споживання квасу людям з порушеним вуглеводним обміном, хворим на цукровий діабет або схильністю до нього, тим, хто має надлишкову масу тіла. Дітям його можна давати після року, коли малюки вже харчуватимуться з “дорослого столу”.

Квас можна купити в магазині або на вулиці з бочки, але краще готувати на свій смак вдома. Щоразу новий. Тож пропонуємо кілька рецептів цього смачного напою.

Ілюстрації

Квас 1.jpg Квас 2.jpg Квас 3.jpg Квас 4.jpg


Медіа

Див. також