Карти знань

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Поняття

Карта знань(ментальні карти) - це особливий вид інтелект-карти, у якій кожен елемент пов'язаний з батьківським певної зв'язком, що виражається через умовні позначення.

Карта знань Гурбан Валерії

Карти знань (інтелектуальні карти, концептуальні карти, ментальні карти і так далі) - це термін, запропонований Тоні Бьюзеном, який став основоположником використання цього інструменту в освіті, навчанні і менеджменті.

Карта знань Коваль Світлани

Карти знань являють собою діаграми, схеми й інші подібні візуальні засоби, які наочно представляють ті чи інші ідеї, тези та завдання, пов'язані між собою і об'єднані якоюсь спільною ідеєю. Карта знань потрібна для того, щоб побачити і охопити всю ситуацію в цілому і одночасно утримати у свідомості великі обсяги інформації; вона дозволяє знаходити взаємозв'язки між своїми ділянками, заповнювати відсутні елементи. Також карти знань використовуються для запам'ятовування інформації.

Карта знань Тафінцевої Тетяни
Карта знань Данилюк Ірини

Автор

Тоні Бьюзен запропонував у 70-х роках 20-го століття ідею створення діаграм зв'язків за допомогою правої півкулі. Підхід дуже простий, незвичайний і дозволяє відчути радість від самого процесу створення таких діаграм, званих ментальними картами або інтелект-картами.

Тоні Бьюзен (Tony Buzan), автор техніки ментальних карт, пропонує нам перестати боротися з собою і почати допомагати своєму мисленню. Для цього потрібно тільки виявити незаперечний зв'язок між ефективним мисленням і пам'яттю і запитати се6я, що саме сприяє запам'ятовуванню.

Бьюзен пропонує діяти таким чином:

1. Замість лінійного запису використовувати радіальну. Це означає, що головна тема, на якій буде сфокусовано нашу увагу, поміщається в центрі листа. Тобто дійсно у фокусі уваги.

2. Записувати не все підряд, а тільки ключові слова. В якості ключових слів вибираються найбільш характерні, яскраві, що запам'ятовуються, «говорять» слова.

3. Ключові слова поміщаються на гілках, що розходяться від центральної теми. Зв'язки (вітки) повинні бути швидше асоціативними, чим ієрархічними. Асоціації, які, як відомо, дуже сприяють запам'ятовуванню, можуть підкріплюватися символічними малюнками.

Поради

Поради Тоні Бьюзена з техніки створення ментальних карт

Поступово ви розвинете свій особистий стиль майндмеппінгу, але на першому етапі, для того, щоб відчути дух цієї техніки, яка докорінно відрізняється від звичної нам традиційної системи запису, необхідно дотримуватися наступних правил.

1. Важливо розміщати слова НА гілках, а не у всіляких міхурах і паралелепіпедах, на цих гілках висять. Важливо і те, що гілки повинні бути живими, гнучкими, загалом, органічними. Малювання ментальної карти в стилі традиційної схеми повністю суперечить ідеї майндмеппінгу. Це сильно ускладнить рух погляду по гілках і створить багато зайвих однакових, а отже монотонних, об'єктів.

2. Пишіть на кожній лінії тільки одне ключове слово. Кожне слово містить тисячі можливих асоціацій, тому склеювання слів зменшує свободу мислення. Роздільне написання слів може привести до нових ідей.

3. Довжина лінії повинна дорівнювати довжині слова. Це економніше і чистіше.

4. Пишіть друкованими літерами, як можна ясніше і чіткіше.

5. Варіюйте розмір букв і товщину ліній залежно від ступеня важливості ключового слова.

6. Обов'язково використовуйте різні кольори для основних гілок. Це допомагає цілісному і структурованому сприйняттю.

7. Часто використовуйте малюнки і символи (для центральної теми малюнок обов'язковий). В принципі ментальна карта взагалі може цілком складатися з малюнків :)

8. Намагайтеся організовувати простір, не залишати порожнього місця і не розміщувати гілки дуже щільно. Для невеликої ментальної карти використовуйте аркуш А4, для великої теми - А3.

9. Розрослися гілки можна укладати в контури, щоб вони не змішувалися з сусідніми гілками.

10. Розташовуйте лист горизонтально. Таку карту зручніше читати.

Звертайте увагу на форму ментальної карти - вона багато що виражає. Цілісна, міцна, жива форма показує, що ви добре розібралися в темі. Буває і так, що всі гілки карти вийшли красиві, а одна - якась кострубата і плутана. Це вірна ознака того, що цій частині слід приділити додаткову увагу - вона може бути ключем до теми або слабким місцем у її розумінні.

Суть методики

Суть методики ментальних карт полягає в тому, що виділяється основне поняття, від якого потім відгалужуються завдання, ідеї, окремі думки і кроки, необхідні для реалізації конкретного проекту або задумки. Далі - більше. Точно так само, як і основна, все дрібніші гілки можуть ділити ще на кілька гілок-підпунктів. Виходить, що ментальна карта відображає асоціативні зв'язки в мозку її творця. Ніякого сухого матеріалу, довгих розумних фраз, стенографії та інших способів збереження і передачі інформації. Тому і подальша робота з такими ментальними картами не викликатиме дискомфорт і відторгнення. Більше того, з ними буде працювати цікаво і продуктивно.

Засоби створення

В якості засобів для створення карт знань можна перерахувати різні способи - від малювання, текстових і графічних комп'ютерних редакторів і електронних таблиць, до спеціальних технологічних рішень і сервісів - наприклад, Bubbl.us, VUE, XMind, FreeMind, Графвіз, Mindmeister.com, Zoho , Mindomo.com, SpiderScribe та інші.

Сфери використання

Сфери використання цих карт досить різноманітні:

  • Навчання: створення конспектів лекцій, прочитання книг та підручників, написання рефератів і курсових робіт.
  • Запам'ятовування: підготовка до іспитів, запам'ятовування списків та інше.
  • Презентації: проведення ділових зустрічей і переговорів.
  • Планування: часом, бюджету, розробка нових ідей для бізнесу або будь-якого заходу, складання планів на тиждень, місяць і т.д.
  • Мозковий штурм: генерація ідей, колективне рішення завдань.Прийняття рішень: дає чітке бачення предмета.

Насправді сфера застосування набагато ширше. Цей метод стали використовувати в роботі з дітьми, він популярний в бізнесі і у студентів. Він є ідеальним засобом для створення творчих ідей. Використання ментальних карт може створити революційний прорив в житті людини, швидко привести його до бажаної мети.

Посилання