Карамишева Ольга Олександрівна

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Виробнича (за спеціалізацією «Управління електронним навчанням») практика студентки Карамишевої Ольги Олександрівни VІ курсу Педагогічного інституту заочної форми навчання освітній рівень: другий (магістерський) спеціальності «Дошкільна освіта».
Базою для проведення практики був обраний дошкільний навчальний заклад № 455 м.Києва. ЗДО № 455 (Дніпровський район)

Завдання 1. Моніторинг впровадження ІКТ в освітній установі

Аналіз освітньої політики з питань впровадження ІКТ. Інтерв`ю з директором закладу дошкільної освіти

"Освітня політика щодо впровадження ІКТ в закладі дошкільної освіти нині перебуває на початковому етапі", - за словами директора дошкільного закладу. "Нажаль у цьому питанні вирішальним фактором щодо освітньої політики та ІТ-інфраструктури закладу дошкільної освіти є недостатнє фінансування з боку держави. Дошкільним навчальним закладом № 455 опікується Управління освіти Дніпровського району. Лише три роки тому почалися "перші кроки" на підтримку ІТ-інфраструктури закладу дошкільної освіти. Наразі, держава піклується перш всього про те, щоб поліпшити побутові умови у садочку. Треба пам`ятати, що закладу вже більше 50-ти років, ремонту потребують приміщення і системи водо та електро постачання і таке інше. Тому - це першочергові питання. Але кожного року я подаю заявку до Управління освіти з переліком тих матеріалів, обладнання тощо, яке необхідне для садочка, для роботи вихователів. Тому будемо сподіватися, що і надалі держава буде допомагати нам і врешті-решт впритул візьметься за інформаційно-технічне оснащення садочка".


ІК-компетентність науково-педагогічних працівників, вихователів дошкільного закладу. Створення анкети. Проведення анкетування. Аналіз результатів анкетування

Нижче за посиланням знаходиться анкета, за якою проводилося анкетування вихователів дошкільного навчального закладу № 455 стосовно їх ІТ-компетентності.

 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe5EE5-zAvFFnaCRRKApzsJBe0ieq7kjUgALXdo2sjAJoSDlA/viewform?usp=sf_link 

Були опитані 16 респондентів, з яких 6 осіб відповіли, що не розуміють суті поняття "Інформаційні комунікаційні технології", також у 3 осіб з 16-ти вдома відсутній комп`ютер. П`ятеро осіб вважають, що використання інформаційних технологій ускладнює роботу вихователя, семеро осіб вважають, що використання інформаційних технологій у щоденній роботі полегшує роботу вихователя, інші респонденти коливаються з відповіддю. На нашу думку, відповіді респондентів лише з цих трьох питань вже говорять про те, що майже третя частина серед числа опитаних вихователів не достатньо володіє питанням застосування ІКТ.
На четверте питання "Якими засобами ІКТ Ви володієте?" більшість респондентів відповіли, що користуються Інтернетот, текстовими, графічними редакторами, електронними таблицями, і лише три особи відповіли, що не вміють користуватися жодним з перерахованих засобів.
Одинадцять респондентів хотіли б застосовувати ІКТ у своїй роботі, лише одна особа відповіла, що не бажає застосовувати ІКТ в роботі, інші ж не впевнені у відповіді. Десятеро респондентів вважають, що застосовувати засоби ІКТ в роботі потрібно з дітьми старшого шкільного віку, у інших думки розділились: двоє осіб - за те, щоб використовувати ІКТ з 3-річного віку, одна особа - з 4-річного, троє - з 5-річного віку. Дванадцятеро осіб схиляються до того, щоб використовувати у навчанні Смарт-дошку. І на останнє питання "Чи хотіли б Ви дізнатися більше інформації про ІКТ" усі 16-ть респондентів одностайно відповіли "Так", що дуже втішає.
Нижче наведене посилання на Таблицю відповідей, що сформована за анкетами автоматично у Google таблицях.

Файл:IK.docx https://docs.google.com/spreadsheets/d/1MJprlMNSIrV4uY3rqcWJ0aY3fwdpKDJn_KLr8yWk29k/edit?usp=sharing 

Аналіз ІТ-інфраструктури навчального закладу (апаратне, програмне, інформаційне, навчально-наукове)

У дошкільному закладі № 455 присутня локальна і глобальна мережа, тобто всі комп’ютери пов’язані один з одним, а також є вихід в мережу Internet. Присутня також і безпровідна мережа: завдяки Wi-Fi роутеру до безкоштовної мережі Internet можна вийти з мобільного телефону (наразі це зумовлено виробничою необхідністю – деякі важливі повідомлення від керівництва вищої ланки управління надходять через мобільний додаток Viber та інші).
У таблиці нижче наведений перелік обладнання, яке є в наявності і стоїть на балансі дошкільного закладу:

№ з/п Назва обладнання Кількість одиниць, шт.
1 Комп`ютер (системний блок, екран, клавіатура, миша) 3
2 Принтер 2
3 Багатофункціональний пристрій MFU 1
4 Wi-Fi Роутер 1
5 Телевізор 1
6 Проектор 1
7 Екран для проектора 1
8 Ноутбук (для проектора) 1
9 Музичний центр з акустичною системою 2

На всіх комп’ютерах встановлена операційна система Windows 10, а також програми: Microsoft office (зі стандартним набором підпрограм), антивірус Dr.Web, пакет програм Adobе Rеadеr для створення і перегляду електронних документів у форматі PDF (дуже часто поштою надходять нормативні акти, положення тощо саме у цьому форматі); у вихователя методиста додатково встановлено графічний редактор Adobe Photoshop для роботи з растровими зображеннями (використовується для редагування та оформлення фотографій для фотозвітів).
Як вже зазначалось, необхідну інформацію директор дошкільного закладу отримує за допомогою електронної пошти та мобільного додатку Viber (тількі оперативні повідомлення). Також за допомогою Інтернету директор знаходить необхідну інформацію на сайтах: Міністерства освіти і науки України, сайті Управління освіти Дніпровської у місті Київі державної адміністрації, порталі освітян України "Педрата" та інших офіційних сайтах. Також у кабінеті директора дошкільного закладу зберігаються Накази Міністерсва освіти і науки України та інших Міністерств та відомств, Положення, Інструкції, Регламенти та інші нормативні документи у друкованому вигляді, для ознайомлення з ними працівників дошкільного закладу, а також батьків вихованців (майбутніх вихованців) або осіб, що їх замінюють.
У методичному кабінеті зібрана необхідна навчально-наукова література: Базовий компонент дошкільної освіти, освітні програми, рекомендовані Міністреством освіти і науки України, методична література, дидактична, ігри та інше, що також входить до переліку, затвердженому Міністерством освіти і науки України. У методичному кабінеті також знаходяться періодичні видання: "Практика управління дошкільним закладом", "Вихователь-методист дошкільного закладу", "Джміль", "Музичний керівник дошкільного закладу" та інші видання на допомогу педагогічному персоналу дитячого садочка.

Завдання 2. Сайт установи

Для забезпечення освітніх потреб усіх учасників учбового процесу, з метою надання доступу до офінійної інформації було розроблено сайт дошкільного навчального закладу № 455.
Сайт був розроблений за допомогою Google інструменту "Сайти" на основі домену kubg.edu.ua.

https://sites.google.com/kubg.edu.ua/455kyiv/домашня-сторінка


Завдання 3. Семінар (тренінг)

З метою підвищення рівня обізнаності вихователів дошкільного закладу № 455 з питань ІКТ, враховуючи відповіді на питання анкетування з приводу ІКТ, пропонується провести семінар для вихователів з використання ІКТ в дошкільній освіті.
Семінар для вихователів знаходиться за цим посиланням:

http://wiki.kubg.edu.ua/images/d/d2/Seminar_Kаramysheva.pptx 


Завдання 4. Методичні рекомендації

Проектування інформаційного освітнього середовища установи

Для того, щоб спроектувати інформаційно-освітнє середовище в дошкільному закладі № 455 пропонується:

 • Створити дидактичні матеріали за допомогою, наприклад, LearningApps, Thinlink, Google Classroom та інших (всі ці програми описані у "Семінарі для вихователів");
 • За допомогою відеороліків з Youtube або SlideShare можна створити бібліотеку відеоматеріалів та презентацій на різну тематику, а також відео-інструкцій зі застосування тих чи інших програм;
 • Створити бібліотеку корисних посилань для вихователів;
 • На кожного вихователя у дитячому садку створити електронне портфоліо, щоб заносити туди досягнення, різні сертифікати та іншу інформацію професійного характеру;
 • З метою забезпечення зворотнього зв`язку між батьками та вихователями на сайті установити, що був нещодавно розроблений, слід розмістити додатково до тієї інформації, що існує, поради музичного керівника, інструктора з фізкультури (сторінка психолога та медсестри вже є). Ця інформація потрібна для якісної взаємодії з батьками та носить також просвітницький характер. Також доцільно на сторінках психолога, медсестри та інших розмістити сторінки блогів, обговорень тощо.

Модернізація ІТ інфраструктури

Для модернізації ІТ інфраструктури дошкільного навчального закладу № 455 пропонується:

 • Подати заявку до Управління освіти Дніпровського району на виділення закладу трьох Смарт-дошок для встановлення їх у трьох групах старшого дошкільного віку, а також три ноутбуки до них і, відповідно, три проектори;
 • Встановити програмне забезпечення для нового обладнання;
 • Встановити підсилювач Wi-Fi сигналу, так як не у всіх групах сигнал від роутера розподілюється равномірно, в деяких групах він слабкий.

Формування ІТ-компетентності вихователів установи

Як показало анкетування вихователів, не всі з них достатньо володіють комп`ютером на належному рівні. Для підвищення ІТ-компетентності вихователів пропонується:

 • Проводити тренінги для вихователів, майстер-класи, консультації з питань застосування ІКТ у роботі з дітьми, розробки електронних занять тощо;
 • Вихователям приймати участь у міських, районних конференціях, методичних об`єднаннях, семінарах з питань застосування ІКТ в освіті;
 • Запропонувати деяким вихователям підвищити свою кваліфікацію за допомогою безкоштовних курсів Prometheus, таких як, наприклад: "Медіаграмотність для освітян", "Цифрові комунікації в глобальному просторі", "Word та Excel: інструменти і лайфхаки", "Критичне мислення для освітян", "Основи інформаційної безпеки".


Завдання 5. Презентація виконання

За посиланням нижче знаходиться презентація з практики:

http://wiki.kubg.edu.ua/images/a/a9/Prezentation_Karamysheva.pptx