Збін

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Збін, збо́ну, м. Амвонъ. У нашій слободі дуже є голосний діякон. У неділю оце у церкві як вийде на збін та як почне вигукувати з св. евангелів, то так луна й розляга. МВ.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

АМВО́Н, а, чол. Підвищення в церкві перед так званими царськими вратами, з якого виголошуються проповіді. Виступив [єпископ] з вівтаря через дияконські двері.. і зійшов на амвон (Олександр Ільченко, Козацькому роду.., 1958, 300); Не отуманять слова нас, Слова пусті з амвона (Українські народні думи.., 1955, 449).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда

АМВО́Н, а, ч. Підвищення в церкві перед так званими царськими вратами, з якого виголошуються проповіді. Виступив [єпископ] з вівтаря через дияконські двері.. 1. зійшов на амвон (Ільч., Козацьк. роду.., 1958, 300); Не отуманять слова нас. Слова пусті з амвона (Укр.. думи.., 1955, 449).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник

амвон = амбон = амбона — під­вищення в церкві перед Царськи­ми вратами, з якого виголошують­ся проповіді; символізує вищість духовного над буденним, матеріальним. Поучали з церковної амбони рідних братів чужою мовою (П. Куліш); А яка то буде радість для на­роду, коли з висоти церковного ам­вона залунає, на зло ворогам, на щастя нам, рідною мовою Боже слово! (М. Стельмах).

Великий тлумачний словник сучасної української мови / Уклад. і голов. ред. Бусел В. Т.

амво́н, -а, ч. Підвищення в церкві перед так званими царськими вратами, з якого виголошуються проповіді.

Ілюстрації

Amvon.jpg Amvon1.jpg Amvon2.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

1. Клименюк Т. М., Проскуряков В. І., Ковальчук Х. І. Ілюстрований словник архітектурних термінів. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2010. — С. 74.

Зовнішні посилання