Заіскритися

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Заіскритися, -рю́ся, -ришся, гл. = Заіскрити. Затокотіло у Кобзи серце, заіскрились очі. Стор. М. Пр. 77.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках:

Публічний електроний словник української мови

ЗАІСКРИ́ТИСЯ, и́ться, док.

1.Почати іскритися, переливатися іскрами. В кімнаті спалахнуло яскраве світло.. Заіскрилися кришталеві чарочки, заблищав посуд (Кучер, Голод, 1961, 459); Вже розійшлися хмари і на небі з’явилося сонце, повеселішав садок, заіскрилися сніжинки (Хижняк, Тамара, 1959, 266); * Образно. Буває таке: неждано-негадано побачиш щось хороше, зрадієш, і все в тобі заіскриться (Грим., Подробиці.., 1956, 43).

2.Почати виблискувати, сяяти від збудження, гніву, радості, шастя (про очі). Нахмурився й січовик: заграла молода кров, заіскрились очі: розсердила його та зневага (Стор., І, 1957, 335); Його очі заіскрилися живою радістю (Фр., II, 1950, 247)

Фразеологічний словник української мови

ЗАІСКРИТИСЯ

о́чі загорі́лися чиї, у кого, кому і без додатка. 1. Чий-небудь погляд, вигляд став виражати якесь бажання або почуття (радість, схвильованість і т. ін.); збуджений хтось. — Брат ти мій! — скрикнув Грицько.— Що, коли б я там був? — І його очі загорілися (Панас Мирний); Очі Ласточкіна загорілися. Страйк! Все своє життя він вірив у страйк, як в один з кращих способів гуртування сил (Ю. Смолич); За мить він став невпізнанним.. очі його загорілися, рухи стали гарячкові, мова уривчаста (Ю. Збанацький). о́чі заіскри́лися. Очі його заіскрились.— Знаєш що, Дашо, їдьмо разом. Ти така хороша (С. Журахович). 2. на що. Кому-небудь дуже хочеться, захотілося чогось. Ставлячи вечерю на стіл, мати помітила краєм ока, як загорілись у нього очі на гарячу страву (О. Гончар); Запалали князівські усобиці. Загорілися очі на Галич і у чернігівських князів, і у київського князя Рюрика (А. Хижняк).

Ілюстрації

Іскри.jpg Вогонь.jpg Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Сучасна українська поезія

Джерела та література

Публічний електроний словник української мови

Фразеологічний словник української мови

Зовнішні посилання