Заступ

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Заступ, -па, м. Заступъ. Лихого справить заступ та лопата. Ном. № 3230. Візьми заступ та викопай отут ямку. Харьк. Ум. Заступе́ць, заступочок. Грин. III. 56.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЗАСТУП, а, чол. Звужена донизу залізна лопата для земляних робіт. Та взяв якось [Максим] Заступ і лопату, Та й пішов собі у поле Криницю копати (Тарас Шевченко, II, 1963, 275); Петро корчує пень. Уже чуприна мокра. То заступом, то сокирою. Тільки тріски летять (Андрій Головко, I, 1957, 448). Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, 1972. — Стор. 336.

Словник синонімів Караванського)

ЗАСТУП лопата, рискаль; заступець.

Всесвітній словник української мови)

ЛОПА́ТА (знаряддя для копання землі), ГРАБА́РКА (велика лопата), ЗА́СТУП, КОПА́ЧКА, КОПА́Ч, КОПАНИ́ЦЯ, РИСКА́ЛЬдіал., ШТИКзаст.Панас сопів, викидаючи з ями землю, він грався лопатою, як інший вилкою (Ю. Яновський); І взявся [батько] за роботу.. З розмаху заганяв обома руками грабарку в купу вугілля на тендері, ..обертався з нею до печі і з розгону жбурляв у вогненну пащу (Д. Бедзик); Коло хати поралася Федора, копаючи заступом грядку (І. Цюпа); На піддослідну ділянку.. прийшли інститутські дівчата з копачками (І. Волошин); Він узяв копач і вивернув із землі буряка (О. Донченко); Сотні колгоспників з копаницями, сокирами виходили щодня на болота (з журналу); Раз весною взяв дід рискаль та й мотику, скопав у городці грядку велику (І. Франко); Навколо стояли колеса, плуги, драбини, борони, а поміж тим штики, коси, сокири непевно миготіли блиском роз’яреного вогню (Н. Кобринська).


Ілюстрації

Заступ 11.jpg Заступ 12.jpg Заступ 13.jpg

Римська лопата - аналог заступа


Медіа


Див. також

Джерела та література

Як вибрати лопату


Зовнішні посилання

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

Словник синонімів Караванського)

Всесвітній словник української мови)