Заборона

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Заборо́на, -ни, ж. 1) Защита. 2) Запрещеніе.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980) ЗАБОРО́НА, и, жін.

1. Наказ не робити чого-небудь. І росло лихо в його серці, і виростало до гарячої відплати, котра не зна ні впину, ні заборони... (Панас Мирний, I, 1949, 147); Його, очевидячки, дратувало, що дичина безкарно летіла над головою, захищена високістю та забороною полювати до Петра (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 196); А слово те [Т. Г. Шевченка], зламавши заборони, Робило тліном трони і корони (Андрій Малишко, Віщий голос, 1961, 6); Круто з сином обійшлася [Лукія] — наклала заборону на телевізор до кінця навчання... (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 86).

2. заст. Захист. [Матушка гумоня:] Мені пишуть, що знову.. збирається [народ] у ватаги, устав мале і велике на заборону краю (Панас Мирний, V, 1956, 75).

Український тлумачний словник

заборона

   -и, ж.
   1) Наказ не робити чого-небудь.
   ••
Біржова́ заборо́на — види дій, які заборонені на біржі: а) масштабні операції однією особою, яка має за мету впливати на ціни; б) будь-які погоджені дії учасників біржової торгівлі; в) розповсюдження неправдивої інформації, яка може призвести до штучної зміни кон'юнктури.
   Заборо́на платежу́ — одна з систем відновлення прав із втрачених векселів, що полягає в накладенні судом, за проханням заявника, заборони здійснювати виконання пред'явнику векселя.
   2) заст. Захист.

Словник синонімів української мови

заборона

   (наказ не робити чого-н.); табу (релігійна заборона певних дій, слів тощо; узагалі яка-н. заборона); вето (у державному й міжнародному праві — остаточна / умовна заборона; узагалі яка-н. заборона)

Цікаві факти

ТОП-5 дивних заборон з різних країн

Неймовірні заборони діють в багатьох країнах, уряд яких при цьому може здаватися сповна адекватним. Звичайно, багато заборон, інформація про яких гуляє по мережі – не більш, ніж міські легенди, проте в нашій статті перераховані закони, які дійсно треба неухильно дотримувати.

Заборона на жуйку

Жителі Сінгапуру дуже відповідально відносяться до бездоганної чистоти свого міста. А для того, щоб позбавити двірників від зайвих енерговитрат, влада країни ввела строгу заборону на ввезення, поширення і вживання жувальної гумки. Єдина жуйка, яку можна купити тут, – це нікотинова і стоматологічна жуйка, що випускається в аптеках по рецепту. Не вірите? Спробуйте освіжити дихання улюбленою м'ятною жуйкою: покаранням за безневинну витівку буде штраф в 5500$ і позбавлення волі на строк до одного року.

Заборона на суспільну їду

Діє в ОАЕ під час Рамадана. У цей священний для мусульман місяць їжу і воду не можна приймати від світанку до заходу, і, щоб не влетіти на кругленьку суму штафа, туристи зобов'язані поважати релігійні відчуття арабів і їсти за закритими дверима.

Заборона на неповагу до грошей

У Таїланді будьте акуратніші з місцевою валютою: не наставайте на місцеві гроші і не ставте на них попільнички. Ні, тайці відносяться до своїх доходів не більш обережно, ніж всі інші – просто на всіх їх купюрах надруковано зображення короля, до якого закон строго зобов'язав беззаперечно поважати. І, якщо ви настанете на королівське лице (навіть якщо він просто надрукований на купюрі), то ви ризикуєте нанести тайцам вельми серйозну образу.

Заборона на стрибки з хмарочосів

Так-Так, остережіться стрибати з хмарочоса в Нью-Йорку – адже ви ризикуєте не лише розмазатися на смерть по асфальту, але і отримати серйозне стягнення. Логіка тут має місце : влада мегаполісу втомилася боротися з екстремальними людьми, що стрибають з міських висот з мотузками і парашутами.

Заборона на смерть

Офіційна заборона на смерть діє в норвезькому місті Лонгйір на острові Шпіцберген. Ні, влада міста не рахує жителів дунканамі маклаудамі –просто місцеві землі вічна мерзлота не дозволяє ховати небіжчиків. І, якщо хтось важко захворіє або з ним відбувається нещасний випадок, нещасного відправляють на велику землю – якщо і вмирати, то згідно із законом.

Джерела та література

тлумачний словник

української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

Ілюстрації

Заборона P03000083481-.png Заборона f7335fe575ff2784c972b0978cfb1bda1413515990.jpg Заборона SGNWR103.jpg