Заболіти

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Заболіти, -лю́, -лиш, гл. Заболѣть. Заболіла голова, сама не знаю чого. Чуб. 123.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЗАБОЛІТИ, лить, док. 1. у кого, рідше кому. Почати боліти (про тіло, яку-небудь частину його або ушкоджене місце). Заболіла головонька, Заболів живіт, Упав чумак коло воза, Упав та й лежить (Тарас Шевченко, II, 1953, 127); У дитини заболить пальчик, а у матері серце (Номис, 1864, № 9214); Ґуля заболіла так, неначе хто сунув у тім'я розпеченим залізом (Нечуй-Левицький, II, 1956, 318); Потім я відчув, ніби війнуло на мене свіже повітря, і мені заболіла рука (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 184); // у чому, безос. З'явитися, відчутися (про біль). Одразу тукнуло й заболіло в грудях (Андрій Головко, II, 1957, 155). ♦ Серце заболіло; Душа заболіла — з'явилося почуття великого жалю, туги, журби. Бачила [стара], як Йосип щиро богу молився, як він зісох — подався. Заболіло серце старої (Панас Мирний, IV, 1955, 41); Полилась по срібній ночі Срібна пісня солов'я... Защеміла, заболіла Вся душа моя (Олександр Олесь, Вибр., 1958, 96). 2. кого, розм. Те саме, що вразити1 2. Це так заболіло її, чуйну на всяку образу, що вона зарилася в качани і так в гірких думках пролежала до вечора (Михайло Коцюбинський, І, 1955, 269); Мене відразу заболіла та ввічливість, з якою твоя мати привітала мене (Ірина Вільде, Троянди.., 1961, 35).

Словопедія 

душа́ боли́ть (щеми́ть, я́три́ться і т. ін.) / заболі́ла (защемі́ла, зая́три́лася і т. ін.) у кого, чия і без додатка. Хто-небудь дуже переживає, страждає з якогось приводу. А сон минув, розтанув. І натомість раптовим болем обпекла свідомість. Єдине слово виникло: невже?! Душа болить і тіло як чуже .. Все так як є. Приречена. Одна. Стіна. І ґрати (Л. Костенко); Треба, щоб у людей боліла душа, коли вони бачать, як простоюють дорогі агрегати (З газети); (Джавоїра:) Різні клопоти є. Від одних розцвіта, а від інших ятриться душа, ніби рана (О. Левада); Полилась по срібній ночі Срібна пісня солов’я .. Защеміла, заболіла вся душа моя (Олесь). душа́ бере́ться бо́лем. — Може, Степане Васильовичу, зумієте чимось пособити ..— Треба подумати, хлопче,— болем береться душа вчителя (М. Стельмах).

се́рце боли́ть / заболі́ло (зболі́ло, наболі́ло); душа́ боли́ть (зболі́ла) чиє (чия), у кого і без додатка. Хто-небудь тяжко переживає з якогось приводу, уболіває, тривожиться за кого-, що-небудь. Дітки плачуть, а в матері серце болить (М. Номис); Серце болить, коли глянеш, як воно (зерно) гине все, перестоює (В. Кучер); — Я піду й на Сибір за правду. А вам не покорюсь. Ну, тільки ж душа болить… Серце болить. За що? (В. Винниченко); Ах, той Йон!.. У неї серце так наболіло через нього (М. Коцюбинський); — Панна Анельо, моя дорога ви, моя кохана .. Я змучивсь .. у мене душа зболіла (М. Коцюбинський). се́рденько боли́ть. Місяць в хмари закотився, Та й стало темненько. Чого ж Петро зажурився, І болить серденько (П. Гулак-Артемовський).

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Заболі́ти, -лю́, -ли́ш, гл. Заболѣть. Заболіла голова, сама не знаю чого. Чуб. 123.

«Словники України on-line»

Інфінітив заболі́ти однина множина Наказовий спосіб 1 особа 2 особа МАЙБУТНІЙ ЧАС 1 особа 2 особа 3 особа заболи́ть заболя́ть МИНУЛИЙ ЧАС чол.р. заболі́в заболі́ли жін.р. заболі́ла сер.р. заболі́ло Активний дієприкметник

Пасивний дієприкметник

Безособова форма

Дієприслівник заболі́вши

Іноземні словники

українська-англійська Словник

Less reliable translations

We don't have straight translations, but we think one of translations given below may be right. Be careful.

ache back translations:біль захворіти хворіти

to hurt:боліти

to ache:хворіти

Словари и энциклопедии на Академике

заболіти -ли́ть, док. 1) у кого, рідше кому. Почати боліти (про тіло, яку-небудь частину його або ушкоджене місце). || у чому, безос. З'явитися, відчутися (про біль). 2) кого, розм. Те саме, що вразити I 2).

Ілюстрації

Zhinka-hvoriye-na-gryp.jpg C943f2a7.jpg


Grip1002.jpg

Медіа

Цікаві факти

Як не заболіти на грип?

Найчастіше грипом можна заразитися в приміщенні, де є велике скупчення людей, а частіше – в громадському транспорті. Як же убезпечити себе в період епідемії і не захворіти? Часом віруси поширюють люди на початковій стадії захворювання, коли ще не дають про себе знати всі симптоми. Таким чином в транспорті люди стоять майже впритул один до одного. Хто-небудь поруч з вами раптом починає кашляти і чхати. І цього буде цілком достатньо, щоб заразитися. Особливо, якщо у вас знижений імунітет.

Дехто вважає, що уберегтися від інфекції практично неможливо. Але це не зовсім так. Ось кілька корисних порад, як зменшити ризик зараження в громадському транспорті та інших місцях великого скупчення людей.

∎ Виходячи з дому, змащуйте ніс зсередини оксоліновою маззю або маззю з віфероном, спеціальними протизастудними бальзамами або просто борним вазеліном. Зараження найчастіше відбувається через слизову носа, на якій осідають віруси, що знаходяться в повітрі. Вкрита «мастилом» слизова носа стає майже несприйнятлива до вірусів – вони гинуть, не встигнувши проникнути далі по дихальних шляхах.

∎ Намагайтеся уникати місць, де багато пилу, – в ньому осідає найбільше вірусів.

∎ Носіть з собою хусточку, змочену ароматичним маслом лаванди, полину або ялиці, і періодично прикладайте її до носа, особливо якщо хтось поруч чхає або кашляє. Речовини, що містяться в цих маслах, вбивають мікробів.

∎ Під час поїздки в транспорті тримайте в роті шматочок кореня аїру, гвоздику, просто шкірочку апельсина або лимона – це також допоможе знищити вірусні частки, які «залетіли» в носоглотку.

∎ Намагайтеся не доторкатися до носа, губ, очей під час поїздки в транспорті. Прийшовши додому, відразу ж ретельно вимийте руки з милом, прополощіть рот настоянкою календули, прополісу або хлорофіліпту. Мікроби, що викликають застуду, часто потрапляють на слизову носа, очей або рота з рук, якими людина торкалася до поручнів, ручок, дверей, на які потрапили дрібні краплі слини або мокроти хворої людини.

∎ На роботі намагайтеся довго не розмовляти з застудженими людьми (серед наших співвітчизників є категорія «роботяг», які, демонструючи свою працьовитість, приходять на роботу абсолютно хворими і заражають інших). Не бійтеся образити людину і не ризикуйте своїм здоров’ям, краще дружелюбно або в жартівливій формі поясніть їй, що краще лікуватися вдома.

∎ Увечері з’їдайте зубок часнику або салат зі свіжою цибулею. Це допоможе вам посилити імунітет і впоратися з мікробами, які все ж таки проникли до вашого організму.

Як бачите, всі ці поради достатньо прості. Звичайно, їх дотримання потребує деякої уваги і передбачливості, але все ж захворіти на грип набагато неприємніше, ніж, виходячи з дому, подбати про те, щоб у сумочці або портфелі були необхідні речі для дотримання «техніки безпеки». Щоб не забути змастити ніс, можна, наприклад, покласти тюбик з бальзамом або оксоліновою маззю на чільне місце в передпокої.

Не забувайте змащувати ніс дітям, котрі збираються в школу або в дитячий сад.

Якщо ж є всі підстави припускати, що ви все-таки підчепили інфекцію, хорошим засобом профілактики і лікування грипу є інтерферон у вигляді крапель в ніс. Перед сном приготуйте собі тепле молоко з медом або просто з’їжте ложку натурального меду, не запиваючи нічим. Найчастіше це допомагає на ранок прокинутися здоровим і не згадувати про застуди та грип, а якщо ви вже захворіли, перенести захворювання якомога легше.