До-щенту

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

До-щенту

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.

До-Ще́нту нар. До основанія, до тла, совершенно. О. 1862. VI. 63. І тілько що простяг своє в багаття рило, а полом’я його до-щенту обсмалило. Греб. 386. Налетить, як той вихор нагальний, до-щенту викорчує. МВ. І. 138.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, 1971.

ДОЩЕ́НТУ, присл. Повністю все, все без залишку. Вони поїли все дощенту, висмоктали кісточки, висьорбали юшку і.. вилизали навіть миску (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 23); Фашистський ешелон з танками знищили [партизани] дощенту! (Юрій Мокрієв, Сто.., 1961, 144);
// Про найбільшу міру, ступінь чого-небудь. Але ти дощенту бідний, Найостанній з голяків (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 242); Ті, хто ще дощенту не сп'яніли, зацікавлено перезирались (Любомир Дмитерко, Розлука, 1957, 74).

Синоніми

ЦІЛКО́М присл. (до кінця; повною мірою), ПО́ВНІСТЮ, АБСОЛЮ́ТНО, ЗО́ВСІМ, ЦІЛКОВИ́ТО, ОСТАТО́ЧНО, СПОВНА́, ТО́ЧНО, ПО́СПІЛЬ, ПРИ́ТЬМОМ розм., ГЕТЬ розм., ГЕТЬ-ЧИ́СТО розм., КРУГО́М розм., НА́СКРІЗЬ розм.; ЗГО́ЛА́ діал.; ДОЩЕ́НТУ, ДОТЛА́, ДО́ЧИ́СТА розм., ЧИ́СТО розм., НА́ЧИСТО розм. (нічого не залишаючи).

Цитати української літератури з використанням слова "дощенту"

1. "— Я от цю саму греблю звелю розкидати, одним вибухом висадити у вирій, випущу всю воду з озера в провалля, і тоді суходолом полізуть і татари і дощенту знищать це гадюче кубло!.." (Старицький Михайло Петрович - "Облога Буші")
2. "Громадянський театр було розвалено майже дощенту — залишалися розрізнені блукаючі світами осередки, що так і не спромоглися на нове повнокровне відродження" (Андрухович Юрій Ігорович - "Дванадцять обручів")
3. "— Максе, та я ж не пролетар і не каліка! От як пролетаріат дощенту обкраде мене й я стану пролетаркою, ну, тоді… тоді побачимо А поки що рано, Масі." (Винниченко Володимир Кирилович - "Сонячна машина")
4. "Справжнiй дослiдник, дощенту вiдданий науцi, нiколи не губиться за будь-яких обставин" (Ячейкин Юрий - "Дивовижнi пригоди капiтана мiжзоряного плавання Небрехи")
5. "Оповім вам велику таємницю: диявол має таку заздрість до словенської мови, що ледве живий од гніву, радо б її вигубив дощенту і всю боротьбу свою на те подвигнув, щоб викликати до неї омерзіння, огиду та ненависть" (Вишенський Іван - "Книжка")
6. "Після того туди приходили якісь люди, оглядали будову й говорили поміж себе, що треба її дощенту зруйнувати, поки вона не впала сама." (Королів-Старий Василь Костянтинович - "Потороча Хрипка")
7. "«Так хай же дощенту загине весь рід сей проклятий!»" (Липа Іван Львович - "Живі свідки")
8. "Дощенту вимордовує, розкраює," (Драч Іван Федорович - «Чому ти серце, все болиш частіш?…»)
9. "— Згоріли, кажуть, дощенту — сам попілець." (Коцюбинський Михайло Михайлович - "Fata morgana")