Дифамація

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Дифама́ція (лат. diffamatio — обмова, ганьблення від лат. diffamare = поширювати плітки) — це поширення про особу недостовірної інформації, яка принижує її честь та гідність, завдає шкоди діловій репутації. Дифамація є синонімом до терміну «приниження честі, гідності та ділової репутації». Загалом, українське законодавство не вживає термін дифамація, однак як лаконічне змістовне слово іншомовного походження він активно використовується на практиці та в законодавствах деяких інших країн.

Значення слова

Тлумачення слова у сучасних словниках ДИФАМАЦІЯ дифама́ція (лат. diffamatio, від diffamo – позбавляю доброго імені) оголошення (як правило, в пресі) дійсних або вигаданих відомостей, що ганьблять честь і гідність громадянина або установи, організації.

Ознаки та види дифамації

Твердження про який-небудь факт є дифамацією лише за умови, якщо воно:

  • недостовірне;
  • принижує честь та гідність, або завдає збитків репутації конкретної особи;
  • поширене — тобто донесене принаймні до однієї людини, окрім тієї, про яку поширюється інформація.

Дифамація стосується конкретних фактів, які слід відрізняти від оціночних суджень. Дифамація може здійснюватися у письмовій (пасквіль, наклеп) або усній (лихослів'я, обмовляння) формах.

Притягнення до відповідальності

Для того щоб людину притягнули до відповідальності, потрібно встановити наявність таких елементів (відсутність принаймні одного з них звільняє від відповідальності):

  • факт поширення інформації — інформація мала бути повідомлена принаймні одній людині за винятком тієї, про яку йдеться. Тобто у випадку, коли недостовірна інформація була повідомлена лише тій особі, якої вона безпосередньо стосується, не може бути підстав для позову, оскільки приниження честі і гідності має бути в очах інших осіб, які дізналися про цю інформацію.
  • інформація має бути про особу, яка ініціює позов;
  • інформація має бути недостовірною;
  • інформація має принижувати честь і гідність.

Ілюстрації

Dee2aab203b065375d45f58e53e96c3c.jpg Obizhayut-rebenka-v-shkole.jpg 131762.jpg

Медіа

.

Див. також

Синоніми слова: доказка, клевета, наклеп, обмова, скарга, обмовлення, очернення, ганьблення.

Джерела та література

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D1%84%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F http://slovopedia.org.ua/42/53396/281482.html