Двері

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Две́рі — щитова конструкція та її облаштунки (коробка), яка перекриває чи звільняє отвір у стіні, що його відкривають, щоб входити — виходити.

Двері призначені, щоб входити в будинок, сполучати приміщення, а також щоб евакуювати людей у разі виникнення якої-небудь небезпеки (аварії, пожежі тощо). Двері розрізняють на зовнішні і внутрішні, подвійні й одинарні. За числом дверних стулок двері бувають одностулкові, півторачні і двостулкові. За способом відчиняння можна виокремити: двері, що відчиняються в один або обидва боки; двері обертові (турнікети); двері складані, відкотні і піднімні (шторні). Двері виробляють з дерева, металу, скла. Число дверей і їхні розміри визначають для кожного приміщення залежно від потрібної пропускальності та розмірів устаткування.

Сучасні словники

Словник української мови

Двері, ей, мн. Отвір у стіні для входу і виходу. Радій він — плете, Не думає про те, Що ясла будуть на півхати — Такі, що й в двері не пропхати (Леонід Глібов, Вибр., 1957, 219); * Образно

Сучасні словники

Двері, -рей, д. –рям, ор. -рми, і –рима, м (на) –рях

Тлумачення:

1) Отвір у стіні для входу і виходу; 2) шлях, вихід до чого-небудь, кудись

Морфологічний запис: двер-рі

Словотворення: двері →дверний

Синоніми: (у формі дуги) арка; (у незавершеній будівлі) отвір, проріз;

Російською мовою: дверь

Ілюстрації

Dveri 1.JPG Dveri 2.JPG Images (2).jpg Dveri 3.JPG 6dfdd129938d446f900187bd4d5c7bed XL.jpg Dveri 4.JPG

Медіа

Це цікаво знати!

Ще в епоху кам'яного сокири, коли людина вміла видавати лише деякі звуки, перед входом в печеру стародавні люди голосно вимовляли звук "РЬ", а при особливій повазі до господаря "РЬ" вимовлявся два рази, що означало "дозвольте ввійти". Згодом, коли була винайдена двері і почала зароджуватися писемність, для нагадування входить норми пристойності на двері було висічено два великих знака "РЬ". З часом двері ставали товщі і звукопроникність їх падала. І щоб не надриватися, рь-каючи перед дверима, люди придумали стукіт. А від двох "РЬ" залишилося лише одну назву - дві "рь" - двері. Нині дверима називається пристрій клапанного типу, що дозволяє "увійти", або не дозволяє, а також "вийти" і "не вийти"

Джерела та література

  1. Дверь // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона: В 86 томах (82 т. и 4 доп.). — СПб., 1890—1907.
  2. Разинов Ю. А. Дверь в системе вещей // Mixtura verborum 2007: сила простых вещей : сб. ст. — Самара : Самар. гуманит. акад., 2007. — С.13-26
  3. Гацура, Генрих; Эпштейн, Юрий. ДВЕРИ и СТИЛИ. Энциклопедия. История дверей во всех классических стилях. 500 стр. Москва, 2013 год.

Зовнішні посилання