Гірський

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Гірський, -а, -е. Горный. Був схожий до гірських розбійників. Левиц. Пов. 13.

Сучасні словники

ГІРСЬКИ́Й, а́, е́. 1. Прикм. до гора́ 1. Веди, доріженько крута, Нас кличе висота, Нехай на всіх гірських шпилях Горить червоний стяг! (Мур., Широка дорога, 1950, 63); // Вкритий горами, пагорбами; гористий. На території УРСР водна ерозія грунтів найбільш поширена на.. орних землях та пасовищах передгір-ських і гірських районів Карпат і Криму (Наука.., 8, 1959, 28); // Який знаходиться, росте або водиться в горах. Сподом попід ті стіни вузькою щілиною шумів і пінився студений гірський потік (Фр., VI, 1951, 12); Повітря таке запашне од гірських трав, що аж п’янить (Коцюб., III, 1956, 322); Гірський орел нерухомо завис у піднебессі (Жур., Вечір.., 1958, 266).

Гірська́ хворо́ба — хворобливий стан, викликаний низьким атмосферним тиском (при повітряних польотах, сходженні на гірські висоти і т. ін.). На висоті близько 4000 м майже в усіх наших піддослідних у тій чи іншій мірі були виражені симптоми гірської хвороби у вигляді швидкої стомлюваності,.. втрати апетиту (Мед. ж., XXIII, 2, 1953, 4). 2. Який входить до складу земної кори або добувається з надр землі. На Україні є дуже багато кар&́8242;єрів, в яких видобувають різноманітні тверді гірські породи: граніт, пісковик, вапняк, мармур (Наука.., 8, 1958, 22).

Гірськи́й кришта́ль — прозора безбарвна різновидність кварцу, що використовується в радіотехніці, оптиці та ювелірній справі. Великі родовища різновидності гірського кришталю — п’єзокварцу виявлено в горах Тарбагатаю на сході Казахстану (Рад. Укр., 26.111 1957, 1).

Ілюстрації

Гірський.jpg Гірський1.jpg Гірський 2.jpg Гірський 3.jpg

МедіаЦікаві факти

У перекладі з грецької, слово «кристал» означав «лід». Проте пізніше кристал придбав і ще одну назву — гірський кришталь. Вчені припускають, що гірський кришталь буде танути при зміні температури у вищу сторону. Однак, цього так і не сталося. Гірський кришталь наділений і ще однією особливістю — він дуже гладкий і має плоскі грані. Більше такого ніде не знайдеш. У кристалах всі атоми розташовані так, щоб з них утворювалася трехмерно-періодична укладка. Таким чином, на поверхні ми бачимо кристалічну решітку. Найкрупніші кристали існують в Мексиці, у двох печерах. На глибині більше 300 метрів знаходяться кристали довжиною в 10-15 м. А самі такі складаються з селеніту — прозорий гіпс. Чи знаєте ви, що кристали відтворюють самі себе і таким чином ростуть? Їх по праву можна називати «живими» істотами природи. Кристали можуть утворювати найрізноманітніші форми. І, не дивлячись на це, внутрішній малюнок кристала має циклічність у творі інших. Це було доведено вченими. Чи знаєте ви, що деякі природні мінерали можуть утворювати кристали? От тільки є одна проблема, розглянути такі можна лише через збільшувальне скло. Існує, крім природного утворення кристалів, штучні. На сьогоднішній день люди, які вирощують штучні кристали заробляють величезні гроші. Адже з «несправжніх» роблять такі дорогоцінні камені як сапфір і рубін. А це — мільйони, якщо не мільярди. Є й представники найбільших і крихітних кристалів. Зберігаються вони в Австрії в музеї «Кришталеві світи». Найкрупніший важить більше 62 кг і має 310 тис. карат. Крихітний же варіант кристала в діаметрі не досягає і одного сантиметра. Всі вони належать до самої знаменитої ніші «Сваровські» і занесені в книгу рекордів Гіннеса. На сьогоднішній день майже всі кристали, які існують, вирощують штучно. Таким чином отримують саме те, що необхідно кінцевому споживачеві. Виробництво кристалів — один з найдорожчих бізнесів. І красивих.

Іншими мовами

гірський кришталь-rock crystal

гірська хвороба-mountain disease


Джерела та література

1.Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 2. — С. 76.