Гончарук Ольга Віталіївна

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Виробнича (за спеціалізацією «Управління електронним навчанням») практика студентки Гончарук Ольги Віталіївни групи ПОм-1-16-2.2з другого освітнього (магістерського) рівня заочної форми навчання спеціальності «Початкова освіта» Педагогічного інституту з 06.11.2017р. до 26.11.2017р.

База для проведення практики: Борщівська ЗОШ І-ІІІ ст. (Тернопільська обл., с. Борщівка, вул. Широка, 57)

Візитка

1 вересня 1951 року в Борщівці було відкрито середню школу. Оскільки село розташоване на межі трьох районів то в нашій школі протягом багатьох років навчалися діти з Лановеччини, Збаражчини, Шумщини. Перший випуск відбувся в 1954 році і атестати про повну середню освіту одержали 46 учнів.
За час функціонування Борщівської середньої школи атестат про повну середню освіту одержали більше 2000 учнів, з них золоту та срібну медаль отримали 32 випускники.
На даний час в школі навчається 102 учні.

максі


Педагогічне кредо – Якщо ми хочемо мати майбутнє, то маємо зробити все можливе для підтримки паростків нового, які зароджуються сьогодні.
Гімн школи
У нас над школою сія

Зірниця золотава,

Бо школи нашої ім’я –

Горошка Ярослава.

В навчанні ми, – як Ярослав,

Як Ярослав, – ми в гарті

Серед учнівських наших справ

Свого Героя варті.

В житті рівняємося ми

На земляка свойого,

Бо хочем вирости людьми

Подібними на нього

Стараємось, як він умів,

Учитись без спочину

Й повік віків без зайвих слів

Любити Україну

Директор школи


Дзюба Валентин Григорович

максі


' - Вчитель вищої категорії, старший вчитель, загальний стаж роботи - 12 років, повна вища освіта, спеціальність - українська мова та література
Заступник директора школи з навчально-виховної роботи


Дмітращук Ярослава Григорівна
' Вчитель вищої категорії, старший вчитель, загальний стаж роботи - 26 років, повна вища освіта, спеціальність - зарубіжна мова та література

Педагогічний колектив

максі


Вчителі:
У школі працює 23 вчителі, серед них:
Старший вчитель – 3
Вчителі вищої категорії – 7
Вчителі І категорії – 10
Вчителі ІІ категорії - 4
Вчителі категорії "спеціаліст" - 3

Сайт школи

Борщівська школа

Контактна інформація

Адреса школи: Тернопільська обл. Лановецький р-н. с. Борщівка вул. Широка 54, індекс: 47410.

Телефон: 4-75-40 - приймальня директора школи.

Електронна адреса: borshchivka@ukr.net

Завдання 1


Аналіз освітньої політики з питань впровадження ІКТ
комп'ютерний клас
Борщівська загальноосвітня школа I-III ступенів ім. Ярослава Горошка є закладом освіти, що здійснює навчання за загальнообов’язковою програмою. В школі стан апаратного забезпечення знаходиться на хорошому рівні, керівництво закладу в свою чергу створює всі можливі умови для організації навчання та використання новітніх технологій. Вчителем інформатики активно проводяться майстер-класи та індивідуальні консультації для всіх вчителів, які в свою чергу все більше впроваджують ІКТ технології в навчально-виховний процес і розвиваються в даній сфері. Педагогічний колектив максимально старається використовувати наявне ІТ забезпечення та застосовувати ІКТ на уроках, семінарах, секціях, гуртках, концертах, нарадах, батьківських зборах, проектах і т.д.ІК- компетентності вчителів, вихователів закладу


Моніторинг вчителів з приводу використання ІКТ. Анкетування. Результати анкетування .

Оксана Богданівна - вчитель інформатики

Аналіз ІТ інфраструктури навчального закладу


Апаратне забезпечення: 1 комп’ютерний клас; 1- інтерактивна дошка; - 2 навісних плазми з USB-підключенням, 2- принтер/сканер/копір
Оснащення комп’ютерами
Для управління: директор (1), бібліотека (1), у комп`ютерному класі (для вчителя-1)
Для навчання: 1 комп’ютерний клас (8).


Програмне забезпечення:

 • Microsoft office
 • Windows
 • Сходинки до інформатики


Інформаційно-освітнє забезпечення представлено сайтом школи, який реалізує освітню політику школи. Сайт школи


Навчально-наукове забезпеченняВ школі інформатика активно вивчається з 2 класу. В початковій, середній та старшій школах всі учні забезпечені підручниками та зошитами за оновленою програмою. На уроках інформатики всі діти забезпечені доступом до комп'ютерів та до мережі Інтернет (під час вивчення розділу "Інтернет"). Також кабінети інформатики оснащені головним (локальним) комп'ютером. В штаті працює один вчитель інформатики. Також в початкових класах (2-4 класи) кожен вчитель проводить уроки інформатики самостійно. Кожен вчитель, під керівництвом вчителя інформатики, має змогу вносити фото та відеоматеріали, цікаві статті, уроки та інформацію в сайт школи.

Завдання 2

Календар роботи педагога-організатора на жовтень

Завдання 3

Сучасний перехід України до інформаційного суспільства, коли до Інтернету може підключись практично будь-яка людина, обумовлює можливість переходу до так званих «Хмарних послуг».Останнім часом впровадження хмарних технологій стрімко зростає, завдяки цьому освіта стає ще доступніше, адже, вчитися можна скрізь: у приміщенні та на відкритій місцевості.
Хмара – це деякий центр, сервер або їх мережа, де зберігаються дані та програми, що з’єднуються з користувачами через Інтернет. Загальною перевагою для всіх користувачів хмарних технологій є те, що отримати доступ до «хмари» можна не лише з ПК чи ноутбука, але також з нетбука, смартфона, планшета, тому що головною вимогою для доступу є наявність Інтернету, а для роботи програмного забезпечення «хмари» використовуються потужності віддаленого серверу; споживачі використовують програми без їх установки. Слід зазначити, що доступ до хмари можуть мати одночасно тисячі людей, що мають права доступу.
Вчителі можуть використовувати хмарні технології для дистанційного навчання, на уроках та позакласній діяльності, а також в методичній роботі. При цьому реалізуються певні задачі: отримання оперативної інформації, миттєва комунікація із колегами або учнями (відбувається оптимізація часу навчального процесу), поширення власного досвіду, підвищення кваліфікації, ознайомлення із передовим досвідом вчителів.
Дистанційна самоосвіта вчителів. За останні декілька років суттєво змінилася методична робота вчителів. Від складання величезних паперових «папок» самоосвіти вони перейшли до хмарних технологій. Вчителі дистанційно навчаються приймаючи участь у вебінарах, майстер-класах, відвідуючи сайти МОН, МАН, преси («Дистанційна Академія» видавництва «Основа», «Osvita.ua» та інші) або блоги інших вчителів. Відбувається швидкий обмін досвідом, стимулюється самоосвіта та самовдосконалення вчителів. Вражає те, що цей процес відбувається не через тиск адміністрації, а за власним бажанням. Часто вчителі оплачують таке навчання власним коштом, розуміючи наскільки важливо отримувати знання та не відставати від учнів в питаннях використання гаджетів.
Хмарні платформи. Єдиний інформаційний простір в освіті планується побудувати з використанням хмарних технології, які надає компанія Microsoft Україна. Загальноосвітні навчальні заклади для впровадження нових форм проведення уроків, безпечного зберігання даних і електронного обміну даними будуть застосовувати хмарний сервіс Office 365, базовий тарифний план якого доступний для освітніх установ безкоштовно.
Хмарна платформа Google Apps Education Edition надає такі сервіси: календар Google, електронна пошта Gmail, диск Google, сайти Google, диск Google, Google Docs.
Диск Google – сховище зберігання власних файлів та можливість настройки прав доступу до них.
Google Docs – сервіс для створення документів, таблиць, презентацій можливістю надання прав спільного доступу декільком користувачам.
Можливості хмарного освіту:

 • зберігання фото, відео, текстових документів необмеженого обсягу;
 • спільна діяльність на віддаленій відстані;
 • доступність поза межами роботи;
 • миттєве збереження інформації.

Зручність і універсальність доступу забезпечується широкою доступністю послуг. Разом з тим, існують певні проблеми з боку безпеки, коли хмарні Провайдери можуть роками зберігати важливу інформацію на своїх серверах, а кібер – злочинці – перехоплювати інформацію. Звісно, великі хмарні провайдери застосовують всі можливі засоби для забезпечення максимальної безпеки інформації і вкладають кошти в розробку нових, ще більш ефективних засобів захисту, проте поки що не варто зберігати чи передавати особливо важливі документи в «хмари».
Ведення блогу. Блог – (веб-щоденник) це сайт, який є лентою записів (постів), які постійно доповнюються, сортируються за часом та датами. Його створювати набагато легше, ніж сайти, тому будь-який вчитель здатний на це. На ньому можна розміщувати текст, зображення, мультимедіа. Блог обов’язково містить можливість залишати коментарі тими хто його відвідує, а тому він є інтерактивним середовищем спілкування учнів та вчителя. За допомогою цього сервісу вчитель-предметник або класний керівник може збирати інформацію, анкетувати учнів або батьків, виконувати контроль знань, організовувати проектну діяльність або проводити рефлексію після будь-яких заходів. Це ефективний засіб популярізації предмета або своєї діяльності.
Використання гаджетів.
На будь-яких уроках під час виконання короткотривалих проектів учні використовують смартфони, планшети, ноутбуки для пошуку в мережі Інтернет інформації, малюнків, які ілюструють виступ їхньої групи перед класом. За відсутності підручників в смартфонах та планшетах використовується їх електронна версія. Учні навчаються усвідомлено використовувати цифрові технології.
Відеоблогінг. Наші учні також знімають на мобільні телефони або планшети домашні досліди, а потім показують на уроці, або під час перерви. Наприклад, в 7-му класі це дослідження взаємодії соди із кефіром або лимонною кислотою, в 10-му класі учні навчаються позбавлятися від накипу на стінках чайника в побуті. А учні 11-х класів вивчають побутові способи виведення плям із тканини, створюють цікаві фільми-детективи або казки та викладають їх на You Tube. Приємно, що діти часто залучають батьків та маленьких братиків і сестричок до цієї роботи. Це пропагандує предмет хімії та зміцнює родини.
Соціальні медіа. Учні давно вже навчилися інтегрувати соціальні мережі в навчання. Під час роботи над довготривалими проектами вони в групі обмінюються інформацією для виступу або створення презентації. Відбувається процес спільної роботи над проектом. Якщо використовувати соціальні медіа обережно і з розумом, вони можуть слугувати як корисний інструмент, а не як відволікаючий фактор, як це буває зазвичай.
Група у Facebook або інших соціальних медіа дозволяє забезпечити для учнів простір, де вони зможуть ставити запитання та отримувати на них відповіді. Коли вони повернуться після школи додому і приступлять до виконання домашніх завдань, то зможуть поставити запитання, що їх цікавить, на стіні групи, на яке ви як учитель чи хтось з однокласників зможете дати відповідь.
Таким чином, хмарні технології спричинили справжню революцію в освіті, спонукають учнів та вчителів до самоосвіти і самовдосконалення.

Завдання 4.Методичні рекомендації

Проектування інформаційного освітнього середовища установи
Можна виділити такі загальні положення формування єдиного інформаційного середовища:

 • під час формування інформаційного освітнього середовища необхідно розв’язати проблему змісту освіти на сучасному етапі, співвідношення традиційних складових навчального процесу та нових інформаційно-комунікаційних технологій, нових взаємовідношень учня, учителя та освітнього середовища,
 • інформаційне освітнє середовище включає технологічні (апаратні та програмні), інформаційні та організаційні ресурси.

Для формування ІК-компетентності вчителів потрібно:

 • Проводити семінари і тренінги для вчителів.
 • Надавати вчителям можливості проходження курсів підвищення ІК-компетентності.
 • Мотивувати вчителів та показувати можливості використання сучасних технічних засобів в освіті.
 • Виділення ІК-компетентності як окремої складової професійної компетентності педагога обумовлено активним використання ІКТ у всіх сферах людської діяльності, в тому числі і в освіті.

Модернізація ІТ-інфраструктури
ІТ-забезпечення школи потребує модернізації. Школа забезпечена ІКТ на середньому рівні. Потрібно облаштувати ще один клас інформатики. Тому що інколи виникають труднощі та незручності під час проведення уроків. Також школа потребує додаткового мультимедійного обладнання. Є в наявності одна Смарт-дошок та проектор. На мою думку, можна модернізувати ІТ-інфраструктуру так:

 • Ефективність навчальних закладів. Загальний аналіз діяльності навчального закладу, рішення для контролю звітності і створення звітів. Спрощення звітності й керування планами на майбутнє завдяки миттєвому доступу до інформації і докладному огляду джерел даних.
 • Керування дослідженнями. Хмарна платформа для спільних досліджень із широким спектром інструментів для аналізу, розробки та створення матеріалів. Надання групам ефективних засобів для співпраці, дослідження, аналізу, розробки та створення матеріалів.
 • Операційна ефективність. Програмний комплекс серверів і інструментів, які забезпечують світовий рівень керування ІТ-інфраструктурою, захисту даних і безпеки мережі. Ефективне керування ІТ-інфраструктурою і її захист з одночасним зменшенням непрямих витрат на інформаційні технології.
 • Електронне навчання. Інструменти для творчості і технології для співпраці, що надає змогу учням, творити і надихати одне одного, а також співпрацювати під час навчання в межах навчального закладу, держави чи всього світу.

Формування ІК-компетентності вчителя
Виділення ІК-компетентності як окремої складової професійної компетентності педагога обумовлено активним використання ІКТ у всіх сферах людської діяльності, в тому числі і в освіті. Вона передбачає наявність у особистості здібності:

 • застосовувати ІКТ в навчанні та повсякденному житті;
 • раціонально використовувати комп’ютер і комп’ютерні засоби під час розв’язування завдань, пов’язаних з опрацюванням інформації, її пошуком, систематизацією, зберіганням, поданням і передаванням;
 • будувати інформаційні моделі й досліджувати їх за допомогою засобів ІКТ;
 • давати оцінку процесові й досягнутим результатам технологічної діяльності.

Сьогодні більшість учнів мотивована на стійке, незалежне, цілеспрямоване і самостійне навчання. Саме тому їм подобається робота над проектом, тим, що вони беруть на себе ризик самостійних дій і навчаються на своїх помилках. Уміння працювати з інформацією, узагальнювати, аналізувати, систематизувати - усе це допоможе учням у роботі над проектом. Навички роботи з комп'ютером їм будуть потрібні не тільки для пошуку інформації (тим паче, що на сьогоднішній день учні частіше і більш охоче шукають інформацію через Інтернет, ніж у бібліотеці), але й для того, щоб представити і розкрити тему своїх досліджень. Метод проектів вимагає ретельної підготовки вчителя, оскільки від того, наскільки він зможе зацікавити учнів темою проекту, буде залежати і результативність роботи учнів. Учитель повинен чітко сформулювати основні, проблемні та навчальні питання, чітко визначити терміни роботи над проектом, ознайомити з методами оцінювання як протягом всього проекту, так і кінцевого результату. Вважаємо, що використання методу проектів у роботі, є найбільш ефективним на сьогоднішній день для формування цілісної конкурентоспроможної особистості учнів. Одним з головних завдань шкільної освіти сьогодні є підготовка учнів до швидкого сприйняття і опрацювання великих обсягів інформації, озброєння їх сучасними засобами і технологіями роботи, формування в них інформаційної культури, життєвих компетентностей, зокрема інформаційної компетентності. Щоб сформувати інформаційну компетентність в учнів, учитель і сам повинен володіти такою компетентністю, розуміти ту роль, яку він може відігравати у формуванні особистості учня.