Годувальниця

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Годувальниця, -ці, ж. Кормилица. Яра пшениця годувальниця. Грин. ІІІ. 38.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ГОДУВА́ЛЬНИЦЯ, і, жін.

1. Жінка, яка годує груддю дитину. Не можна вживати спиртне і годувальницям, бо дитячий організм особливо чутливий до дії алкоголю (Наука і життя, 10, 1958, 32); Пам'ятаю, ми гралися з сестрою на підлозі, в залі, а менший брат, немовля, був у спальні з годувальницею (Минуле українського театру, 1953, 14); // рідко. Про тварин-ссавців, які годують малят своїм молоком. Корів-годувальниць підібрано таких, які протягом доби дають достатню кількість молока для чотирьох сисунців (Радянська Україна, 15.VI 1959, 2).

2. Жіночий рід до годувальник. Корова — годувальниця сім'ї. За коровою і господиня здорова (Микола Рудь, Гомін... 1959, 15); Місто живилося рибою — «царицею моря» скумбрією, «перлиною півдня» кефаллю, годувальницею хамсою (Юрій Смолич, V, 1959, 7); На відгодівельній машині працюють дві годувальниці, за якими закріплено по 1000—1200 курчат або курей (Птахівництво, 1955, 202); Старші бджоли-годувальниці, які ходили за матір'ю-бджолою і підкріпляли її їжею, розступились і пропустили Медунку (Оксана Іваненко. Про бджілку.., 1959, 6).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, 1971. — Стор. 104.

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Годувальниця, -ці, ж. Кормилица. Яра пшениця — годувальниця. Грин. ІІІ. 38.


УКРЛІТ.ORG_Cловник

ГОДУВА́ЛЬНИЦЯ, і, ж.

1. Жінка, яка годує груддю дитину. Не можна вживати спиртне і годувальницям, бо дитячий організм особливо чутливий до дії алкоголю (Наука.., 10, 1958, 32); Пам’ятаю, ми гралися з сестрою на підлозі, в залі, а менший брат, немовля, був у спальні з годувальницею (Минуле укр. театру, 1953, 14); // рідко. Про тварин-ссавців, які годують малят своїм молоком. Корів-годувальниць підібрано таких, які протягом доби дають достатню кількість молока для чотирьох сисунців (Рад. Укр., 15. VI 1959,2).

2. Жін. до годува́льник. Корова — годувальниця сім’ї. За коровою і господиня здорова (Рудь, Гомін.., 1959, 15); Місто живилося рибою — «царицею моря» скумбрією, «перлиною півдня» кефаллю, годувальницею хамсою (Смолич, V, 1959, 7); На відгодівельній машині працюють дві годувальниці, за якими закріплено по 1000-1200 курчат або курей (Птахівн., 1955, 202); Старші бджоли-годувальниці, які ходили за матір’ю-бджолою і підкріпляли її їжею, розступились і пропустили Медунку (Ів., Про бджілку.., 1959, 6).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 2. — С. 104.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

годува́льниця іменник жіночого роду, істота Орфографічний словник української мови. 2005. годувальниця -і, ж. 1) Жінка, яка годує груддю дитину. || рідко. Про тварин-ссавців, які годують малят своїм молоком. 2) Жін. до годувальник. Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005. годувальник -а, ч. 1) Той, хто утримує кого-небудь. 2) Той, хто годує і доглядає кого-небудь або готує їжу. Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.

Ілюстрації

Годувальниця1.jpg Годувальниця2.jpg Годувальниця3.jpg Годувальниця4.jpg

Медіа

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії

Годува́льниця — жінка, яка годує дитину грудьми. Це слово вживають як щодо жінок, які годують своїх власних дітей (мати-годувальниця), так і щодо жінок, найнятих для годування чужих дітей.

Годувальницю запрошують у випадку, якщо мати дитини не може чи не хоче годувати грудьми свою дитину. Причини можуть бути різними: серйозні хронічні захворювання (наприклад рак), хибна думка, що внаслідок грудного годування груди втрачають свою форму, вживання хімічних і лікарських препаратів (у тому числі наркотиків), що змінюють склад молока.

Також потребують годувальницю і в разі браку молока в матері, особливо після народження близнюків. Як правило, годувальниці частіше трапляються у сільській місцевості, де високий рівень материнської смертності.

У культурі

Згадки про годувальниць містяться вже в давньогрецькій міфології: богиня плодючості Деметра, жалкуючи за дочкою Персефоною, прийшла в Елевсін, щоб годувати новонародженого Демофонта; богиня Гера стала годувальницею маленького Геракла (з її розлитим молоком греки пов'язували походження Молочного Шляху).

Жінка, що вигодувала чужу дитину, називається її молочною матір'ю. Вигодовані однією жінкою діти йменуються молочними братами й сестрами.

[1]