Герб

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Герб, -бу, м. Гербъ. ЗОЮР. І. 317. Блищали мідяні позолотисті герби на ридвані. К. ЧР. 54. Од Припети й до Синюхи вславили себе Обухи, та й не злотом рабованим, не гонором купованим, не гербамиклейнодами, а своїми пригодами. К. Досв. 113.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник

ГЕРБ, а, чол. Відмітний символічний знак держави, міста, дворянського роду або окремої особи тощо, зображений на прапорах, монетах, печатках, документах і т. ін. Вилиті з паленого сахару два герби, дворянський і земський, красувалися зверху (Панас Мирний, III. 1954, 288); Він [Іван III] присвоїв своїй державі візантійський імператорський герб у вигляді двоглавого орла (Історія СРСР, I, 1956, 124); Герб радянський: Серп і Молот — зелен-золот пишний край! (Павло Тичина, І, 1957, 203). ▲ Державним герб — офіційна емблема держави. Державний герб Союзу Радянських Соціалістичних Республік.

Сонник

Герб Побачити в сні герб або щит з його зображенням - погана прикмета. Усі Ваші спроби домогтися високого становища в суспільстві закінчаться безславно.

Про перші герби Литви та Московії

  Герб Литви - вершник на коні з мечем (з шаблею ) . Він нагадує звичний герб Москви - Георгій Побідоносець . Однак , старі зображення герба Москви не просто нагадують , а в точності ( !) Збігаються з литовським гербом.

Вершник зі списом, що вражає змія (Георгій Побідоносець), вперше з'являється на печатках Івана III Васильовича одночасно з печатками із зображенням двоголового орла. До Івана III московський герб попросту збігався з литовським. Литва лише зберегла цю стару форму російського герба. Після одруження Івана III на Софії Палеолог московський герб був злегка відредагований і набув сучасного вигляду вершника зі списом.

Це підтверджує нашу гіпотезу про те, що Дмитро Донський в результаті перемоги на Куликовому полі і спалення Москви, захопив більшу частину Смоленського князівства і заснував там династію, названу згодом московської. Герб цього князівства (вершник на коні з мечем) став як московським гербом, так і гербом західній частині цього смоленського князівства. Відзначимо, що остаточний розділ між Москвою і Литвою стався лише в кінці XVI - в XVII століттях.

Незвичайні герби

10 місце: Звичайно , чемпіон з геральдичним символам - Британія . Ось як виглядає герб родини Макларенів - шотландців на англійській службі : на синьому полі зображений мішок грошей і перстень з рубіном . Девіз герба - Те, що може бути оплачено , не повинно робитися безкоштовно . Перстень , кажуть , комусь із Макларенів подарував ще король Яків за викриття секретного місця шотландських повстанців.

9 місце: Також пишаються своїм гербом нащадки японського самурая Яцумо Оі : на чорному полі герба - тухла риба. Кажуть , саме Оі додумався подати несвіжу рибу голландським посланцям , які хотіли вкрасти у Японського імператора шовковичних черв'яків.

8 місце: Блакитний нічний очіпок над червоній оксамитовій подушкою. Це герб французької сім'ї демонт , родоначальник якої служив нічним охоронцем у Марії -Антуанетти . Сон царственої дами не порушували жодного разу , за що, власне , вона і нагородила колишнього селянина дворянським титулом.

7 місце: Золота муха з червоними очима , простромлена перловою шпилькою : це герб ботанічного факультету університету в Глазго : з 1784 року , коли факультет був заснований , тамтешні співробітники відкрили і класифікували 135 нових видів комах.

6 місце: Дамська підв'язка і чорна карнавальна маска з срібними зірками - таким гербом напрасувати Людовик 14 -й власницю салону , в якому шили білизну для його численних фавориток . Кажуть , пані ця до кінця життя зберігала у себе в скриньці подаровану самим королем золоту гудзик від його штанів.

5 місце: Корінний зуб у верхньому червоному полі і залізні щипці в нижньому білому. Це герб придворного дантиста в Іспанії.

4 місце: Герб середньовічного німецького шевця - кінський хвіст вгорі і конопляна мотузка внизу. Кінським волосом набивали довгі носи середньовічної взуття , а мотузочками , прив'язаними до поясу , шкарпетки піднімали вгору , щоб вони не бруднилися в непролазної бруду середньовічних вулиць.

3 місце: Верблюд у верхньому жовтому полі і три смугастих килима - в нижньому червоному . Родоначальник цієї династії займався , ясна річ , килимами , а здивуватися той можна ось чому : верблюд на гербі - зеленого кольору. На цьому наполіг той самий купець - він сказав , що потрібно вказати на те , що килими відмінно пофарбовані.

2 місце: Корсет у верхньому полі і куниця в нижньому - цей герб отримала фаворитка знаменитого герцога Бекінгема , якої не було рівної в полюванні і , очевидно , подекуди ще .

1 місце: Нічна ваза і тапочки в нижньому синьому полі і троянда - у верхньому срібному . Цим гербом донині пишаються нащадки камердинера іспанської королеви Ізабелли . Щоранку він ставив біля ліжка Ізабелли свіжий букет квітів , а нічні вази королеви (їх замовляв у майстрів цей самий камердинер ) були такими красивими , що 20 з них до цих пір стоять в Іспанському національному музеї .

Ілюстрації

298424-298286.jpg DnipropetrovskObldergGerb.jpg I сс(1).jpg Iммммммммммммммммм.jpg

Див. також

[цікаве про герби]

Джерела та література

Зовнішні посилання