Бориспільська ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 ім. Ю. Головатого (Київська обл., м. Бориспіль)

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Бориспільська середня школа № 1

Школа і її подвір’я розташовані на історичному місці. До 1935 року на цьому місці стояла Михайлівська церква, яка згадується в історичних джерелах середини ХVІІ ст. За кілька десятків метрів од неї − церква Різдва Богородиці, а далі стояв Борисоглібський храм, збудований київським князем Володимиром Мономахом ще 1117 року. Ці церкви існували до 30-х років XX ст. Вони були діючими. А потім з наступом “войовничих атеїстів” − були зруйновані.

У 1935-1936 рр. Бориспіль нагадував велике село, а в ньому близько 15 тисяч жителів. На той час діти навчилися у двох початкових, одній повній середній школах. Ще одна школа була для дорослих, де навчалися переважно неписьменні та малописьменні. Навчанням було охоплено 2770 дітей. Але наявні навчальні заклади не задовольняли потреби освітньої галузі. Тому в 1936 році міська влада спільно з керівниками бориспільських колгоспів ім.Шевченка, «Перемога», ім. Кірова, «Серп і молот» прийняла рішення збудувати нову середню школу, яку потім назвали Бориспільська середня школа № 1. На той час школа була великою, двоповерховою. У первісному вигляді вона не збереглася, бо протягом восьми десятиріч перебудовувалась і добудовувалась.

Так, на місці храму релігії виріс храм науки і знань.

Бориспільська ЗОШ №1 імені Юрія Головатого

Серед перших випускників нашої школи – Герой Радянського Союзу Юрій Максимович Головатий. Народився він 23 липня 1923 року в Борисполі в сім’ї службовця. Семирічку закінчив у с.Ставище на Київщині, а середню − в Борисполі у червні І941 року. Юнака призвали на військову службу та направили до Тюменського військового училища. А через рік лейтенант Головатий уже на Сталінградському фронті. За успішне форсування Дніпра, закріплення і розширення плацдарму та виявлену при цьому мужність і героїзм командиру артилерійської роти Ю.М. Головатому Указом Президії Верховної Ради СРСР від 25 жовтня 1943 року присвоєно звання Героя Радян­ського Союзу.

У бою біля м.Балдоне неподалік від Риги Юрій Головатий загинув 23 вересня 1944 року. Але подвиг його безсмертний, він живе у пам’яті поколінь. У Волгограді, Ризі, Балдоне, Борисполі, Каневі його ім’я носять вулиці і школи. У 1965 році Бориспільській середній школі №1 присвоєно ім’я Юрія Головатого, на його честь вулицю Вокзальну, що у нашому місті, перейменовано на вул. Головатого.

Головатий Юрій Максимович

Традиції, які підтримуються вчителями з року в рік, дали свої результати. За 80 років школу закінчили тисячі вихованців, які з шкільної лави пішли у самостійне життя, стали вчителями, робіт­никами, агрономами, лікарями, інженерами, будівельниками, відомими вченими і науковцями.

Серед перших випускників нашої школи Герої Радянського Союзу Юрій Максимович Головатий та Рафаїл Семенович Павловський.

Серед випускників середньої школи №1 брати: Федір і Павло Степановичі Кислі – український вчений з металознавства, академік НАНУ та вчений літературо­знавець.

Відомі імена випускників школи:

доктора математичних наук, професора викладача Національного Технічного університету Юрія Федоровича Видолоба,

кандидата наук викладача цього ж університету Віктора Григоровича Філіповського,

кандидата історичних наук, викладача Київського інституту легкої промисловості Арнольда Івановича Ленського,

доцента, кандидата педагогічних наук, викладача Ніжинського педінституту Тамари Дмитрівни Пінчук,

контр-адмірала, викладача військово-морської академії Миколи Даниловича Колодійчука,

генерал-майора Олександра Михайловича Коваленка.

випускники нашої школи – кандидати наук Раїса Іванівна Бондар, Раїса Луківна Боковенко,

заслужений учитель України – Михайло Якович Корніяка,

заслужений тренер України з хокею на траві Віктор Григорович Щегель, майстер спорту, чемпіон України з легкої атлетики Віктор Петрович Карпенко, майстер спорту міжнарод­ного класу з велоспорту, переможець і призер міжнародних змагань Ігор Шило, чемпіон області з шахів Олег Олександрович Верес,

тричі мер нашого міста Олександр Михайлович Придатко,

директор заводу “Озон” Володимир Іванович Крилач,

телеведуча Лєонтьєва Світлана Іванівна і багато, багато інших, які трудяться в різних галузях народного господарства.

Щороку школу залишає нова плеяда випускників. Починаючи з 1952 року кращим із кращих вручаються Золоті та Срібні медалі. Стенд-вітрина нашого музею містить на сьогодні дані про 425 медалістів. Вони – наша гордість.

Сайт школи http://www.bor-school1.com.ua/