Бобок

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Бобок, -бка, м. Ум. отъ біб.


Ілюстрації

220px-Heaps of beans.jpg

* Біб — тип плоду рослин, одногніздий, утворений одним плодолистком, розкривається від вершка до основи по черевному і спинному швах. Насінин кілька або багато (рідко одна), прикріплені вздовж черевного шва. Характерний для рослин роду бобових.

  • Часто боби неправильно називають стручками. Стручок — це сухий розкривний плід, утворений двома плодолистками, розкривається по двох стулках (наприклад у зубниці бульбистої).
  • Боби є геліотропними рослинами, їх листя вдень повертається за Сонцем, а вночі скручується і "спить" у складеному стані.


Боби є однією з найдавніших рослин, що культивуються людьми. Біб звичайний, що також називається кінським, в своєму дикому вигляді має розмір з малий ніготь, і збирався в Афганістані і передгір'ях Гімалаїв.


* Однорічна городня рослина, що має в стручках поживні плоди. Ці похилі спадисті гори.. засіяні житом, ячменем, вівсом, засаджені бобом та картоплею (Н.-Лев., IІ, 1956, 396); На Україні поширені найбільше такі зернобобові культури, як горох, вика.., кінські боби, пут (Колг. Укр., 5, 1961, 45).

  • Плоди цієї рослини. Вона [худоба] першою мусила скоштувати голубці, сливи, біб (Коцюб., II, 1955, 335); В сінях у мішку кукурудза, трохи бобів (Чаб., Балкан. весна, 1960, 18); Сухі боби мають 25 процентів перетравного білка (Наука.., 1, 1957, 11): * Образно. - Тупі [на барикадах] залізним бобом частують (Фр., VI, 1951, 338); * У порівн. - А в мене є перша картопелька, ще дрібна вона, як біб (Стельмах, I, 1962, 524).
  • Дрібний плід, стручок деяких городніх і польових культур з родини бобових. Ручне обривання бобів - найбільш трудомістке, робота при збиранні арахісу (Ол. та ефір. культ., 1956, 211).