Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Історія

Фото

Взимку 1891 студентам коледжу Молодіжної Християнської Асоціації із Спрінгфілда, штат Массачусетс, вимушеним виконувати нескінченні гімнастичні вправи, що вважалися в той час чи не єдиним засобом залучення молоді до спорту, було дуже нудно на заняттях фізичного виховання. Одноманітності таких занять необхідно було покласти край, внести в них свіжий струмінь, яка здатна була б задовольнити потреби змагань сильних і здорових молодих людей. Вихід з здавався тупиковим положення знайшов викладач коледжу Джеймс Нейсміт. 21 грудня 1891 він прив'язав дві корзини з-під персиків до поручнів балкона спортивного залу і, розділивши вісімнадцять студентів на дві команди, запропонував їм гру, сенс якої зводився до того, щоб закинути більшу кількість м'ячів у кошик суперників Ідея цієї гри у нього зародилася ще в шкільні роки, коли діти грали в старовинну гру «duck-on-a-rock» («Качка на камені»). Сенс цієї популярної у той час гри полягав у наступному: підкидаючи невеликий камінь, необхідно було вразити їм вершину іншого каменю, більшого за розміром. Цілком прагматично названа «баскетбол» гра лише віддалено нагадувала сучасний баскетбол. Ведення м'яча не існувало, гравці тільки перекидали його один одному, стоячи на місці, і прагнули потім закинути в корзину, причому виключно обома руками знизу або від грудей, а після вдалого кидка один з гравців забирався на приставлені до стіни сходи і витягував м'яч з кошика . З сучасної точки зору дії команд здалися б нам млявими і загальмованими, проте метою доктора Нейсміта було створити гру саме колективну, в яку можна було б залучити одночасно велику кількість беруть участь, і цьому завданню його винахід відповідав повною мірою. У 1892 році викладачем фізкультури Сміт-коледжу в Нортгемптоні (Массачусетс) Сенд Беренсон були розроблені перші правила жіночого баскетболу.

Правила

Спочатку правила гри в баскетбол були сформульовані американцем Джеймсом Нейсмітом і складалися лише з 13 пунктів. З часом баскетбол змінювався, змін зажадали і правила. Перші міжнародні правила гри були прийняті в 1932 році на першому конгресі ФІБА, після цього вони багаторазово коректувалися і змінювалися, останні значні зміни були внесені в 1998 і 2004 роках. З 2004 року правила гри залишаються незмінними. Правила гри дещо відрізняються в НБА і чемпіонатах, що проводяться під егідою ФІБА (Чемпіонати світу, Олімпійські ігри, Чемпіонати континентів, міжнародні та національні першості європейських клубів). В баскетбол грають дві команди, зазвичай по дванадцять чоловік, від кожної з яких на майданчику одночасно присутня п'ять гравців. Мета кожної команди в баскетболі - закинути м'яч у кошик суперника і перешкодити іншій команді оволодіти м'ячем і закинути його в кошик своєї команди. М'ячем грають тільки руками. Бігти з м'ячем, що не ударяючи їм в підлогу, навмисно бити по ньому ногою, блокувати будь-якою частиною ноги або бити по ньому кулаком є порушенням. Випадкове ж зіткнення або торкання м'яча стопою або ногою не є порушенням. Переможцем в баскетболі стає команда, яка після закінчення ігрового часу набрала більшу кількість очок. При рівному рахунку після закінчення основного часу матчу призначається овертайм (зазвичай п'ять хвилин додаткового часу), у разі, якщо і після його закінчення рахунок буде дорівнює, призначається другий, третій овертайм і т. д., до тих пір, поки не буде виявлено переможця матчу. За одне попадання м'яча в кільце може бути зарахована різна кількість очок: • 2 очки - кидок з середньої або близької дистанції (ближче трехочковой лінії) • 3 очки - кидок за триочкової лінії на відстані 6м 75см (7м 24 см в Національній баскетбольній асоціації) Гра офіційно починається спірним кидком в центральному колі, коли м'яч правильно відбитий одним із спірних. Матч складається з чотирьох періодів по десять хвилин (дванадцять хвилин в Національній баскетбольній асоціації) з перервами по дві хвилини. Тривалість перерви між другою і третьою чвертями гри - п'ятнадцять хвилин. Після великої перерви команди повинні помінятися кошиками. Гра може йти на відкритому майданчику і в залі висотою не менше 7 м. Розмір поля - 28 × 15 м. Щит розміром 180х105 см. Від нижнього краю щита до підлоги чи грунту повинно бути 290 см. Корзина представляє собою металеве кільце, обтягнуте сіткою без дна. Вона кріпиться на відстані 0,15 м від нижнього обріза щита. Встановлена стандартами FIBА для чоловічих змагань окружність м'яча - 74,9-78 см, маса - 567-650 г (для жіночих відповідно 72,4-73,7 см і 510-567 г).

Порушення

• аут - м'яч пішов за межі ігрового майданчика; • пробіжка - гравець, контролюючий «живий» м'яч, здійснює переміщення ніг понад обмеження, встановленого правилами • порушення ведення м'яча, що включає в себе пронос м'яча, подвійне ведення; • 3 секунди - гравець нападу перебуває у "фарбі" (прямокутна зона під кільцем) суперника більше трьох секунд в той час, коли його команда володіє живим м'ячем в зоні нападу; • 5 секунд - гравець при виконанні вкидання не розлучається з м'ячем протягом п'яти секунд; [5] • Плотноопекаемий гравець - плотноопекаемий гравець не починає ведення, не віддає передачу і не робить кидок по кільцю протягом 5 секунд. • 8 секунд - команда, що володіє м'ячем у тиловій зоні, що не вивела його в передню зону за вісім секунд; • 24 секунди - команда володіла м'ячем більше 24 секунд і не справила кидка по кільцю. Лічильник 24 секунд скидається, якщо м'яч торкнеться дужки кільця. Після цього атакувала команда може вчинити підбір у нападі і отримати право на ще одне 24 секундне володіння. У разі отримання фолу або порушення (за винятком виходу м'яча за межі площадки) командою, що захищається або іншої зупинки гри, нападаюча команда отримує право на: o нове 24-секундне володіння, якщо вкидання станеться в зоні захисту володіє м'ячем команди; o продовження відліку часу з того ж моменту, якщо залишилося 14 і більше секунд володіння; o нове 14-секундне володіння, якщо залишилося 13 або менше секунд володіння. • порушення повернення м'яча в зону захисту (зона) - команда, що володіє м'ячем у зоні нападу, перевела його в зону захисту.

Фоли

Фол - це недотримання правил, викликане персональним контактом або неспортивною поведінкою. Види фоли: • персональний - фол гравцю внаслідок контакту з суперником; • технічний; • обопільний • неспортивний; • дискваліфікуючий. Гравець, що отримав 5 персональних і / або технічних фолів (або 6 фолів в НБА) або 2 неспортивних фолу в матчі, повинен покинути ігровий майданчик і не може приймати участь у матчі (але при цьому йому дозволяється залишитися на лаві запасних). Гравець, що отримав 2 технічних зауваження або дискваліфікуючий фол віддаляється з майданчика і повинен залишити місце проведення матчу (гравцю не дозволяється залишитися на лаві запасних).