Азик

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

А́зик, -ка, м. Ум. отъ аз.

Сучасні словники

АЗ, а́, ч., заст.

1. Стара назва літери "а". У понеділок Кирилик уже викрикував на всю хату аз, буки, віди… (Мирний, І, 1954, 152); Поважно.. приступивсь Семен до граматки і силкувався таким самим, як у Романка, голосом проказувати з ним: аз, буки, віди… (Коцюб., І, 1955, 100).

◊ Ні аза́ не зна́ти (не розумі́ти і т. ін.) — нічого не знати (не розуміти і т. ін.); Почина́ти з азі́в — починати з початку, з найпростішого. Людина він політичне грамотна, чи зручно йому з "азів" починати з групою дільниці? (Ле, Міжгір’я, 1953, 190).

2. тільки мн. Літери. Вночі вивчає згорблений Спіноза Біблейські темні титла і ази (Мал., І, 1956, 377).

3. тільки мн., перен., розм. Первісні, початкові відомості; основи чого-небудь. Вивчіть ази науки, перш ніж намагатися зійти на її вершини (Фізіол. вищої нерв. діяльн., 1951, 229). Аз, а́за́, м. Названіе буквы а, азъ. Казав мені бакаляр промовити: «аз, аз!» А як же я не вимовив, він по пиці: раз-раз! Крикнув же він удруге: «А ну кажи: «Буки!» Ой ще ж бо я не вимовив, — попав в його руки. Закр. І. 122. А́зи́. Буквы. Як напише, моя мати, великії ази, аж поки я розібрала, — лягала три рази. Чуб. V. 1188. А́зи́ писа́ти. Учиться писать азбуку по прописи. Ум. А́зик. А́зика узя́ти. Получить отмѣтку объ отсутствіи въ классѣ. Шейк.

Ілюстрації

A23112017.jpg Aa23112017.jpg


Джерела та література

http://ukrlit.org/slovnyk/аз

Зовнішні посилання

http://ukrlit.org/slovnyk/аз