Аз

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Аз, а́за́, м. Названіе буквы а, азъ. Казав мені бакаляр промовити: «аз, аз!» А як же я не вимовив, він по пиці: раз-раз! Крикнув же він удруге: «А ну кажи: «Буки!» Ой ще ж бо я не вимовив, — попав в його руки. Закр. І. 122. А́зи́. Буквы. Як напише, моя мати, великії ази, аж поки я розібрала, — лягала три рази. Чуб. V. 1188. А́зи́ писа́ти. Учиться писать азбуку по прописи. Ум. А́зик. А́зика узя́ти. Получить отмѣтку объ отсутствіи въ классѣ. Шейк.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник

АЗ, а, чол., заст.

1. Стара назва літери «а». У понеділок Кирилик уже викрикував на всю хату аз, буки, віди... (Панас Мирний, I, 1954, 152); Поважно.. приступивсь Семен до граматки і силкувався таким самим, як у Романка, голосом проказувати з ним: аз, буки, віди... (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 100).

Ні аза не знати (не розуміти і т. ін.) — нічого не знати (не розуміти і т. ін.); Починати з азів — починати з початку, з найпростішого. Людина він політично грамотна, чи зручно йому з «азів» починати з групою дільниці? (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 190).

2. тільки мн. Літери. Вночі вивчає згорблений Спіноза Біблейські темні титла і ази (Андрій Малишко, I, 1956, 377).

3. тільки мн., перен., розм. Первісні, початкові відомості; основи чого-небудь. Вивчіть ази науки, перш ніж намагатися зійти на її вершини (Павлов, Фізіологія вищої нервової діяльності, 1951, 229).

Фразеологічний словник української мови

Від а́за до і́жиці, книжн. Від початку до кінця; все. — Все перевірено — від аза до іжиці. Здається, план повинен удатись (З газети).

З азі́в, зі сл. почина́ти, поча́ти. Від найпростішого, від самого початку. Людина він політично грамотна, чи зручно йому з “азів” починати з групою дільниці (Іван Ле); Приходить на завод хлопець, нічого не вміє, починає з азів. Уся ланка допомагає оволодіти професією, і людина стає кваліфікованим робітником (З газети); Командир запропонував Ткаченкові перейти в електромеханічну бойову частину.. І хоч треба було починати навчання з азів, труднощів (Юрій) не злякався (З газети).

Ні а́за, книжн. Зовсім нічого. — Читаю,— похвалився Триказ.— Стає дещо зрозумілим. А от про те, як закривати проміжки, ніде ні аза (Г. Коцюба).

Словник синонімів української мови

БУКВА, ЛІТЕРА, АЗИ мн., заст. П'ять цифр І кілька букв: то номер телефону і прізвище таке болючо рідне... (М. Рильський); Це був дуже простий шифр: у звичайному листі, написаному похилим письмом, деякі літери писалися прямо (Л. Смілянський); Вночі вивчає згорблений Спіноза Біблейські темні титла і ази (А. Малишко). ОСНОВИ мн. (сукупність найважливіших відомостей із певної галузі науки), ЕЛЕМЕНТИ мн., ПОЧАТКИ мн., АЗИ мн., АЗБУКА, АБЕТКА, НАЧАЛА мн. Тут (у Петербурзькому училищі) Олександр Саєнко здобуває основи художньої освіти (з газети); Елементи ядерної фізики; Планіметрія й стереометрія - то лише початки, азбука математики (І. Франко); Ази арифметики; Абетка біології.

Ілюстрації